EKSTRA
MENÜ

Dengir Mir Mehmet Fırat

Dengir Mir Mehmet Fırat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dengir Mir Mehmet Fırat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.237 Dengir Mir Mehmet Fırat haberi bulunmuştur.

Dengir Mir Mehmet Fırat 8 Ağustos 1943, Kâhta, Adıyaman doğumlu avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22., 23. ve 25. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi eski genel başkan yardımcısı ve kurucularındandır. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri sonucu HDP Mersin milletvekili seçilmiştir.

Dengir Mir Mehmet Fırat Haberleri

S-400  yorumu: Türkiye kendi güvenliğini sağlayacaktır

S-400 yorumu: Türkiye kendi güvenliğini sağlayacaktır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya’dan alınan ve ABD’yle Türkiye arasında gerilime neden olan S-400 Hava Savunma Sistemleri’nin teslimatıyla ilgili, “Zamanında Patriot’ların alımıyla ilgili talebi karşılanmamışsa elbette Türkiye güvenliğini sağlamak için başka arayışlara girecektir. Bu, Türkiye’nin kendi hakkı ve hukukudur” dedi.

14.07.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Dengir Mir Mehmet Fırat için taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dengir Mir Mehmet Fırat için taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcılığı ve milletvekilliği başta olmak üzere üstlendiği çeşitli görevlerde ülkemize değerli katkılarda bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat'a Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

12.07.2019Gündem
Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AK Parti ve HDP'de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

12.07.2019Haber
Son dakika... Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

Son dakika... Dengir Mir Mehmet Fırat hayatını kaybetti

AK Parti ve HDP'de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat (76), Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

12.07.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan hasta ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hasta ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

11.07.2019Gündem
HDP’li Baydemir: Çıkarmış olduğunuz yasalarla yargılanacaksınız

HDP’li Baydemir: Çıkarmış olduğunuz yasalarla yargılanacaksınız

MERSİN’de, HDP tarafından, 'hayır' mitingi düzenlendi.

9.04.2017Gündem
Liderlerin dokunulmazlık dosyaları TBMMde

Liderlerin dokunulmazlık dosyaları TBMM'de

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin de aralarında olduğu bazı milletvekillerine ait 25 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu - Meclis'e gelen dokunulmazlık dosyalarının sayısı 600'e ulaştı    

26.04.2016Gündem
Bombanın arkasından PKK çıkarsa felaket olur

'Bombanın arkasından PKK çıkarsa felaket olur'

KUZEY Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Ankara’daki terör saldırısının arkasında şüpheye yer bırakmayacak şekilde terör örgütü PKK’nın çıkması halinde bunun büyük bir felakete yol açabileceğini  söyledi.

16.03.2016Dünya
Mesut Barzani Dengir Mir Mehmet Fıratla görüştü

Mesut Barzani Dengir Mir Mehmet Fırat'la görüştü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul ettiği belirtildi. Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, tarafların görüşmede Türkiye'de meydana gelen gelişmeler ve Çözüm Süreci'ni ele aldığı ifade edildi.

16.03.2016Gündem
Demirtaş’tan acil durum açıklaması

Demirtaş’tan 'acil durum' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralılara müdahale etmeye giden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile belediye başkanı ve 15 kişilik sivil grubun ateş altına alındığını ve acil müdahale gerektiren yeni yaralılar olduğunu söyledi.

20.01.2016Gündem
Süreç keşke bu noktaya gelmeseydi

'Süreç keşke bu noktaya gelmeseydi'

Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Barzani, "Türkiye'deki çözüm sürecinin devam etmesi için gerekli fırsat veya imkanlar üzerinde duruldu. Süreç keşke bu noktaya gelmeseydi" dedi. Barzani, Türk askerinin Musul'daki nöbet değişimi meselesinin ise 'abartıldığını' söyledi.

10.12.2015Gündem
İsmail Kahramanın başkanlık pozu

İsmail Kahraman'ın başkanlık pozu

Meclis’in 27’nci Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu. 316 oy alan Kahraman, üçüncü turda seçildi. Oylama öncesi HDP grubunun Nusaybin ve Yüksekova’da süren sokağa çıkma yasağı ile Geçici Seçim Hükümeti’nin göreve devamına ilişkin Cumhurbaşkanı tezkeresini gündeme getirmek istemesi tartışmalara neden oldu.

22.11.2015Gündem
TBMM Başkanlık seçiminde ilk turda sonuç çıkmadı

TBMM Başkanlık seçiminde ilk turda sonuç çıkmadı

TBMMGenel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı DenizBaykal başkanlığında toplandı. TBMM Başkanlık seçiminde ilk turda hiçbiraday yeterli çoğunluğa ulaşamadı. İlk turda CHP'nin adayı Ayşe GülsünBilgehan 127 oy, AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman 316 oy, MHP'ninadayı Yusuf Halaçoğlu ve HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat 41'er oyaldı. TBMM Başkanlık seçiminde ikinci tur oylamaya geçildi. 

22.11.2015Haber
TBMM yeni başkanını seçiyor

TBMM yeni başkanını seçiyor

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı. TBMM Başkanlık seçiminde ikinci turda da hiçbir aday yeterli çoğunluğa ulaşamadı. AK Parti'li İsmail Kahraman 318, CHP'li Gülsün Bilgehan 126, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Oylamada üçüncü tura geçildi.

22.11.2015Gündem
4 partiden 4 aday

4 partiden 4 aday

TBMM Başkanlığı için bugünkü oylamaya, AK Parti’den İsmail Kahraman, CHP’den Gülsün Bilgehan, MHP’den Yusuf Halaçoğlu, HDP’den Dengir Mir Mehmet Fırat aday olarak katılacak.

21.11.2015Gündem
HDPnin TBMM Başkan adayı Dengir Mir Mehmet Fırat

HDP'nin TBMM Başkan adayı Dengir Mir Mehmet Fırat

HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclis Başkanlığı'na aday oldu.

21.11.2015Gündem
Mersin milletvekilleri mazbatalarını aldı

Mersin milletvekilleri mazbatalarını aldı

MERSİN’de, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti, CHP ve MHP’den milletvekili seçilenler törenle mazbatalarını aldı.

12.11.2015Çukurova
Demirtaş istifa teklif etmiş

Demirtaş istifa teklif etmiş!

1 Kasım seçiminde 2.3 puanlık bir kayıp yaşayan HDP'de 'seçim sürecinde yetersiz kalındığı' eleştirileri sonrası Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın, "Bunları yapmanız için istifa edeyim" dediği öne sürüldü.

12.11.2015Gündem
Karaman Yörüğü Mersin’de birinci

Karaman Yörüğü Mersin’de birinci

MERSİN’de AK Parti 4, CHP 4, MHP 2 ve HDP 1 milletvekili çıkardı. AK Parti 1 Kasım seçimlerinde Mersin’de hem birincilik unvanını CHP’den aldı hem de 7 Haziran’da kaybettiği milletvekilini yeniden kazandı. MHP ve HDP’nin 1’er vekilliği kaybetmesi sürpriz oldu.

5.11.2015Gündem
Akdenizde AK Parti oyları geri aldı

Akdeniz'de AK Parti oyları geri aldı

AK Parti, 7 Haziran’da iki kırmızı ili bulunan Akdeniz Bölgesi’ni, tamamen kendi rengine, yani turuncuya boyadı. Mersin’i CHP’den, Devlet Bahçeli’nin birinci sıradan aday olduğu memleketi Osmaniye’yi de MHP’den geri aldı. Oyların açıklanmaya başladığı ilk anlarda Osmaniye'de MHP'liler bile sonuçlara inanamadı. HDP’nin Akdeniz’deki oyları da önemli oranda geriledi. Kaybettiği 3 vekilden 1’si Adana’dan. Adana’da 1 vekili kalan HDP’nin gerilemesinde, kentin 20 Temmuz-30 Ekim tarihleri arasında 13 güvenlik görevlisini şehit vermesi etkili oldu. Antalya’da da yakma ve yağma görüntülerinin ardından HDP bir vekilini de burada kaybetti. AK Parti’nin yükselişinde ise kırsal kesimdeki çalışmaları ön plana çıktı. Eski bakan Karamanlı Lütfi Elvan, Mersin’de şalvar giydi, kep taktı ve burada AK Parti’yi zirveye taşıdı. MHP’yle ilgili oluşan ‘hayır’cı imajı, bölgede hem gerilemeye hem de 4 vekilini kaptırmasına neden oldu.

4.11.2015Gündem
Mecliste Ayşeler ve Mehmetler çoğunluğu

Meclis'te Ayşeler ve Mehmetler çoğunluğu

Erkek egemen yeni Meclis tablosunda 550 milletvekilinin 38’i “Mehmet” ismini taşıyor. Mehmet'ten sonra ikinci en çok isim Mustafa. Kadın milletvekillerinden 8'inin ismi de Ayşe.

3.11.2015Gündem
1 Kasım 2015in vekil listesi

1 Kasım 2015'in vekil listesi

1 Kasım Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili listeleri de belli oldu. İşte saat 00.30 itibariyle AA'nın verilerine göre milletvekili listesi...

1.11.2015Gündem
Mersin seçim sonuçları 1 Kasım 2015 (milletvekili listeleri)

Mersin seçim sonuçları 1 Kasım 2015 (milletvekili listeleri)

Mersin seçim sonuçları hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Mersin’de 1 Kasım 2015 genel seçimlerde toplam 1 milyon 218 bin 757 seçmen bulunuyor. 7 Haziran seçimlerinde Mersin’de CHP, birinci olmuştu. 1 Kasım 2015 genel seçim sonuçlarını dakika dakika takip etmek için 01.11.2015 17:35aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

1.11.2015Gündem
Twitterda Mustafa Varank - Ertuğrul Günay polemiği

Twitter'da Mustafa Varank - Ertuğrul Günay polemiği

Eski AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat’ın “Cumhurbaşkanı’na itiraz eden dayak yer” çıkışı, Twitter’da polemik yarattı. Saray’ın Başdanışmanı Varank, Fırat’ı eleştirirken Ertuğrul Günay’dan da söz edince sert bir diyalog yaşandı.

18.08.2015Gündem
Muhsin Kızılkaya: DAEŞ parmağı olduğu kesin

Muhsin Kızılkaya: DAEŞ parmağı olduğu kesin

Bombalı saldırıya ilk tepkiler... AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya resmi rakamlara göre 28 kişinin öldüğü 100'e yakın insanın yaralandığı Suruç'taki patlamayla ilgili olarak, "Suriye'ye yada başka ülkelere benzeyebiliriz. Büyük ihtimalle DAEŞ parmağı olduğu kesin gibi bir hadiseyle karşı karşıyayız. Bu çıkarsa ortaya bu Suruç'la bitmeyeceğini bilmemiz gerekiyor" diye konuştu. HDP Milletvekili Leyla Güven ise patlamayla ilgili olarak "Grupta canlı kalmadığı söyleniyor" derken HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da canlı bomba ihtimali üstünde durduklarını söyledi. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Suruç Devlet Hastanesi'nde kan ihtiyacı olduğunu Twitter'dan duyurdu.

20.07.2015Gündem
AK Partili vekilden sert sözler

AK Partili vekilden sert sözler

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, AK Parti’nin üçüncü havalimanını kim istiyorsa, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kim istiyorsa, Ovit Tünelini kim istiyorsa onunla koalisyon yapacaklarını söyledi. Özdağ ayrıca, "Bizim bir tane devletimiz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bir tane bayrağımız var ay yıldızlı bayrağımız ve bizim bir tane liderimiz var Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu kardeşimiz başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

18.07.2015Gündem
En iyi performans TLnin oldu

En iyi performans TL'nin oldu

Yunanistan borç krizinde bir anlaşmaya varılacağı beklentisinin global iyimserliğe neden olmasıyla dolar/TL gerilerken, Suriye endişelerinin hafiflemesiyle TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı gösterdi.

1.07.2015Ekonomi
Meclis Başkanlığı Seçiminde 3. tur da tamamlandı

Meclis Başkanlığı Seçimi'nde 3. tur da tamamlandı

TBMM başkanlık seçiminde 3. tur oylama sonuçlandı. Oylama neticesinde Ekmeleddin İhsanoğlu ve Dengir Mir Mehmet Fırat elendi. İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal 4. turda yarışacaklar.

1.07.2015Haber
HDPden dördüncü tur yorumları

HDP'den dördüncü tur yorumları

Üçüncü turda da 4 aday yarışacak. Üçüncü tur sonuçlarına göre en çok oy alan iki aday dördüncü tura katılmaya hak kazanacak. Bu gelişme üzerine HDP’li vekillerden adaylarla ilgili ilk yorum geldi.

1.07.2015Gündem
Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

TBMM Başkanlık seçiminde 4'üncü tur az önce tamamlandı. 4'üncü tur sonuçlarına göre AK Parti'nin adayı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 258 oyla yeni Meclis Başkanı seçildi.

1.07.2015Gündem
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: Başka adayı destekleme gibi bir kararımız yok

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: Başka adayı destekleme gibi bir kararımız yok

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin olarak, "Henüz grubumuzda başka adayı destekleme düşünülmedi. Milletvekillerimizde bu konuda kendi iradeleriyle hareket ediyorlar. Bizim başka adayı destekleme gibi bir kararımız yok" dedi. MHP'yi eleştiren ve ''AKP politikalarının bir kez daha Türkiye’de hakim olması için MHP örtülü bir destek sunuyor'' diyen Demirtaş, ''Ülke sorunlarının çözümü için, yurttaşlarımızın özgürlüğü için biz MHP ile ülkenin her sorununu aynı masada oturup konuşmaya hazırız. Bizim siyasetimiz budur'' ifadelerini kullandı.

1.07.2015Gündem
Bugüne kaldı

Bugüne kaldı

Koalisyon hükümeti konusunda vereceği mesaj merakla beklenen Meclis Başkanlığı seçiminin ilk iki tur oylaması dün yapıldı. Meclis’teki dört partiden dört adayın yarıştığı bu turlarda gereken 367 oya ulaşılamadığından 26’ncı Meclis Başkanı’nın belirlenmesi bugünkü turlara kaldı. Dördüncü turda kilidi açacak iki parti olan MHP ve HDP liderlerinden gelen mesajlar ise yarışı daha da kritik hale getirdi.

30.06.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Kılıçdaroğlu gitgide bilgeleşiyor mu ne?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu şöyle demiş:

13.07.2019

Muhalefetin konuştuğu formül: ‘Başkan ve yardımcılarıyla geçiş koalisyonu’

DAHA önce birkaç kez muhalefet ittifakının aday çıkmazını yazmıştım.

5.04.2018

‘Devlet Bey’in sarkacı’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin durduk yerde neden başkanlık sistemi için referandum konusunu gündeme getirdiği sırrını koruyor.

13.10.2016

Yarın Rusya Ankara ile anlaşınca kimler ortada kalacak

HDP’nin bu ‘bölünme bildirgesini’ nasıl yorumlayacağız?

28.12.2015

Mutlak itaatten taviz verilemez

GENELKURMAY Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Hulusi Akar, önceki akşam düzenlenen Genelkurmay Başkanlığı Komuta devir-teslim töreninde, görevini büyük bir onur ve heyecanla üstlendiğini belirtti.

19.08.2015

Anayasal düzen ve fiili durumlar

TC ANAYASASI yürürlükte olmasına rağmen devleti yönetenler tarafından ciddiye alınmıyor...

17.08.2015