EKSTRA
MENÜ

Dünya Turu Nasıl Yapılır

Dünya Turu Nasıl Yapılır haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dünya Turu Nasıl Yapılır hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 238 Dünya Turu Nasıl Yapılır haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dünya Turu Nasıl Yapılır Haberleri

Ukraynalı çiftin, dünya turunda çocukları dünyaya geldi

Ukraynalı çiftin, dünya turunda çocukları dünyaya geldi

Ukrayna'dan beş ay önce dünya turu kapsamında geldikleri Fethiye'de ikinci çocukları dünyaya gelen Vadym-Anna Grynenko çifti, Antalya'ya ulaştı. Ukraynalı Vadym-Anna Grynenko çifti, oğulları Liubomyr (4) ile birlikte yaklaşık beş ay önce Kiev'den dünya turu için otomobille yola çıktı. Üç kişilik aile; Moldova, Romanya ve Bulgaristan'ın ardından Türkiye'ye geldi.

4.04.2019Seyahat
Adrenalin peşinde dünyayı geziyorlar Hayalleri hortum avına çıkmak...

Adrenalin peşinde dünyayı geziyorlar! Hayalleri 'hortum avı'na çıkmak...

Kübra Karatatar Diker (29) endüstri ürünleri tasarımcısı. İstanbul’da 12 yıl yaşadıktan sonra geçen sene işinden ayrıldı ve eşi Uğur (36) ile doğup büyüdüğü İzmir’e geri döndü. Şimdiyse hayatlarında çok köklü bir değişiklik onları bekliyor. Bahreyn’e yerleşecekler. Diker çiftinin ortak noktaları seyahat. En çok kendilerini zorlayacak rotaları tercih ediyorlar. Adrenalin olmazsa olmazları… Okyanusta dalış da yaptılar, Namib Çölü’nde dünyanın en yüksek kumullarından Dune 45’e de tırmandılar. Hatta en büyük hayalleri ise Kuzey Amerika’da hortum avına çıkmak…

22.02.2019Seyahat
Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Nepal’de âşık oldular dünya turuna çıktılar

Özlem Çakır (30) ve Alphan Fiçor (33), hem İstanbul’un kalabalığı hem de yoğun iş temposundan sıkılıp çok istedikleri dünya turu için adım attılar. Özlem özel bir şirkette finans müdürüydü, Alphan ise yabancı bir havayolu şirketinde müdür yardımcısı… İkili önce istifalarını verdi, gerekli hazırlıkları tamamladı ve 4 Ekim 2017’de yola çıktı. İlk durakları Sri Lanka oldu. Macera boyunca 10 ülke gezdiler. Şu an Meksika’dalar. Serüvenin ne zaman biteceği belli değil. Tur boyunca çok ilginç şeyler yaşadılar. En önemlisi Özlem evlilik teklifini dünya turunda aldı.

16.07.2018Seyahat
Aradığı aşkı dünya turunda buldu

Aradığı aşkı dünya turunda buldu!

Cansu Elter (30) dijital pazarlama yöneticisi. Hayatında bir şeylerin eksik olduğu düşüncesi uzun yıllardır aklını kurcalıyordu. Tekdüze bir hayatı olduğuna inanıyor ve bundan kurtulmanın yollarını arıyordu. İstifa etti. Dünya turuna çıkmaya karar verdi. 13 kiloluk sırt çantasına tüm eşyalarını sığdırdı ve yola koyuldu. Maceraya Tanzanya’dan başladı. Şimdiye kadar iki kıta, 9 ülke ve 25 şehri geride bıraktı. Bir sonraki durağı neresi bilmiyor, sekiz aydır dünyayı geziyor. En güzeliyse dünya turu sırasında âşık oldu. Tek kişilik macera Kamboçya’dan sonra ikiye çıktı...

12.06.2018Avrupa
Dünyadaki 197 ülkenin tamamına ayak bastı

Dünyadaki 197 ülkenin tamamına ayak bastı

Johnny Ward, dünyadaki tüm ülkelere seyahat etmeyi kafasına koşmuş çılgın bir İrlandalı. Üniversiteden mezun olduktan sonra hayatının tam 10 yılını bu hayaline ayırdı. Ancak bu öyle kolay olmadı. Yola çıkarken yeterince bütçesi yoktu. Para bulmak için tıbbi araştırma testlerine bile katıldı. 10’dan fazla ülkede hastalandı. Tayland’da dizin ve omzunu, Kore’de ayağını kırdı, Avustralya’da deri nakli oldu. Ekvator’da, Paraguay’da soyuldu. Hindistan, Fildişi Sahilleri ve Ukrayna’da tutuklandı. Ama yılmadı, sonunda 197 ülkenin tamamına gitmeyi başardı. Ward, gelecek hafta Türkiye’ye geliyor. Öncesinde bu akıl almaz macerasını konuştuk.

12.12.2017Seyahat
Yedi ayda beş kıtada adrenalin dolu dünya turu nasıl yapılır

Yedi ayda beş kıtada adrenalin dolu dünya turu nasıl yapılır?

Asuman Çakıroğlu (30) iş geliştirme sorumlusu. Yoğun iş temposunda fırsat buldukça seyahat ediyordu. Sonunda hayali olan ‘küçük bir dünya turu’ için fırsat yakaladı. 705 TL’ye bulduğu ucuz Küba biletiyle macerasına başladı. Yanına 11 kiloluk sırt çantasını aldı ve yola çıktı. Yedi ayda beş kıtada 17 ülke gezdi. Hemen hemen her gittiği yerde birçok adrenalin dolu aktivite denedi. Belize’de köpekbalıklarıyla, vatozlarla yüzdü. Paraşütle serbest atlayış bile yaptı.

6.12.2017İsmail Sarı
Amasyalı Strabon’un izinden dünyayı geziyor

Amasyalı Strabon’un izinden dünyayı geziyor!

Halil Kaya (45) enerji sektöründe danışmanlık yapıyor. Küçük yaşlarda başlayan seyahat merakı bugüne kadar 87 ülke ve 200’den fazla şehre uzadı… Kaya, artık kendi dünyasının Evliya Çelebi’si, Macellan’ı hatta Marco Polo’su… Ayak basmadığı sadece iki kıta bulunuyor: Antarktika ve Avustralya… 87 ülkenin yarısını motosikletiyle gezdi. Dünyanın en zorlu bilinen yollarını iki teker üzerinde geçti, dünyanın yedi harikasından altısını gördü. Ayrıca seyahatleri sırasında çektiği bazı fotoğraflar Loney Planet’in gezi kitabında yayınlandı.

28.11.2017İsmail Sarı
İmparatorun bindiği arabaya otostop çekti

İmparatorun bindiği arabaya otostop çekti

Anıl Ünlü, henüz 25 yaşında. Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Okula başladığı daha ilk yıl yaptığı seyahatlerden etkilenip gezgin olmaya karar verdi. Şu ana kadar biriktirdiği harçlıklarla 34 ülke ve 200 şehre gitti. Norveç’i 3, İzlanda’yı 7, İsviçre’yi de günde 9 euro harcayarak gezdi. İyi bir işe girip mesleğini yapmak yerine 7-8 yıllık bir dünya turuna çıkmayı planlıyor. Ailesini de ikna etti. Bu çılgın fikrini ise “Birkaç yıl sonra istifa edeceğimi bilerek mühendisliğe başlamaktansa hiç başlamayıp hayallerimin peşinden gitmek daha keyifli benim için” diyerek açıklıyor.

21.11.2017Seyahat
İzlediği filmlerin izinde dünyayı geziyor

İzlediği filmlerin izinde dünyayı geziyor

Görkem Temelkaya (34) reklam satış direktörü. Yaklaşık 13 yıldır İstanbul’da kurumsal hayatın rutini içinde. Nefes aldığı tek zamanlar seyahatleri... Kazandığını gezilerine harcıyor. Gideceği yerleri izlediği filmlerden seçiyor. İspanya’ya da gitti âşık olduğu İtalya’ya da... Bugüne kadar 4 kıtada 27 ülke ve 73 şehir gezdi.

7.11.2017İsmail Sarı
Bütün eşyalarını sattı dünya turuna çıktı

Bütün eşyalarını sattı dünya turuna çıktı!

Yağmur Arat (25) özel bir şirkette şehir plancısıydı, şimdi ise tek başına dünya turunda olan bir gezgin. Üniversiteden mezun olduktan sonra Avrupa’yı Interrail biletiyle gezince seyahat virüsünü kapmış oldu. Sonrasında sıkıcı iş hayatı ve monotonlukla kendisini sorgulama sürecine girdi. İşinden istifa ederek mini bir Asya turuna çıktı. Döndüğünde artık hep aklının bir köşesinde olan dünya turunun zamanı gelmişti. Önce evini kapattı, bütün eşyalarımı sattı ve birikimiyle yola koyuldu. Macerasının ilk durağı Japonya oldu. Üstelik otostopla geziyor. Günlük harcaması ise ortalama sadece 38 TL.

31.10.2017İsmail Sarı
Biraz kültür, biraz adrenalin: 5 kıta 42 ülke

Biraz kültür, biraz adrenalin: 5 kıta 42 ülke

Gülşen Güler Uyan (27) Boğaziçi mezunu İngilizce öğretmeni. Şimdilerde ise evde durmayan bir evhanımı… Eşi Melih Uyan (28) ile birlikte sürekli seyahat planı yapıyor. İlk kez birlikte gittikleri İngiltere gezisinden sonra seyahati hayatlarının merkezine koydular. Gülşen seyahatleri sayesinde “Asla yapamam, asla yiyemem, asla cesaret edemem” dediği her şeyi yaptı. Dünyayı gezmek onu İstanbul’daki sırça köşkünden çıkardı. Bora Bora’da köpek balıklarıyla yüzdü, Mısır’da çölleri aştı hatta kaplanın bulunduğu bir kafese bile girdi.

25.10.2017İsmail Sarı
İstifa ettiler, günde 280 liraya Asyayı geziyorlar

İstifa ettiler, günde 280 liraya Asya'yı geziyorlar!

Burcu (33) ve Burçin (28) Ören kardeşler spor perakende sektöründe yönetici ve operasyon sorumlusuydu. İkisi de sabah sekiz akşam beş düzeninden sıkıldı. İstifa edip, evlerini kapattılar. İhtiyaçlarından kısarak para biriktirdiler ve hayallerini gerçekleştirmek üzere Asya’ya doğru yola koyuldular. Maceralarında şu an ikinci ayındalar. Günde 77 dolar (280 TL) harcıyorlar. İki kardeşi Tayland’da yakaladık. Asya’da gezgin olmayı ve serüvenlerini konuştuk.

17.10.2017İsmail Sarı
Kanadalı iki çılgın gezginin hedefi: 60 ayda 195 ülke

Kanadalı iki çılgın gezginin hedefi: 60 ayda 195 ülke

Michael Graziano (28) ve Alex Hennessy (36) Kanadalı iki sırt çantalı gezgin. Dünyayı gezip, yeni kültürler tanımayı bir üniversite eğitimi gibi düşünüyorlar. Bu yüzden projelerine ‘Dünya Diploması’ anlamına gelen ‘Global Degree’ adını verdiler. Dünya diplomalarını almak için Birleşmiş Milletler’e üye 195 ülkeyi tek tek gezerek tamamlamaları gerekiyor. Bunun için kendilerine 60 ay süre koydular. Şu ana kadar Orta ve Güney Amerika, Avustralya, Avrupa ve Asya’nın büyük bölümünü bitirdiler. En güzel anları da Türkiye’de yaşadılar.

3.10.2017Seyahat
Tayland sokaklarını yalın ayak arşınlayan gezgin Türk

Tayland sokaklarını yalın ayak arşınlayan gezgin Türk

Sami Altınay (32), endüstri mühendisi. Mesleğinin yanı sıra seyahat etmeyi de bir yaşam biçimi haline getirdi. Hafta sonu tatillerinde ve yıllık izinlerinde şimdiye kadar 35 ülke gezdi. Her birinde bambaşka deneyimler elde eden Sami Altınay, yaşamının geri kalanı boyunca gezginliği ve ülke ülke gezip seyahat etmeyi bir vazife olarak görüyor. İşte Sami Altınay'ın seyahat tutkusu...

27.09.2017Seyahat
Günde 70 TL’ye dünyayı gezen çılgın doktor

Günde 70 TL’ye dünyayı gezen çılgın doktor

Alican Çekiç (26) bu yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. Hayatı biraz monoton buluyordu ve renklendirmeye karar verdi. Mesleğe adım atmadan önce dünyayı gezmek için yola koyuldu. Hatta mezuniyet işlemlerini bile arkadaşı halletti. Fas’tan yola çıktı. Macerası Güney Amerika’ya kadar uzadı. 10 kiloluk sırt çantasıyla yeri geldi otostop çekti, yeri geldi sokaklarda konaklayarak hayatında hiç unutamayacağı anılar biriktirdi. Öyle yüksek bir bütçeyle de gezmiyor. Cebinde 6 bin 800 TL var ve günlük 70 TL harcıyor.

3.09.2017İsmail Sarı
Tek başına 3 kıtada 90 şehir gezdi

Tek başına 3 kıtada 90 şehir gezdi

Merve Usta (28) Bilgi Üniversitesi, sahne ve gösteri sanatları yönetimi bölümü mezunu. Şu anda pazarlama alanında çalışıyor. Seyahat mottosu ‘gezen kadınlar bol olsun’… Kim Milyoner Olmak İster? Yarışmasında kazandığı parayı şimdilerde seyahatlerinde harcıyor. Tek başına anlık kararlar verip yola koyuluyor. Bugüne kadar 3 kıta, 23 ülke ve 90 şehir gezdi. Birkaç Avrupa ülkesi hariç geri kalanını 2,5 yıl içerisinde gerçekleştirdi. Usta ile seyahat maceralarını konuştuk.

14.08.2017İsmail Sarı
Kanseri yendiler şimdi dünyayı geziyorlar

Kanseri yendiler şimdi dünyayı geziyorlar

Emir Dino Günel (29) girişimci. Hollandalı kız arkadaşı Celine Elsa (26) tiroid kanserini yenince dünya turuna çıkmaya karar verdiler. Bu zorlu süreç ikisini de çok yıpratmıştı ve kötü günleri unutmaya ihtiyaçları vardı. Evlerindeki bütün eşyalarını sattılar. İşlerine ara verdiler. Yanlarına 9 bin TL alarak hiçbir plan yapmadan Bangkok’a tek yön bilet alıp maceraya başladılar. Belli bir rotaları yok. Gittikleri yerde bir aydan fazla kalmıyorlar. Yolda olma halini hayat felsefeleri haline getirmek istiyorlar. Şu ana kadar dört kıtada 14 ülke gezdiler. Emir Dino ile maceralarını konuştuk.

4.08.2017İsmail Sarı
Farklı lezzet ve eğlence peşinde 3 kıtada 100 şehir

Farklı lezzet ve eğlence peşinde 3 kıtada 100 şehir

Anıl Gökmen (27) Google’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika genel merkezinde pazarlama strateji uzmanı olarak çalışıyor. 2,5 yıldır İrlanda’da yaşıyor. Hem eğlenceli hem de yoğun bir iş hayatı olsa da seyahat olmazsa olmazı… Üniversitedeyken Fransa seyahatiyle başlayan macerası Asya turuyla olgunlaştı. Zamanla üç kıtada 31 ülke ve 100 şehre kadar uzadı. Ya bir konser için yola düşüyor ya da farklı yemeklerin peşinden gidiyor. Bugüne kadar akrep ve yılan eti gibi ilginç lezzetler tadarken, bir grup öğrenciyle kilise inşasında bile çalıştı. Gökmen’le seyahate olan tutkusunu konuştuk.

17.07.2017İsmail Sarı
Barış Manço’nun izinde 3 kıtada 250 şehir

Barış Manço’nun izinde 3 kıtada 250 şehir

Hanife Ahçıoğlu (32) reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor. Asla lüks otellerde konaklayıp, lüks restoranlara gitmiyor. Bugüne kadar 3 kıtada 35 ülke ve 250 şehri gezdi. Çok da güzel anılar biriktirdi. Örneğin Hindistan’da binlerce farenin özgürce dolaştığı tapınağı çıplak ayakla gezdi. En önemlisiyse gönüllü olarak gezdiği Tanzanya’da çocuklar için yapılan sınıf inşasında çalıştı.

12.07.2017İsmail Sarı
Devletin verdiği kredi bursuyla 6 kıtada 38 ülke gezdi

Devletin verdiği kredi bursuyla 6 kıtada 38 ülke gezdi

Barkın Özdemir (21) işletme öğrencisi. Bir yıl okula ara vererek dünyayı gezmek için yola koyuldu. Dokuz ayda toplam altı kıtada 38 ülkeye ayak bastı. Bütçesinin bir kısmını ise aylık 400 lira olan devlet bursuyla oluşturdu. Ya birkaç ülke gezip geri dönüyor ya da kıtayı boylu boyuna turluyor. Adrenalini de seviyor. Macaristan’da parasızlıktan banklarda da uyudu, Avustralya’da yunuslarla yüzüp, dört metrelik pitonla da karşılaştı... Şimdi ise Şili’de gönüllü öğretmenlik yapıyor ve günde 40 lira harcayarak macerasına devam ediyor.

11.05.2017İsmail Sarı
Günde 150 liraya hiç bitmeyecek balayına çıktılar

Günde 150 liraya hiç bitmeyecek balayına çıktılar

Nevin ve Çağdaş Çoban, üç ay öncesine kadar sabah dokuz akşam altı mesaisinde çalışan beyaz yakalı bir çiftti. Şimdi ise dünya turuna çıkan birer gezginler. Önce her şeyden kısarak mütevazı bir düğün yaptılar, sonra da dönüşü belli olmayan dünya turuna çıktılar. Bu balayının dönüşü yok! Tayland’dan başladıkları maceraları şimdilik Malezya’ya kadar uzadı. Hiçbir plan yapmıyorlar, anlık karar veriyorlar ve ülkeleri yerlisi gibi geziyorlar. Günlük bütçeleri ise 150 lira… İşte Çoban ailesinin dünya turu hikâyeleri...

3.03.2017İsmail Sarı
Günde 75 lira harcayarak dünyayı geziyorlar

Günde 75 lira harcayarak dünyayı geziyorlar

Özlem ve Hidayet Derinöz, mühendis bir çift. 11 yıllık kurumsal hayatlarına mola verip, doya doya keşfin tadına varmak amacıyla dünya turuna çıktılar. Uzakları yakın yapmak için bir yıl para biriktirdiler, arabalarını sattılar ve yola koyuldular. İlk durakları Küba oldu. Sonra Kolombiya, Ekvador ve Peru’yu gezdiler. Halen Güney Amerika’dalar. Ne rotaları belli ne de maceranın ne zaman sona ereceği... Çift, çocukları mutlu etmek için de yanlarında minik şeker ve balon taşıyor. Günde ise sadece 75 TL harcıyorlar. İşte mühendis çiftin dünya turu hikâyeleri...

14.02.2017İsmail Sarı
Arjantinin en zorlu otoyolunda motosiklet günlüğü

Arjantin'in en zorlu otoyolunda motosiklet günlüğü

Kerem, Fırat ve Özkan... Üç kafadar 15 yıllık kariyerlerine dokuz aylık mola vererek motosikletleriyle dünya turuna çıktılar. Zorlu ve yoğun geçen hazırlık aşamasından sonra ilk durakları Şili olmuştu. Şimdi ise tango diyarı Arjantin’deler. Arjantin'de dünyanın en uzun otoyolundan geçtiler ve büyük bir kaza da atlattılar. İşte MotoTrio ekibinin Arjantin günlükleri…

23.01.2017Seyahat
Adrenalin peşinde bir kadın ve 54 ülke

Adrenalin peşinde bir kadın ve 54 ülke

Sevil Mert (36) bir sigorta şirketinde yönetici. Ailesinin seyahate olan merakı sayesinde çok küçük yaşlarda Anadolu’yu karış karış gezdi. Sonra kendi parasını kazandıkça yurt dışında yollara düştü. İşinden arttırdığı zamanlarda sürekli geziyor. Ne yeni bir ayakkabı alıyor ne de bir pantolon… Kişisel harcamalarını da sırf gezilerine ayırıyor. Üstelik tam bir adrenalin tutkunu. Afrika’da bungee jumping yapıp köpek balıklarıyla yüzdü, hatta Bolivya’da bisikletiyle ‘Ölüm Yolu’ndan geçti. Bugüne kadar tek başına 4 kıtada 54 ülkeye ayak bastı.

19.01.2017İsmail Sarı
Adanadan yola çıkıp, dünyayı gezdiler

Adana'dan yola çıkıp, dünyayı gezdiler!

Furkan Tekin (34) spor yöneticisi, Serhan Uygur (35) ise iç mimar. Adanalı olan iki kafadarın ortak özellikleri seyahat tutkuları. Birlikte bir anda dünya turuna çıkmaya karar verdiler. Saniyeler içinde alınan bu karardan sonra işlerinden ayrıldılar ve Adana’da evlerine çekilerek plan yaptılar. İşte Adanalı çılgın kafadarlar ve dünya turları...

3.01.2017İsmail Sarı
Dünya turu nasıl yapılır

Dünya turu nasıl yapılır?

119 günlük bir dünya seyahati, 6 kıtada toplam 32 ülke, 49 liman MSC Magnifica gemisi ile rüyalarınızı gerçeğe dönüştürüp, dünyanın harikalarını keşfedin. Sıra dışı seyahat yapmayı sevenler için MSC Cruises ile dünya turu oldukça iyi bir fikir.

2.12.2016Seyahat
Denizde otostop çekerek dünya turu nasıl yapılır

Denizde otostop çekerek dünya turu nasıl yapılır?

Suzanne van der Veeken, üniversiteden mezun olur olmaz seyahat sevdasını okyanus tutkusuyla birleştirdi ve bir tekneyle yola çıkarak dünya turuna başladı. İşte Suzanne van der Veeken ile ilginç bir dünya turu hikayesi...

16.11.2016Seyahat
Dünya turuna çıkarken yapmanız gereken 10 şey

Dünya turuna çıkarken yapmanız gereken 10 şey!

Dünyayı gezme fikrini o kadar çok konuşuyorduk ki artık kendimizi bile sıkmaya başlamıştı. Çünkü sadece konuşmadan öteye gitmeyen bir konuydu. Bunun farkına varmıştık ve harekete geçmemiz gerektiğini düşündük. O soğuk gecelerden birinde önemli bir şey oldu, korkularımızı kenara itip bir karar aldık. Dünya turu yolculuğuna çıkacaktık. Peki ama bu işe nereden başlayacaktık, ilk ne yapmalıydık?

Başka türlü bir dünya turu hikayesi başlıyor

Başka türlü bir dünya turu hikayesi başlıyor!

Aslında tam o anda evde tembel tembel televizyon izliyor olabilirdik. Elimizde birer bardak çayla koltuğa kurulmuş olur, kahkahalar eşliğinde laflardık bir yandan. Muhtemelen güzel bir yemekten yeni gelmiştik, hatta en iyi arkadaşlarımız da etrafımızdaydı. Bundan keyifli bir akşam olmazdı ki zaten. İyi de o zaman bize eski, paslı bir bıçak sallayan ve tüm paramızı isteyen bu adamların karşısında ne işimiz vardı? Üstelik dünyanın öbür ucunda, Türkiye’den kilometrelerce uzaktaki Brezilya’da.

İstifa ettiler, 11 ayda dünyayı gezdiler

İstifa ettiler, 11 ayda dünyayı gezdiler

Tuğba Sare Akıncı (37) yüksek mimar, eşi Emre Akıncı (34) da yüksek matematik mühendisi. İkisi de evlenmeden önce kısa geziler yapıyorlardı. Evlenince beraber gezmenin tadını alınca dünya turu yapmaya karar verdiler. Gezi için para biriktirdiler, işlerinden istifa ettiler, ailelerini ikna ederek yola koyuldular. Hazırlıklar tamamlandı, sonra ver elini dünya turu... New York’tan başladıkları yolculuk, Asya’da Nepal’e kadar uzandı. 11 ayda 18 ülke gezerek, dünyayı bir kez turladılar. Oldukça heyecanlı yeni rotalarında ise artık onlara minik bir yolcu daha eşlik edecek.

24.08.2016Seyahat
Ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken cennet: Lofoten Adaları / 2. bölüm

Ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken cennet: Lofoten Adaları / 2. bölüm

Duydum ki ölmeden önce gidebileceğim bir cennet varmış uzaklarda. 68 ile 69. enlemler arasında, taaa Norveç’in kuzeybatı kıyısında. Kuzey kutup dairesinde yer alan, birbirine suyun altından ve üstünden köprülerle bağlanan adalardan oluşan bir cennet: Lofoten Adaları... Instagram: @unitednaturesofarzu

24.08.2016Arzu ÖZEN
Maaşından artırdı 30 ülke gezdi

Maaşından artırdı 30 ülke gezdi

Aydan Ayarcılar (37) özel bir şirkette sistem analisti olarak çalışıyor. Yorucu iş temposundan artırdığı zamanlarda tek düşüncesi seyahat... Yeni kültürleri tanımak onun için öyle büyük bir tutku ki, maaşının neredeyse tamamını gezmek için harcıyor. Bugüne kadar üç kıtada toplam 30 ülkeye ayak bastı. Güney Amerika’da beş haftal gezdi, Peru’da kamp kurdu, Amazonlar’da pembe yunuslarla yüzdü, Bolivya’da bisikletle ölüm yolundan geçti. Sıradaki rotası ise pirinç tarlaları, tapınakları ve savaş tünelleriyle ünlü Vietnam...

18.08.2016İsmail Sarı
Maaşından artırdı 30 ülke gezdi (Dünya turu)

Maaşından artırdı 30 ülke gezdi (Dünya turu)

Aydan Ayarcılar (37) özel bir şirkette sistem analisti olarak çalışıyor. Yorucu iş temposundan artırdığı zamanlarda tek düşüncesi seyahat... Yeni kültürleri tanımak onun için öyle büyük bir tutku ki, maaşının neredeyse tamamını gezmek için harcıyor. Bugüne kadar üç kıtada toplam 30 ülkeye ayak bastı. Güney Amerika’da beş haftal gezdi, Peru’da kamp kurdu, Amazonlar’da pembe yunuslarla yüzdü, Bolivya’da bisikletle ölüm yolundan geçti. Sıradaki rotası ise pirinç tarlaları, tapınakları ve savaş tünelleriyle ünlü Vietnam...

14.08.2016Seyahat
Biraz tango biraz macera: 13 ayda Güney Amerika

Biraz tango biraz macera: 13 ayda Güney Amerika

13 ayda Güney Amerika'nın altını üstüne getirdiler. Dev köpekbalıklarıyla yüzüp Bolivya’da Huayna Potosi’ye tırmandılar. En önemlisi ise Güney Amerika turu boyunca tango yaparak para kazandılar.

20.07.2016Seyahat
Dünya turu hikayeleri: Kansere çözüm ararken dünyayı keşfetti

Dünya turu hikayeleri: Kansere çözüm ararken dünyayı keşfetti

Mustafa Nazır Okur, Amerika’da Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde kanser üzerine araştırmalar yapıyor. Bilimsel çalışmaları dışında en büyük tutkusu seyahat... Kansere çözüm ararken aynı zamanda dünya turu yaptı. İşte Okur'un dünya turu hikayesi

12.07.2016Seyahat
Bir annenin ikiz çocuklarıyla dünya turu macerası

Bir annenin ikiz çocuklarıyla dünya turu macerası

Nalan Miri Sözer, iletişim alanında faaliyet gösteren bir ajansın sahibi. Bugüne kadar 23 ülke 120’nin üzerinde şehre seyahat etti. Bunların tamamını da 8.5 yaşındaki ikiz oğullarıyla birlikte gerçekleştirdi. Gittiği yerlerde çocuklarına yönelik aktiviteler de planlamaya özen gösteren Sözer, Deha ve Yekta ile seyahat serüvenlerini anlattı.

11.07.2016Seyahat
Gezgin olmaya 3 yıl önce başladı,  şimdiden 20 ülke, 50 şehri geride bıraktı

Gezgin olmaya 3 yıl önce başladı, şimdiden 20 ülke, 50 şehri geride bıraktı

Tuna Melis Breitenfelder (28) İngilizce öğretmeni. 17 yaşında gittiği Amerika, seyahate olan bakış açısını değiştirdi. Buradaki çokkültürlülükten etkilenerek gezilere başladı ve bu zamanla tutku haline dönüştü. Başta kısa geziler yapsa da şimdi her yıl Avusturyalı eşi Paul ile birlikte uzun maceralara atılıyorlar. Dört yıldır Viyana’da yaşıyorlar. Plan yapmadan, rüzgâr nereye savurursa oraya gidiyorlar. Bugüne kadar 20 ülke ve 50 şehri geride bıraktılar. Sıradaki rotalarında ise Vietnam ve Tayland var.

21.06.2016Kelebek
Güney Afrikada yüzerken balinayı gördüm ve...

Güney Afrika'da yüzerken balinayı gördüm ve...

Hürriyet Seyahat gezginlerinden Kerimcan Akduman Cape Town, Garden Route, Jeffreys Bay, Rafolatsane, Underberg, Lesotho'dan sonra şimdi de yönünü Durban, Mozambik ve Johannesburg'a çevirdi. Başına gelmeyen kalmadı. Çantasını kaybetti, rüşvet ödemek zorunda kaldı ama dev balina köpekbalıklarıyla kulaç atması ona tüm bu olumsuzluları unutturdu.

17.06.2016Seyahat
Dünya turu hikayeleri: Kıtadan kıtaya 70 ülke gezdi

Dünya turu hikayeleri: Kıtadan kıtaya 70 ülke gezdi

Gülçin Söğüt (40) analist. İstanbul’da çok yoğun bir iş hayatı vardı. Ancak şimdi işinden ayrıldı. Tüm birikimini seyahatlerine harcamaya karar verdi. Yolda olmak onun için bir yaşam biçimi... Yılın neredeyse 10 ayını farklı kültürlerin izini sürerek geçiriyor.

13.06.2016İsmail Sarı
Annesi kaygılanmasın diye dünyayı bu pankartla geziyor

Annesi kaygılanmasın diye dünyayı bu pankartla geziyor!

27 yaşındaki model Jonathan Quiñonez, ilginç bir dünya turuna imza atıyor. Niye mi? Arabasını satıp dünya turuna çıkan model, gittiği her ülkede annesine bu mesajı yolluyor: "Anne, ben iyiyim"

10.06.2016Seyahat
Bisikletle ayda 600 TLye Güney Amerika nasıl gezilir

Bisikletle ayda 600 TL'ye Güney Amerika nasıl gezilir?

Hale Sargın (34) blogger. Kendisine bir seyahat blog'u açmadan önce özel bir bankada çalışıyordu. İş hayatı o kadar sıkıcı ve yorucuydu ki, "artık bir şeyleri değiştirmeliyim" dedi ve istifa etti. Önce 2012'de İtalya'ya gitti. Burada bir sene yaşadı. Sonra ise hayalindeki Güney Amerika macerası için 2014'de yola koyuldu. Brezilya'dan başladığı yolculuğunda 24 ülkeyi geride bıraktı. Geziye önce otostopla başladı şimdi de bisikletle devam ediyor. Sargın'ı Şili'de yakaladık ve serüvenini konuştuk.

8.06.2016İsmail Sarı
İstifa etmeden 24 ülke ve 76 şehir nasıl gezilir

İstifa etmeden 24 ülke ve 76 şehir nasıl gezilir?

Şennur Aybey (36) mali müşavir. Çoğu beyaz yakalının aksine seyahat etmenin işi bırakmayı gerektirdiğini ve zor olduğunu düşünmüyor. Oldukça yoğun bir tempoda çalışsa da her fırsatta yeni rotaların planlamasını yapıyor. Fırsatını bulur bulmaz topuklu ayakkabılarını çıkarıp ya yakın yerlerin kültürüne karışıyor ya da bilmediği sulara yelken açıyor. Bugüne kadar 24 ülke ve 76 şehri gezdi.

1.06.2016İsmail Sarı

Yazar Sonuçları

5 yılda 22 ülke ve 80 şehir gezdiler

Tuğçe Özsu Yalçın (29) ve Hüseyin Yalçın (39), ikisi de uçurtma sörfü eğitmeni. Bütün enerjilerini işlerine ve seyahate ayırıyorlar. Kısa yolculuklar yerine kıtaları boylu boyunca gezmek en büyük tutkuları. 2011’de başladıkları dünya turu maceralarına her sene farklı rotalar eklediler. Son 5 yılda üç kıtayı gezdiler. Yalçın çiftini Brezilya’da yakaladık ve maceralarını sorduk.

11.01.2017

Genlerinden gelen tutkuyla 3 kıtada 100 şehir gezdi

Nazlı Bakht (32) yüksek mimar. Aslen Pakistanlı ancak İzmir’de büyüdü. Şimdi de İstanbul’da yaşıyor. Annesi ve babası da tıpkı kendisi gibi gezgin. Seyahat onun genlerinde var. Babası daha 15 yaşındayken otostopla dünya turuna çıkmış. Nazlı Bakht ise bugüne kadar Avrupa, Amerika, Güney Amerika ve Asya’da 30 ülke ve 100’den fazla şehri gezdi. Gittiği şehirlerde bir yerli gibi yaşıyor.

11.01.2017

‘Hem okurum hem gezerim...’

Berceste Şeber, henüz üniversite öğrencisi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisans ikinci sınıfta okuyor. Eski bir milli tenisçi de olan Şeber’in babası pilot. Uçak biletlerini indirimli alabiliyor. Bu fırsatı ise iyi değerlendiriyor ve hayatındaki tüm boşlukları yeni seyahatlerle dolduruyor. Şimdiden 20 ülkede 43 şehir gördü...

23.09.2016

2 bin 850 liraya dünya turu yaptı, aşkı buldu! (2016)

Emre Durmuş (23) elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi. Lise yıllarında başladığı otostopla yolculuk zamanla tutku haline dönüştü. Türkiye’yi gezdikten sonra daha büyük bir maceraya atılmak istedi: Dünya turu! Okulu dondurdu, sırt çantasını aldı ve otostopla yola koyuldu. Dünya turu rotasını önce Fas’a çevirdi. Sonra sırasıyla Avrupa ve Asya’ya kadar uzandı. Dünya turunda deveyle Sahra Çölü’nü geçti, Java Adası’nda volkana tırmandı ve en önemlisi âşık oldu... İşte Emre'nin aşk ve macera dolu dünya turu hikayesi

4.07.2016

Günde 90 TL’ye dünya turu nasıl yapılır?

Zaman zaman izlenimlerini gazetemizde yazan Şölen Yücel, bir yıl önce ‘dünya turu’ planını bize anlattı. Yücel'in dünya turunun bir yerinde söyleşi yapmak üzere sözleştik. O an geldi. Yücel’i Filipinler’deki Palawan Adası’nda yakaladık. İşte 'dünya turu yapmak ne kadar tutar' sorusunun en samimi cevabı...

24.05.2016

Sadece hafta sonu 70 ülke nasıl gezilir? / Dünya turu

Can Topakoğlu (45) pazarlama yöneticisi ve Türkiye Gezginler Derneği Başkan Yardımcısı. Seyahat etmek, yeni kültürlere karışmak ve fotoğraf çekmek en büyük tutkusu... Seyahat o kadar hayatın bir parçası ki bir de 'gezginlik' üzerine radyo programı yapıyor. Bugüne kadar Avrupa ve Asya'da 70'den fazla ülke gezdi. Sıradaki macerası ise sırt çantasıyla Güney Amerika'yı dolaşmak...

17.05.2016

Fotoğraf tutkusu peşinde 20 ülke ve 52 şehir

Özge Özçep (29) pazarlama uzmanı. En büyük motivasyon kaynağı, farklı kültürlere karışmak ve fotoğraf çekmek. Öyle ki televizyonda izlediği belgeseldeki yaşam tarzını merak edip yola koyulacak kadar fotoğraf tutkunu. Onun için önce seyahat geliyor, sonra iş... Bugüne kadar 20 ülke ve 52 şehir gezdi. En ilginç deneyimini Etiyopya’da Mursi Kabilesi’ni fotoğraflarken geçirdi. Hatta bu fotoğraflardan oluşan bir de sergi açtı.

16.05.2016

Portre fotoğrafı peşinde 20 ülke, 45 şehir / Dünya turu

Sedef Gedikli Canaran (35) özel bir şirketin pazarlama direktörü. Kendi deyimiyle seyahat onun için “Bitmeyen bir aşk...” Öyle ki yüksek lisansını dahi gezerek tamamladı. Annesinin aşıladığı gezginlik duygusuyla bugüne kadar Avrupa ve Asya’da 20 ülke ve 45 şehir gezdi. Sıradaki rotası ise İran...

6.05.2016