EKSTRA
MENÜ

Erdem Başçı

Erdem Başçı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erdem Başçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.385 Erdem Başçı haberi bulunmuştur.

Erdem Başçı Haberleri

26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı

26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. 4 uluslararası örgüt daimi temsilcisi ile 22 ülke büyükelçisi merkeze alındı. Merkeze çekilen uluslararası örgüt daimi temsilciliklerine ve 26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı.

13.02.2021Gündem
‘Anadolu Ateşi’ Paris’te yoğun ilgi gördü

‘Anadolu Ateşi’ Paris’te yoğun ilgi gördü

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Fransa’nın başkenti Paris’te sahne aldı. Genel sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan’ın yürüttüğü ve Türkiye’nin farklı yörelerine ait halk danslarını, Anadolu’nun kültürel tarihi ve müziğini sahneye taşıyan Anadolu Ateşi, Parislilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

9.02.2020Avrupa
Aşk Tesadüfleri Sever 2 ye Avrupa galası

"Aşk Tesadüfleri Sever 2" ye Avrupa galası

Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen "Aşk Tesadüfleri Sever 2" filmin Avrupa galası yoğun ilgi gördü.

5.02.2020Keyif
‘Aşk Tesadüfleri Sever 2’ Avrupa’yla buluştu

‘Aşk Tesadüfleri Sever 2’ Avrupa’yla buluştu

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen ‘Aşk Tesadüfleri Sever 2’ filmin Avrupa galası yoğun ilgi gördü.

5.02.2020Avrupa
Avrupa’da Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu

Avrupa’da Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu!

Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıldönümü Türkiye’de olduğu gibi tüm Avrupa’da da büyük coşkuyla kutlandı. Başta Almanya olmak üzere İngiltere, Fransa,İtalya, Avusturya, İsveç, Malta, Yunanistan ve Romanya’da başkonsolosluklar cumhuriyet resepsiyonu ve kabul töreni düzenledi. Tüm temsciliklerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

30.10.2019Avrupa
Merkez’de Çetinkaya gitti, Uysal geldi

Merkez’de Çetinkaya gitti, Uysal geldi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı. Çetinkaya’nın yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

7.07.2019Ekonomi
Avrupa’da 100. yıl coşkusu: 21‘inci yüzyılın da en büyük lideri

Avrupa’da 100. yıl coşkusu: 21‘inci yüzyılın da en büyük lideri

19 Mayıs 1919‘un 100‘ncü yıl dönümü, Avrupa’daki Türkler tarafından büyükelçilikler, başkonsolosluklar, stadyumlar, parklar ile kurum ve kuruluşlarda düzenlenen törenlerle büyük bir coşku içinde kutlandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Frankfurt’da verdiği konferansta Atatürk’ün sadece 20’nci değil 21’nci yüzyılın da en büyük lideri olduğunu söyledi.

20.05.2019Avrupa
THY Fransada 50. yılını kutladı

THY Fransa'da 50. yılını kutladı

THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur: "Türk Hava Yolları dünyada en çok ülkeye uçan havayoludur. 122 ülkede, 305 şehirde ve 308 havalimanında operasyonumuz var" açıklamasında bulundu.

23.11.2018Ekonomi
Merkez Bankası 87 yaşında

Merkez Bankası 87 yaşında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün 87'nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

3.10.2018Ekonomi
150inci yılını Fransada kutladı

150'inci yılını Fransa'da kutladı

Galatasaray Lisesi'nin 150'inci, üniversitesinin ise 25'inci kuruluş yıl dönümü Fransa’nın başkenti Paris’te kutlandı. Burada konuşan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, "Galatasaray Üniversitesi ve Lisesi birçok alanda Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu" dedi.

21.09.2018Eğitim
83 ülkeden 1000’e yakın uluslararası öğrenciyle uluslararası kampüs ortamı

83 ülkeden 1000’e yakın uluslararası öğrenciyle uluslararası kampüs ortamı

Yaklaşık 6000 öğrencisi, 2500’e yakın mezunu, 83 ülkeden 1000 civarında uluslararası öğrencisiyle önemli akademik başarılara imza atan İstanbul Şehir Üniversitesi, 2018-2019 akademik yılında yeni öğrencileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Otobüs, metro ve deniz ulaşımının çok kolay olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü, yakında açılacak olan Gebze-Halkalı tren hattının Cevizli istasyonuna ise 1 dakikalık mesafede yer alıyor.

17.07.2018Kampüs
15 Temmuz şehitleri, Avrupa’da da anılıyor

15 Temmuz şehitleri, Avrupa’da da anılıyor

Fetöcü darbe girişimi sırasında şehit edilen 251 kişi, Avrupa’da da anıldı. Berlin, Paris, Amsterdam ve Lahey’de düzenlenen anma törenlerinde şehitler için Kuran okunurken, yapılan konuşmalarda 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin nasıl bir tehlikeden döndüğü anlatıldı.

14.07.2018Avrupa
Dolar, Merkezin faiz kararı sonrası gerilemesini sürdürdü

Dolar, Merkez'in 'faiz' kararı sonrası gerilemesini sürdürdü

Merkez Bankası'nın "1 haftalık repo faizini yüzde 16,5 ile politika faizi olacak" kararını açıklamasıyla dolar kuru, ilk tepki olarak 4.65 TL seviyesinden 4.61 TL seviyelerine kadar geriledi. Dolar kuru, sonrasında düşüşünü kademeli olarak sürdürerek 4.5560 TL'ye kadar geri çekilirken; şu dakikalarda 4.58 TL seviyesinde bulunuyor. Euro kuru ise 5.34 TL'de hareket ediyor.

28.05.2018Ekonomi
Cumhuriyet Bayramı Avrupa’da kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı Avrupa’da kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yıl dönümü, Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinde de kutlanıyor. Brüksel ve Paris Büyükelçilikleri ile Cenevre Başkonsolosluğu, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla resepsiyon düzenledi.

28.10.2017Dünya
O da balık tutacak

O da balık tutacak

Dünya merkez bankalarının en önemli yıllık etkinliği Jackson Hole sempozyumu başladı. Bugün Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi konuşacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da önemli etkinliğe bu yıl ilk kez katılıyor.

24.08.2017Ekonomi
Fahir Atakoğlu Paris’te konser verdi

Fahir Atakoğlu Paris’te konser verdi

Türk piyano sanatçısı Fahir Atakoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te konser verdi.

2.06.2017Magazin
Avrupa’da 3 şehirde 19 Mayıs kutlaması

Avrupa’da 3 şehirde 19 Mayıs kutlaması

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İngiltere’nin başkenti Londra’da, Fransa’nın başkenti Paris’te ve Almanya’nın Nürnberg kentinde de kutlandı.

20.05.2017Dünya
Osmanlı-Fransız ilişkileri Paris’te sergileniyor

Osmanlı-Fransız ilişkileri Paris’te sergileniyor

Paris’te ‘19. yüzyılda Osmanlı-Fransız ilişkileri’ konulu fotoğraf sergisi açıldı. UNESCO merkezinde açılan sergide, 19. yüzyıldaki Osmanlı-Fransız ilişkilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan Yıldız Sarayı’nın arşivindeki fotoğraflar yer aldı.

7.04.2017Dünya
Merkezden sürpriz istifa

Merkez'den sürpriz istifa

Merkez Bankası, 24 Nisan’da 2 yeni Banka Meclisi (banka yönetim kurulu)üyesi seçmeye hazırlanırken dün, Banka Meclisi ve Para Politikaları Kurulu üyesi Ahmet Faruk Aysan’dan istifa geldi. Aysan, akademiye dönmek için istifa ettiğini açıklarken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de çalışmalarına minnettar olduğunu belirtti.

5.04.2017Ekonomi
İşbirliğine geri dönmeliyiz

İşbirliğine geri dönmeliyiz

ULUDAĞ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde yapılan ‘Yeni Global Düzen’ başlıklı panel, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wullf, Bookings Enstitüsü İdari Bilimler Başkan Yardımcısı Darrell West ve OECD Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Erdem Başçı’nın katılımı ve Nord Holding Türkiye Temsilcisi Servet Topaloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde konuşan Wullf, “Çatışmacı söylemler var, işbirliği azaldı. İşbirliğine geri dönmeliyiz” dedi.

25.03.2017Ekonomi
Wulff: Demokrasi için mücadele etmeliyiz

Wulff: Demokrasi için mücadele etmeliyiz

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Bursa’da katıldığı Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki oturumda, Almanya’da yaşayan Türkleri övdü: “3 milyon Türk olmasa bu kadar başarılı olamazdık.”

25.03.2017Dünya
Paradaki imza değişiyor

Paradaki imza değişiyor

27 Mart`tan itibaren tedavüle girecek yeni 200, 10 ve 5`TL`lik banknotlarda artık Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya`nın imzası olacak.

25.03.2017Ekonomi
Türk Lirasında imza değişiyor

Türk Lirası'nda imza değişiyor

E-9 Emisyon Grubu III. Tertip Türk lirası banknotların sadece imzalarında değişiklik yapıldı. Banknotlardaki imzalar TCMB Başkanı Çetinkaya ile birlikte 200 TL ve 5 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Kilimci’ye, 10 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Uysal’a ait olacak şekilde yeniden düzenlendi.

25.03.2017Ekonomi
Uludağ Ekonomi Zirvesi yarın başlıyor

Uludağ Ekonomi Zirvesi yarın başlıyor

Türkiye ve dünyadan iş ve siyaset alanında önemli isimleri ağırlayacak Uludağ Ekonomi Zirvesi, yarın Başbakan Yardımcısı Şimşek'in açılış konuşmasıyla başlayacak. İkinci gün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'ın da katılacağı ve toplamda 13 oturumun gerçekleştirileceği zirvenin kapanış konuşmasını Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın yapması bekleniyor.

23.03.2017Ekonomi
Yıldönümü imzası

Yıldönümü imzası

Geçtiğimiz nisan ayında Erdem Başçı yerine Merkez Bankası Başkanı olan Murat Çetinkaya ilk yılı imza ile kutlayacak. Çetinkaya’nın Merkez Bankası Başkanı olarak banknotlarda ilk imzası nisan ayında çıkacakken, banka matbaasını da yenilemeye hazırlanıyor.

12.03.2017Ekonomi
Uludağ için  geri sayım

Uludağ için geri sayım

İş dünyasının en önemli buluşma-larından biri olan Uludağ Ekonomi Zirvesi için geri sayım başladı. 24-25 Mart tarihlerinde gerçekleşecek zirvede bu yıl 100’e yakın konuşmacı yer alacak.

11.03.2017Ekonomi
Büyükelçi Musa: Türkiye için büyük bir hukuki kazanım

Büyükelçi Musa: Türkiye için büyük bir hukuki kazanım

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransa Anayasa Mahkemesinin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsayabilecek şekilde ‘bazı suçların reddinin suç sayılmasına’ dair yasanın ilgili hükmünü iptal etmesini değerlendirdi: “Bu karar gerçekten ülkemiz açısından çok önemli bir hukuki kazanımdır, dönüm noktasıdır.”

16.02.2017Dünya
Ekonomistler faiz artırımı bekliyor

Ekonomistler faiz artırımı bekliyor

TCMB'nin "örtülü faiz artış"larının ardından PPK'da doğrudan faiz artırımı yapması bekleniyor; artırım beklentileri çeşitlilik gösteriyor.

23.01.2017Ekonomi
Belirsizlik çözülürse yabancı geri gelir

Belirsizlik çözülürse yabancı geri gelir

Türk Lirası’nın geldiği seviyeleri endişe verici olarak tanımlayan ünlü ekonomist Timothy Ash, Merkez Bankası’nın hızlı harekete geçmesiyle sorunun çözüleceği fikrinde. Ash, yabancı yatırımcının risk almaktan çekinmeyeceğini belirterek asıl sorunun belirsizlik olduğuna dikkat çekti.

15.01.2017Ekonomi
Merkez Bankasından hükümete mektup

Merkez Bankası'ndan hükümete mektup

Merkez Bankası, yüzde 5 olarak hedeflenen 2016 enflasyonunun yüzde 8,53 gerçekleşmesi nedeniyle hükümete açık mektup yazacak.

9.01.2017Ekonomi
Çetinkaya’nın  ilk karnesi çıktı

Çetinkaya’nın ilk karnesi çıktı

YILIN başında başkanlık görevini Erdem Başçı’dan devralan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ilk karnesi çıktı.

3.01.2017Ekonomi
Yıldırım baskı

Yıldırım baskı

Dolar dün 3.4086 lira ile yeni tarihi zirvesine çıkınca hükümetten hamle geldi. Önce Başbakan Yardımcısı Şimşek başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi, ardından Başbakan Yıldırım başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı. EKK devam ederken, “gereken tedbirler alınacaktır” açıklaması geldi.

18.11.2016Ekonomi
Paris’te ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi

Paris’te ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi

Paris’te, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından ‘THY’nin Başarı Hikayesi’ konferansı düzenlendi.

7.11.2016Dünya
‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

Günümüze kadar sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinin yer aldığı bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan mozaik eserlerle ilgili, ‘Mozaik Yolu’ projesinin 40. Dünya Miras Komitesi Oturumu Toplantıları tanıtım konferansı düzenlendi.

3.11.2016Dünya
Türk temsilciliklerinde Cumhuriyet kutlaması

Türk temsilciliklerinde Cumhuriyet kutlaması

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği ile İsviçre’nin Cenevre Başkonsolosluğu’nda resepsiyon verildi.

28.10.2016Dünya
Dolar zıpladı

Dolar zıpladı

Dolar dün 20 Temmuz’da S&P’nin not indirmesinden sonra gördüğü 3.0963 liranın üzerine çıktı ve 3.0973 ile yeni zirvesine ulaştı. Küresel gelişmelerin yanı sıra Başbakan Yıldırım’ın başkanlık sistemi açıklamaları rekorda etkili oldu.

12.10.2016Ekonomi
Çetinkaya Moody’s sonrası ilk kez konuştu

Çetinkaya Moody’s sonrası ilk kez konuştu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İSO’da yaptığı konuşmada önemli açıklamalar yaptı.

28.09.2016Ekonomi
Yedinci indirim işe yarayacak mı

Yedinci indirim işe yarayacak mı?

Merkez Bankası bu hafta Para Politikası Kurulu’nu topluyor. Yüzde 8.50’ye çekilen faiz koridoru üst bandında 25 baz puan daha indirim öngörülürken, bunun bankaların kredi faizlerine yansıması yine tartışılacak.

18.09.2016Ekonomi
Avrupa’da ‘Zafer’ ruhu

Avrupa’da ‘Zafer’ ruhu

Zafer Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü dolayısıyla Türkiye’nin Berlin, Paris ve Stockholm Büyükelçiliklerinde de tören düzenlendi. Kutlamada Zafer Bayramı’nın önemini de anlatıldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okundu.

2.09.2016Avrupa

Yazar Sonuçları

OECD, İstanbul’u ‘merkez’ yapacak

DÖVİZ kurlarında yaşanan aşırı dalgalanma gündemin ilk sıralarına oturmuşken, ekonomi aktörlerine moral verecek bir bilgi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi:

27.05.2018

Hazine üstündeyiz turizmde zirveye 2019’da döneriz

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Turizm Komitesi’nin 100’üncü oturumunda konuşurken İspanya delegesine sordu:

3.10.2017

Faiz artışı geçici likiditeye ‘OHAL’ kalıcı

GEÇEN yıl ‘sadeleşme’ ambalajı ile faiz indiren Merkez Bankası, dünkü kararı ile buna son verdi.

24.01.2017

Piyasadaki faiz artışı için kritik gün çarşamba

MERKEZ Bankası’nın geçen hafta başlattığı, kur artışını frenlemek için likiditeyi kısma yönteminin adı, piyasa açısından tam olarak bir faiz artışı. Piyasanın bundan sonrası için bakacağı ilk tarih ise; Merkez Bankası’nın haftalık repolarının kesinleşeceği çarşamba günü. Daha sonra da 24 Ocak’ta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında fiili faiz artışının resmi bir faiz kararına dönüşüp dönüşmeyeceğine bakacaklar.

15.01.2017

Neye güveneceğiz!

MUHAFAZAKÂR iktisatçı İbrahim Kahveci’den bir alıntı yapacağım:

13.01.2017

Eylül gelişen ülkeler için sonbahar mı?

AĞUSTOS ayının son haftası, küresel ekonomi basınında tek bir konunun hakim olduğu bir gündeme sahiptir; Jackson Hole toplantıları.

30.08.2016