GeriGündem Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?

Merkez Bankasında Erdem Başçı'nın görev süresinin dolmasıyla Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlığına getirildi. Murat Çetinkaya dün yapılan devir teslim töreniyle göreve başladı. Peki, paranın yeni patronu Murat Çetinkaya kimdir?

Merkez Bankası Başkanlığını 5 yıldır yürüten Erdem Başçı'nın görev süresinin sona ermesiyle birlikte yeni başkan Murat Çetinkaya oldu. Başçı döneminde Başkan Yardımcılığını yürüten Çetinkaya, geçtiğimiz gün başkanlık koltuğunu devraldı. Peki, Murat Çetinkaya kimdir?Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

1976 yılında dünyaya gelen Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı. Yine Boğaziçi Üniversitesinde uluslararası finans, ekonomi, politika konularında doktora tez çalışmaları yaptı. Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başladı.

2003 yılında Türkiye Halk Bankasında Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevlerine getirildi. 2008 yılından 2012 yılına kadar Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Ardından 29 Haziran 2012'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi.


Eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Erdem Başçı, OECD Büyükelçisi olarak atanacak

Reuters'ın haberine göre eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ) büyükelçisi olarak atanacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False