GeriGündem Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu
refid:29432512 ilişkili resim dosyası

TBMM Başkanlık seçiminde 4'üncü tur az önce tamamlandı. 4'üncü tur sonuçlarına göre AK Parti'nin adayı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 258 oyla yeni Meclis Başkanı seçildi.

İŞTE DÖRDÜNCÜ TUR OYLAMA SONUÇLARI:

İsmet Yılmaz: 258

Deniz Baykal: 182

Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 boş oy kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı.

3. TURDA NE OLMUŞTU

3. tur oylamanın sonunda İsmet Yılmaz 259, Deniz Baykal 129, Ekmeleddin İhsanoğlu 80, Dengir Mir Mehmet Fırat 78 oy aldı.

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

Bu sonuçlardan sonra en çok oy alan iki aday İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal 4. tur seçimde yarıştı.

Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu

İSMET YILMAZ KİMDİR?

54 yaşındaki İsmet Yılmaz, Sivas Gürün'de doğdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine bölümünden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

İSVEÇ'TE YÜKSEK LİSANS

İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalı'nda iki ayrı Yüksek Lisans yaptı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Deniz Hukuku alanında tamamladı.


MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI YAPTI


Kamu ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis, müşavir avukat olarak çalıştı. 2002'de Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 2007'de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. Anayasa'nın 114'üncü maddesi uyarınca bağımsız olarak 2007 yılında Ulaştırma Bakanı oldu. 61. Hükümet'te Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi.


AKRABALARI YENİ MECLİS BAŞKANINI ANLATTI


Yılmaz'ın amcasının oğlu Nusret Yılmaz, çoğu akrabaları gibi kendilerinin de hala köyde yaşadığını söyledi.

İsmet Yılmaz'ın okumak için köyden Gürün'e gittiğini ancak yazları köye gelip babasının koyun sürüsüne zaman zaman çobanlık yaptığını belirten Yılmaz, "13 yıl burada yaşadı, sonra okulu için şehir dışına çıktı. Şükür amacına da ulaştı. İnşallah daha fazla ilerler. O, bizim köyümüzün çiçeği. Her zaman için başımızın tacıdır, gurur duyuyoruz. Allah ömrümüzden alsın ömrüne versin" diye konuştu.


"BABASININ SÜRÜSÜNE ÇOBANLIK DA YAPTI"


Bakan Yılmaz ile anılarını da anlatan Nusret Yılmaz, "Ben bakanımızdan küçüğüm. Amcamın sürüsü vardı. Bakanımız babasının sürüsüne çobanlık da yaptı. Çobana azık götürürdü. Köyde babasına destek oldu. Bazen çobanı bulamadıklarında zaman sürüyü bakanımız götürüp getirirdi. Çobanlık zor mu geldi artık... Sonrasında okudu, çok şükür yüksek mertebeye ulaştı. Onunla gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


"İSMİ, İSMET İNÖNÜ PAŞA'DAN ESİNLENİLEREK VERİLDİ"


Amca çocuklarından Necati Yılmaz ise Bakan Yılmaz'ın en yakın arkadaşlarından biri olduğunu söyledi. Yılmaz'ın hem okuduğunu hem de köyde olduğu zamanlarda sürüye çobanlık yaptığını, birlikte ekin biçtiklerini anlatan Necati Yılmaz, "Geleceğe dair hayallerini anlatırdı. Devletine, vatanına, milletine faydalı, büyük adam olmak isterdi. 'Paşa, olacağım' dedi. Amcam ismini İsmet İnönü Paşa'nın isminden esinlenerek koydu. Biz hep paşa bilirdik, paşa derdik, sonradan isminin İsmet olduğunu öğrendik.


"PAŞA OLACAĞIM DERDİ"


Kendisi de 'Paşa olacağım' derdi. Şimdi seçim var, haberlerden takip ediyoruz. Başarısının devamını diliyoruz. Seçilmesini istiyoruz. Kimseye zararı dokunmayan, vatanını, milletini, bayrağını seven sevgili bir amca oğlumdur. İnşallah hak ettiği yere de gelir" diye konuştu.


"BABASI NE DESE SÖZÜNDEN ÇIKMAZDI"


Amca çocuklarından Celal Yılmaz da Yılmaz'ın çok çalışkan olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsmet okulda çok başarılıydı, birinciydi, babası ne dese sözünden çıkmazdı. Sonradan tahsili için Gürün'e, İstanbul'a gitti. Bizlere memleketi, Türkiye'yi çok anlatırdı. Bir üniversite mezunu gibi bize bilgi verirdi. 'Lisedeyken geleceğin paşası olacağım, bu memlekete hizmet edeceğim' dedi. Devamlı büyük bir adam olacağını söylerdi. Nitekim de öyle oldu.''

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False