EKSTRA
MENÜ

Dünya Turu Hikayeleri

Dünya Turu Hikayeleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dünya Turu Hikayeleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 112 Dünya Turu Hikayeleri haberi bulunmuştur.

Dünya Turu Hikayeleri Haberleri

Bir ilki gerçekleştirdi... Yanında biftekle 27 ülke gezdi, nedeni ise…

Bir ilki gerçekleştirdi... Yanında biftekle 27 ülke gezdi, nedeni ise…

Mesleğe kasaplıkla başlayan 36 yaşındaki kasap Ali Çetinkaya, en lezzetli etlerin yapıldığı ülkeleri tespit etmek ve hikâyelerini yazmak için  3 ay süren maceralı bir  dünya turuna çıktı.  Dünyada başka bir örneği olmayan seyahette Çetinkaya Arjantin’den Japonya’ya, Kore’den Brezilya’ya, Uruguay’dan Rusya’ya tam 27 ülke gezdi. Bu yolculuğu konuşmak için bir araya geldik.  Çetinkaya iyi etin sırları ve  seyahatinin en ilginç anılarını anlattı.

16.09.2020Seyahat
Yürüyerek devriâlem

Yürüyerek devriâlem

Koreograf ve performans sanatçısı Dicle Doğan (31), bundan dört yıl önce bağımsız olma arayışıyla bir gün evinden çıktı. Geri döndüğünde, İtalya ile Fransa arasında 45 gün süren bir yürüyüş yapmıştı! O günden bugüne, yürüyerek yaptığı seyahatlerle 2 bin 650 kilometre yol kat etti. Doğan ile serüvenlerini konuştuk.

16.09.2019Seyahat
Dünyayı gezerken teşhis kondu, şimdi farkındalık için yollarda... Her şehirde kanseri anlatacak

Dünyayı gezerken teşhis kondu, şimdi farkındalık için yollarda... Her şehirde kanseri anlatacak

Gülçin Söğüt kanser tedavisi devam ederken erkek arkadaşı ile birlikte 6 ay sürecek motosikletli Anadolu turuna çıktı. Tedavisine gezdiği şehirlerde devam eden Söğüt “Gezdiğim şehirlerde kanser tedavisi veren merkezleri dolaşıyorum. Hastaları ziyaret ediyorum. Belki birisinin hayatına dokunurum” diyor.

10.07.2019Gündem
Sörf tahtasıyla dünyayı geziyor

Sörf tahtasıyla dünyayı geziyor

Norveç'ten sörf tahtasını yanına alarak Mayıs 2017'de dünya turuna çıkan 45 yaşındaki Dunnett, Kastamonu'nun Abana ilçesine ulaştı.

16.04.2019Seyahat
Ukraynalı çiftin, dünya turunda çocukları dünyaya geldi

Ukraynalı çiftin, dünya turunda çocukları dünyaya geldi

Ukrayna'dan beş ay önce dünya turu kapsamında geldikleri Fethiye'de ikinci çocukları dünyaya gelen Vadym-Anna Grynenko çifti, Antalya'ya ulaştı. Ukraynalı Vadym-Anna Grynenko çifti, oğulları Liubomyr (4) ile birlikte yaklaşık beş ay önce Kiev'den dünya turu için otomobille yola çıktı. Üç kişilik aile; Moldova, Romanya ve Bulgaristan'ın ardından Türkiye'ye geldi.

4.04.2019Seyahat
Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Özlem Çakır (30) ve Alphan Fiçor (33), hem İstanbul’un kalabalığı hem de yoğun iş temposundan sıkılıp çok istedikleri dünya turu için adım attılar. Özlem özel bir şirkette finans müdürüydü, Alphan ise yabancı bir havayolu şirketinde müdür yardımcısı… İkili önce istifalarını verdi, gerekli hazırlıkları tamamladı ve 4 Ekim 2017’de yola çıktı. İlk durakları Sri Lanka oldu. Macera boyunca 10 ülke gezdiler. Şu an Meksika’dalar. Serüvenin ne zaman biteceği belli değil. Tur boyunca çok ilginç şeyler yaşadılar. En önemlisi Özlem evlilik teklifini dünya turunda aldı.

16.07.2018Seyahat
Dünya turuna çıkmanın püf noktaları Yoldan dönen de yok, pişman olan da...

Dünya turuna çıkmanın püf noktaları! Yoldan dönen de yok, pişman olan da...

Üniversiteden mezun olur olmaz yıllarca sürdürmeyi planladığım bir dünya turuna başlayan, 26 yaşında bir gencim. Her şeyi bir kenara bırakıp dünyayı gezme kararını nasıl aldığımı, yolda olmanın insanı nasıl geliştirdiğini ve bu işin aslında ne kadar kolay olduğunu anlatmak istiyorum. Çünkü kimse bana gezmenin ne kadar kolay olduğundan ya da sadece harçlıklar biriktirilerek gezilebileceğinden bahsetmemişti. Nasıl harçlık biriktirerek gezebiliyorsun sorusunun cevabını vermeye başlayayım.

4.07.2018Seyahat
Aradığı aşkı dünya turunda buldu

Aradığı aşkı dünya turunda buldu!

Cansu Elter (30) dijital pazarlama yöneticisi. Hayatında bir şeylerin eksik olduğu düşüncesi uzun yıllardır aklını kurcalıyordu. Tekdüze bir hayatı olduğuna inanıyor ve bundan kurtulmanın yollarını arıyordu. İstifa etti. Dünya turuna çıkmaya karar verdi. 13 kiloluk sırt çantasına tüm eşyalarını sığdırdı ve yola koyuldu. Maceraya Tanzanya’dan başladı. Şimdiye kadar iki kıta, 9 ülke ve 25 şehri geride bıraktı. Bir sonraki durağı neresi bilmiyor, sekiz aydır dünyayı geziyor. En güzeliyse dünya turu sırasında âşık oldu. Tek kişilik macera Kamboçya’dan sonra ikiye çıktı...

12.06.2018Avrupa
İşe ara verdiler 80 şehir gezdiler Günlük ne kadar harcıyorlar

İşe ara verdiler 80 şehir gezdiler! Günlük ne kadar harcıyorlar?

Bahar ve Ozan Kıranşa çifti, yedi yıllık iş hayatlarına ara verip, dünya turuna çıktılar. Bahar uluslararası şirkette Orta Asya ve Kafkaslar marka müdürüydü, Ozan ise pazarlama direktörü… Artık otostop çeken, hostellerde konaklayan ve rüzgâr nereye savurursa oraya giden seyyah bir çiftler… Maceraları Nepal’de başladı. Altı aydır yoldalar. Şu ana kadar 11 ülke ve 80 şehir gezdiler. Annapurna Ana kampına da tırmandılar, Sri Lanka’da dünyanın en güzel tren rotasında yolculuğa da çıktılar.

25.04.2018Seyahat
Aradığı aşkı ‘dünya turu’nda buldu

Aradığı aşkı ‘dünya turu’nda buldu

29 yaşıdaki eczacı Yadigar Özkan hayatı dolu dolu yaşayanlardan. Tiyatro oyunculuğu ve zumba eğitmenliği de yapıyor. Bu arada her ay üç-dört kez kapağı yurt dışına atıyor. Bugüne kadar 4 kıtada 30 ülkeyi seyahat listesine ekledi. Ancak birkaç günlük geziler gittiği ülkenin kültürünü yaşamasına yetmeyince radikal bir karar aldı. 5 ayda dünya turu için harekete geçti. Önce ucuz bir bilet bulduğu Meksika’ya uçtu. Aradığı aşkı da Meksika'da buldu. Şimdi rüzgâr nereye savuruyorsa oraya gidiyor. Yadigar Özkan’ı Meksika’da yakaladık, serüvenini konuştuk.

8.01.2018Seyahat
Her şey Erasmus’la başladı 4 kıta, 35 ülke, 200 şehir

Her şey Erasmus’la başladı! 4 kıta, 35 ülke, 200 şehir

Ebru Aykut Öztürk (31) endüstri ürünleri tasarımcısı. Seyahat tutkusu üniversite zamanında Erasmus için gittiği İtalya’da başladı. Sonrasındaysa bu macerayı Avrupa’da yaptığı Interrail serüveni izledi. ‘Renkli Rotalar’ adlı bir blog kurdu. Artık eşi Okan Öztürk ile daha sık yeni kültürlere yelken açıyor. Ebru ile bugüne kadar gezdiği dört kıtada yaşadıklarını ve seyahat tutkusunu konuştuk.

26.12.2017Seyahat
Devletin verdiği kredi bursuyla 6 kıtada 38 ülke gezdi

Devletin verdiği kredi bursuyla 6 kıtada 38 ülke gezdi

Barkın Özdemir (21) işletme öğrencisi. Bir yıl okula ara vererek dünyayı gezmek için yola koyuldu. Dokuz ayda toplam altı kıtada 38 ülkeye ayak bastı. Bütçesinin bir kısmını ise aylık 400 lira olan devlet bursuyla oluşturdu. Ya birkaç ülke gezip geri dönüyor ya da kıtayı boylu boyuna turluyor. Adrenalini de seviyor. Macaristan’da parasızlıktan banklarda da uyudu, Avustralya’da yunuslarla yüzüp, dört metrelik pitonla da karşılaştı... Şimdi ise Şili’de gönüllü öğretmenlik yapıyor ve günde 40 lira harcayarak macerasına devam ediyor.

11.05.2017İsmail Sarı
Sıkıcı ofis hayatının seyahat etmeye faydası

Sıkıcı ofis hayatının seyahat etmeye faydası

Seyahat etmek kolaylaştıkça ve gezenlerin yaş ortalaması düştükçe, gençler de hiçbir sorumluluğun olmadığı üniversite hayatından sonra, gerçek hayata başlamakta daha çok zorlanıyor. İşe girdikten sonra çıkamamaktan, bir daha iş bulamayacakları için istifa etmenin zorlaşacağından korkuyorlar. Haklı olsalar da şimdi yazacaklarımdan sonra bu olayı bir daha düşünmekte yarar var! İşte sıkıcı ofis hayatının seyahat etmeye faydaları...

10.04.2017Seyahat
24 yıl süren dünya turunda 215 ülke gezdiler

24 yıl süren dünya turunda 215 ülke gezdiler!

Christine ve Gunther Holtorf çifti yola çıktığında akıllarında yalnızca Afrika’da dolaşmak vardı. Afrika’yı gördükten sonra bir çılgınlık yapıp tüm ülkeleri görmek istediler ve 24 yıl boyunca dünyayı gezdiler. ‘Otto’ adını verdikleri araçla maceraya çıkan Alman çift, 215 ülkede 900 bin km yol yaptı. Serüven boyunca birçok kez sıtma tehlikesi atlatıp politik karışıklıklarla karşılaştılar. İşte Holtorf çiftinin dünya turu hikâyesi…

31.03.2017Seyahat
Hiç yurt dışına çıkmadan, dünya turuna çıktı

Hiç yurt dışına çıkmadan, dünya turuna çıktı!

Mehtap Göçer (28) yarı profesyonel olarak çocuk tiyatrosuyla ilgileniyordu. Sonra gezgin olmaya karar verdi. Üstelik hiç yurt dışı deneyimi yoktu. Hindistan’a gitmek için İstanbul’da bilet ararken İran üzerinden daha ucuzunu buldu. Sırt çantasını hazırladı, cebindeki 3.500 lirayla otostopla İran’ın yolunu tuttu. Sonra da hayali olan Hindistan’a ulaştı. 177 gündür yollarda… Ne bir sonraki durağını biliyor, ne de geri dönüp dönmeyeceğini...

6.03.2017İsmail Sarı
En ilginç dünya turu kıyafeti

En ilginç dünya turu kıyafeti!

Öznur Demirhan (28) yönetici asistanı. Seyahat öyle bir tutku ki onun için, sırtında dünya haritası dövmesi bile var. Sadece yıllık izinleri ve resmi tatillerde eşi Cemal (32) ile birlikte dünyayı geziyor. Ya gittikleri yerde araba kiralayarak ülkeyi baştan sona turluyorlar ya da yerlisi gibi yaşıyorlar. Öznur bugüne kadar 42 ülke ve 114 şehre ayak bastı. Adrenalin olmazsa olmazı... Örneğin yüzme fobisi olduğu halde dalış yaptı hatta timsah eti bile yedi. En ilginci ise çok farklı bir kıyafetle geziyor olması...

3.03.2017İsmail Sarı
Günde 150 liraya hiç bitmeyecek balayına çıktılar

Günde 150 liraya hiç bitmeyecek balayına çıktılar

Nevin ve Çağdaş Çoban, üç ay öncesine kadar sabah dokuz akşam altı mesaisinde çalışan beyaz yakalı bir çiftti. Şimdi ise dünya turuna çıkan birer gezginler. Önce her şeyden kısarak mütevazı bir düğün yaptılar, sonra da dönüşü belli olmayan dünya turuna çıktılar. Bu balayının dönüşü yok! Tayland’dan başladıkları maceraları şimdilik Malezya’ya kadar uzadı. Hiçbir plan yapmıyorlar, anlık karar veriyorlar ve ülkeleri yerlisi gibi geziyorlar. Günlük bütçeleri ise 150 lira… İşte Çoban ailesinin dünya turu hikâyeleri...

3.03.2017İsmail Sarı
Yaşayabilecekleri en güzel ülkeyi arıyorlar

Yaşayabilecekleri en güzel ülkeyi arıyorlar!

Öykü Yalçın (25) özel bir bankada proje yönetimi ekibinde çalışıyor, aynı zamanda da bir dansçı… Dansa olan ilgisi seyahat tutkusuyla birleşince gezmeye başladı. Önce Malezya’ya gitti sonra ufak çaplı Avrupa gezileri yaptı. Şimdiyse eşi Umur Can’la (30) birlikte geziyorlar. 16 ülke ve 46 şehre ayak bastılar. Sürekli gezi planı yapıyorlar. İkilinin amacı yaşayabilecekleri ülkeyi bulmak… Henüz bulamadılar ama bulma konusunda kararlılar.

20.02.2017İsmail Sarı
Günde 75 lira harcayarak dünyayı geziyorlar

Günde 75 lira harcayarak dünyayı geziyorlar

Özlem ve Hidayet Derinöz, mühendis bir çift. 11 yıllık kurumsal hayatlarına mola verip, doya doya keşfin tadına varmak amacıyla dünya turuna çıktılar. Uzakları yakın yapmak için bir yıl para biriktirdiler, arabalarını sattılar ve yola koyuldular. İlk durakları Küba oldu. Sonra Kolombiya, Ekvador ve Peru’yu gezdiler. Halen Güney Amerika’dalar. Ne rotaları belli ne de maceranın ne zaman sona ereceği... Çift, çocukları mutlu etmek için de yanlarında minik şeker ve balon taşıyor. Günde ise sadece 75 TL harcıyorlar. İşte mühendis çiftin dünya turu hikâyeleri...

14.02.2017İsmail Sarı
Arjantinin en zorlu otoyolunda motosiklet günlüğü

Arjantin'in en zorlu otoyolunda motosiklet günlüğü

Kerem, Fırat ve Özkan... Üç kafadar 15 yıllık kariyerlerine dokuz aylık mola vererek motosikletleriyle dünya turuna çıktılar. Zorlu ve yoğun geçen hazırlık aşamasından sonra ilk durakları Şili olmuştu. Şimdi ise tango diyarı Arjantin’deler. Arjantin'de dünyanın en uzun otoyolundan geçtiler ve büyük bir kaza da atlattılar. İşte MotoTrio ekibinin Arjantin günlükleri…

23.01.2017Seyahat
Adrenalin peşinde bir kadın ve 54 ülke

Adrenalin peşinde bir kadın ve 54 ülke

Sevil Mert (36) bir sigorta şirketinde yönetici. Ailesinin seyahate olan merakı sayesinde çok küçük yaşlarda Anadolu’yu karış karış gezdi. Sonra kendi parasını kazandıkça yurt dışında yollara düştü. İşinden arttırdığı zamanlarda sürekli geziyor. Ne yeni bir ayakkabı alıyor ne de bir pantolon… Kişisel harcamalarını da sırf gezilerine ayırıyor. Üstelik tam bir adrenalin tutkunu. Afrika’da bungee jumping yapıp köpek balıklarıyla yüzdü, hatta Bolivya’da bisikletiyle ‘Ölüm Yolu’ndan geçti. Bugüne kadar tek başına 4 kıtada 54 ülkeye ayak bastı.

19.01.2017İsmail Sarı
Dünya turu hikayeleri: Kansere çözüm ararken dünyayı keşfetti

Dünya turu hikayeleri: Kansere çözüm ararken dünyayı keşfetti

Mustafa Nazır Okur, Amerika’da Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde kanser üzerine araştırmalar yapıyor. Bilimsel çalışmaları dışında en büyük tutkusu seyahat... Kansere çözüm ararken aynı zamanda dünya turu yaptı. İşte Okur'un dünya turu hikayesi

12.07.2016Seyahat
Dünya turu hikayeleri: Kıtadan kıtaya 70 ülke gezdi

Dünya turu hikayeleri: Kıtadan kıtaya 70 ülke gezdi

Gülçin Söğüt (40) analist. İstanbul’da çok yoğun bir iş hayatı vardı. Ancak şimdi işinden ayrıldı. Tüm birikimini seyahatlerine harcamaya karar verdi. Yolda olmak onun için bir yaşam biçimi... Yılın neredeyse 10 ayını farklı kültürlerin izini sürerek geçiriyor.

13.06.2016İsmail Sarı
Çocuklar yeni yüzyıla farklı bakış açıları ile hazırlanmalı

Çocuklar yeni yüzyıla farklı bakış açıları ile hazırlanmalı

"İnsan olmaya dair zihinsel, bedensel ve ruhsal alanda kendini tanıyan çocukları hayata hazırlamalıyız" diyen Yazar, Yaratıcı Drama Lideri ve Eğitmen olan Damla Kunç Koçman ile çocuklara nasıl okuma alışkanlığı kazandırılacağı ve bilim kurgu kitaplarının onlara faydalarıyla ilgili bir sohbet gerçekleştirdik.

28.07.2020Eğitim
Uzmanlardan YKS önerileri

Uzmanlardan YKS önerileri

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek YKS’ye artık çok az zaman kaldı. Bu yıl sınava girecek adaylara eğitim uzmanları neler öneriyor? Sınav öncesi ve sınav sırasında nelere dikkat edilmeli? İşte YKS adaylarının dikkatle gözden geçirmesi gereken birbirinden değerli öneriler:

22.06.2020Eğitim
Yazarları büyüten kitaplar

Yazarları büyüten kitaplar

Yazdıkları romanlarla, hikâyelerle, çocuklar için kaleme aldıklarıyla hayal gücümüzü harekete geçiren, bizi besleyen yazarlar çocukluk çağlarında neler okurdu? Onları büyüten, heyecanlandıran, hatta belki de bugünün yazarları olmalarının yolunu açan romanlar, öyküler, çizgi romanlar hangileriydi? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yazarlardan çocukluklarının en kıymetli, onları bugün bile heyecanlandıran kitaplarını dinledik...

16.04.2020Kitap Sanat
Yılın caz konserine hazır olun

Yılın caz konserine hazır olun!

27. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın sanatçıyı ağırlayacak festivalin kapsamında 14 Temmuz’da Harbiya Açıkhava’da sahneye çıkacak dört efsane; saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade’i bir araya getiren ‘A MoodSwing Reunion’ buluşması, yılın caz konseri olmaya aday. Biletleri 14 Mart’ta satışa çıkacak festivalin ağırlayacağı isimler arasında derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda izleyiciyi etkisi altına alan Gregory Porter ve Türkiye ziyareti dört gözle beklenen, indie rock’ın ‘sahne canavarları’ Foals da bulunuyor.

4.03.2020Kitap Sanat
Trabzonsporun paylaşımları sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Trabzonspor'un paylaşımları sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Trabzonspor Kulübü'nün sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve dünya genelinde ses getiren video ve fotoğraflar, milyonlarca kişi tarafından görüntülendi.

19.12.2019Futbol
Belçim Bilgin Hollywoodda

Belçim Bilgin Hollywood'da

Yolun başında bir oyuncuyken yaptığı evlilikle magazinin gündemine oturdu. Yılmaz Erdoğan’la hayatını birleştirdikten sonra herkesin gözü önünde bir hayat yaşamaya başladı ama bir yanda da arka arkaya başarılı yapımlarda rol aldı. Yaklaşık iki yıl önce oğlu Rodin’i alarak Londra’ya yerleşti. Herkes iki ülkeye yayılmış bir evliliğin sürüp süremeyeceğini konuşurken o yoluna devam etti. Ve şimdi sevenlerinin karşısına bir Hollywood projesiyle çıktı. Ben Kingsley ve Theo James’le başrolleri paylaştığı ‘Komplo’ isimli filmi bu hafta vizyonda. Belçim Bilgin’le buluştuk, Londra’daki hayatını konuştuk.

Arnavut damarım var canım benim, birden sinirim zıplayabiliyor

Arnavut damarım var canım benim, birden sinirim zıplayabiliyor!

Bu sezonun yıldızı o. Demet Evgar; üç sinema filmi, bir dizi ve bir tiyatro oyunuyla seyircinin karşısında. Onunla haftaya vizyona girecek ‘Sofra Sırları’ vesilesiyle buluştuk. Evgar bu filmde, kendi halinde bir ev kadınından bir seri katile dönüşüyor. Röportaj için de sofranın başına geçtik; hayatını, aşka bakışını, kadınlık hallerini masaya yatırdık...

10.02.2018Hürriyet Pazar
Spotify kadınların müzik dinleme alışkanlıklarını açıkladı

Spotify kadınların müzik dinleme alışkanlıklarını açıkladı

Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların bu sıralar Türkiye’de en çok dinlediği şarkılardan, çalma listelerine, en çok dinlenen 5 kadın sanatçıdan, kadınların en sevdikleri müzik türüne kadar tüm“en”leri açıklayan Spotify, 50’lerden beri global olarak her 10 yıla damgasını vuran kadın şarkıcıları da listeledi. Spotify ayrıca kadınların dünya genelinde erkeklerden farklı olarak en çok hafta içi sabah saatlerinde müzik dinlediklerini de açıkladı. Mart ayında Spotify’ın yeni serisi “Women in Music & Culture” da Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kullanıcılara sunuluyor.

8.03.2017Keyif
Gelmiş geçmiş en korkunç 5 perili şato

Gelmiş geçmiş en korkunç 5 perili şato

Şimdiye kadar masallarda duyduğunuz, filmlerde gördüğünüz tüm perili şatoları unutun. Bu 5 perili şato sizi çığlıklarıyla, hayaletleriyle, ölümsüz kan lekeleriyle ağı içine alacak...

26.12.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

2 bin 850 liraya dünya turu yaptı, aşkı buldu! (2016)

Emre Durmuş (23) elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi. Lise yıllarında başladığı otostopla yolculuk zamanla tutku haline dönüştü. Türkiye’yi gezdikten sonra daha büyük bir maceraya atılmak istedi: Dünya turu! Okulu dondurdu, sırt çantasını aldı ve otostopla yola koyuldu. Dünya turu rotasını önce Fas’a çevirdi. Sonra sırasıyla Avrupa ve Asya’ya kadar uzandı. Dünya turunda deveyle Sahra Çölü’nü geçti, Java Adası’nda volkana tırmandı ve en önemlisi âşık oldu... İşte Emre'nin aşk ve macera dolu dünya turu hikayesi

4.07.2016

Medya parkının albino boası, pandası ve orangutanları

Hemen her gün en az üç-beş kişiden şu eleştiri geliyor:

10.09.2020

İstiklal Marşı'nı en iyi vatan haini mi söyler

Bu soruya cevabım şu: Bazen “hainler” ülkenin İstiklal Marşı’nı daha iyi ve güzel söylerler...

22.08.2020

‘Alef’ ya da ‘Tek Kişilik Din’

EVDE zaman geçirmek için yapılan faaliyetler listemde henüz ekmek pişirmek ve kitaplığımın önüne geçip YouTube’dan canlı yayın yapmak yok. Gene de büyük konuşmamak gerek.

29.04.2020

Ergene için önce kaynakları koruyun

Dün ‘Bulgaristan koruyor, biz yağmalıyoruz’ demiştik. Trakya’nın son durumunu çevreci dostumuz Göksel Çidem’den dinliyoruz:

19.09.2019

Treni kaçırmayalım

İçinde bulunduğumuz çağa ‘bilgi’ ya da ‘dijital’ çağ diyoruz...

13.06.2019

Kontrolsüz güç, güç değildir...

‘Dark Phoenix’, ‘X-Men’ ailesi üyelerinden Jean Grey’in öyküsünü anlatıyor. ‘Marvel’in modern zamanlara ve güncel politik gidişata en uygun reflekslere sahip serisinin bu son filmi, ne yazık ki genel toplam içindeki en zayıf halka olmuş. Kendisini esir alan kozmik bir varlıkla gücün karanlık yanına geçen Phoenix’in yaşadıklarını anlatan yapımın en büyük problemi, klişelere fazla göz kırpan öyküsü...

8.06.2019

Bu motelde huzur yok

Tekinsiz bir motel ve kimin doğruyu söylediği belli olmayan bir grup müşteri... ‘Film-noir’ tatlara sahip ‘El Royale’de Zor Zamanlar’, arkaplanında 60’lar sonuyla 70’ler başı Amerika’sının sosyopolitik panoramasına göndermelerde bulunuyor.

12.10.2018

Burs parasıyla dünya nasıl gezilir?

Bir üniversite öğrencisini cezbetmenin yollarından biridir seyahat. Farklı ülkeler görmek, insanlar tanımak, kültürleri keşfetmek heyecanı doruğa çıkartır. Ancak öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de parasızlık… Peki, hem okuyup hem gezmeyi nasıl başaracaklar? Hürriyet Seyahat ekibi bir araya geldi ve ‘Dünya Turuna Nasıl Çıkılır?’ sorusundan hareketle hacimli bir rehber hazırladı. İçinde birbirinden farklı hikâyeler, kişiler, olaylar ve ülkeler var. Ekipten Serkan Ocak, İsmail Sarı ve Yücel Sönmez ile buluştuk hem kitabı hem de seyahat maceralarını konuştuk.

13.02.2018

- Gençlik ne ister? -Gerçeği, önce gerçeği!

Evrim Kuran bir araştırmacı, kuşak araştırmacısı. Daha çok gençlerle ilgili çalışıyor. Bu konuda Türkiye’deki en yetkin kişilerden biri. Ulusal ve çokuluslu şirketlere danışmanlık yapıyor. Konferanslar veriyor. Üniversitelere gidiyor. Konuşuyor, anlatıyor. Kanada’da ve Türkiye’de yaşıyor. Bir orada, bir burada ve dünyanın geri kalanında...

26.08.2017

Ankara’nın sadece sevgi bekleyen çiçekleri

Şair Emerson “Yeryüzü çiçeklerle güler” demiş. İnanılması güç ama anacağımız 33 çiçek yeryüzünde sadece Ankara’yı güldürmek için yaratılmış.

3.06.2017

Keşke annemi daha çok gezdirseydim

Her anneler gününde aklıma bir sürü ‘keşke’ üşüşür. Aslında aklıma üşüşenler birçok pişmanlıktır: “Keşke annemi şuraya götürseydim, keşke şunu da alsaydım, keşke uçağa bindirseydim, keşke şu yemeğin tarifini yazdırsaydım, keşke daha çok öpseydim, keşke dizinde biraz daha fazla uyuyabilseydim...” Bitmez tükenmez keşkeler, yani pişmanlıklar.

15.05.2017

İnanılmaz ama gerçek!

Yanlışlıkla bindiği trenle evinden uzaklaşan ve bambaşka bir hayata yelken açmak zorunda kalan beş yaşındaki Hintli bir çocuğun inanılmaz ve de gerçek öyküsü... ‘Lion’, sade ve etkileyici anlatımıyla gözyaşlarınızı teslim alıyor. Dev Patel ve Nicole Kidman’ın da rol aldığı yapım, altı dalda Oscar’a aday.    

3.02.2017

Ateş ve buzun coğrafyasında tek başımayım: İzlanda

Dünyanın 64’üncü kuzey enleminde nefes alıyorum. Bahsettiğim yer güzeller güzeli İzlanda. Özgürlük bu olsa gerek. Ne kimseyi tanımak ne de tanınmak. Yalnızca volkanik adada var olmaktan ibaret her şey. Tuhaf bir hissiyat; önümde uzun bir hafta var ve hayatta belki de bir kez yaşanabilecek bir deneyim için büyük kum saatini ters çeviriyorum. Hangimiz bilinmeyeni keşfetmek için bir macera yaşamak istemez ki? İşte İzlanda’ya dair izlenimlerim ve gezi rehberim...

12.01.2017

Adana’dan yola çıktılar, 4 kıtada 25 ülke dolaştılar

Furkan Tekin (34) spor yöneticisi, Serhan Uygur (35) ise iç mimar. Adanalı olan iki kafadarın ortak özellikleri seyahat tutkuları. Birlikte bir anda dünya turuna çıkmaya karar verdiler. Saniyeler içinde alınan bu karardan sonra işlerinden ayrıldılar ve Adana’da evlerine çekilerek plan yaptılar. İşte Adanalı çılgın kafadarlar ve dünya turları...

6.01.2017