EKSTRA
MENÜ

Balyoz Davası

Balyoz Davası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balyoz Davası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.235 Balyoz Davası haberi bulunmuştur.

Balyoz Davası Haberleri

Emekli amiraller soruşturması: İşte ilk ifadeler

Emekli amiraller soruşturması: İşte ilk ifadeler

104 emekli amiralin imzasını taşıyan ‘Montrö bildirisi’ nedeniyle gözaltına alınan 10 emekli amiral, önceki akşam Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nde verdikleri ifadelerde gözaltı süresinin uzatılmasına karşı çıkarken bir kısmı FETÖ’nün Balyoz kumpası davasında hapis yattıklarını hatırlatarak “Kaçacak değiliz” diye konuştu.

10.04.2021Gündem
Balyozda Kumpas Davasında dosya, mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilecek

Balyoz'da Kumpas Davası'nda dosya, mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilecek

Beraat kararıyla sonuçlanan "Balyoz Planı" davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan gazeteciler Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçin'in yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, dosyanın mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına gönderilmesine karar verdi.

4.03.2021Gündem
Son Balyoz Davası sanığı emekli kurmay albay Ali Göznek de beraat etti

Son Balyoz Davası sanığı emekli kurmay albay Ali Göznek de beraat etti

Yeniden yargılama sırasında ifadesi alınmadığı için dosyası ayrılan Balyoz Davası son sanığı emekli Kurmay Albay Ali Göznek, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan beraat etti.

15.02.2021Gündem
Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görevli polisten ByLock itirafı

Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görevli polisten "ByLock" itirafı

Kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak bilinen soruşturma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarınca kumpas kurulduğu gerekçesiyle çoğunluğu eski polis tutuksuz 118 sanık hakkında açılan davaya devam edildi.

20.09.2019Gündem
Tazminatta 10 kat indirim... 21 ay hapse 42 bin lira

Tazminatta 10 kat indirim... 21 ay hapse 42 bin lira

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Temmuz’da görülen duruşmada, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermesinin ardından 21 ay sonra tahliye olarak beraat eden emekli Tümgeneral Abdülkadir Eryılmaz’a 42 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

29.07.2019Gündem
FETÖ onu Balyoz davasına sızdırmıştı İstenen ceza belli oldu

FETÖ onu Balyoz davasına sızdırmıştı! İstenen ceza belli oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik ''ankesör-sabit kontörlü'' hatlara ilişkin yürütülen soruşturmada tutuklanan ve kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince "Balyoz planı" davası kapsamında beraat eden emekli Jandarma Albay Mustafa Aydın hakkında, ''FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Aydın'ın terör örgütünün faaliyeti kapsamında söz konusu kamu davasına (Balyoz) örgütsel amaçlarla dahil edildiğinin değerlendirildiği belirtildi.

28.07.2019Gündem
Yerel mahkemenin 400 bin lira ısrarı

Yerel mahkemenin 400 bin lira ısrarı

Balyoz soruşturması kapsamında yaklaşık 3 yıl tutuklu kalıp beraat eden Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça’ya, 400 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. Yargıtay, tazminatı fazla bularak bozdu ancak yeniden yargılamada yerel mahkeme kararında direndi.

28.07.2019Gündem
ABD’de düzenlenen 15 Temmuz programında FETÖ’nün karanlık yüzü anlatıldı

ABD’de düzenlenen 15 Temmuz programında FETÖ’nün karanlık yüzü anlatıldı

ABD'de katıldığı programda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) karanlık yüzünü anlatan emekli Orgeneral Ergin Saygun, "O asla bir din adamı değildir, onun yandaşları da asla merhameti olmayan kişilerdir." dedi. Büyükelçi Serdar Kılıç da, NATO müttefiki olarak ABD'nin özellikle elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi konusundaki isteksiz tutumunu eleştirerek, "Terör örgütü elebaşının halen Pensilvanya'da rahat bir şekilde oturuyor olmasını kabul etmemiz mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

16.07.2019Gündem
Son dakika Bahçeli grup toplantısında konuştu

Son dakika! Bahçeli grup toplantısında konuştu

MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli, Merkez Bankası Başkanı'nın hükümet tarafından ataması yapılan bir bürokrat olduğunu belirterek, "Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir. Görevini layıkıyla yapan kalır, yapamayan gider, devletteki işleyiş budur, böyle de olmalıdır. Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’nı siper yapıp ekonomide felaket senaryosu yazanlar en hafif tabirle utanmasını kaybetmiş densizlerdir." dedi.

9.07.2019Gündem
Balyoz darbe planı davası eski hakimi Ömer Dikene 13 yıl hapis

Balyoz darbe planı davası eski hakimi Ömer Diken'e 13 yıl hapis

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan "Balyoz darbe planı davası" hakimi eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

1.07.2019Gündem
AİHM Doğan ve Çakmakın başvurusunu kabul edilemez buldu

AİHM Doğan ve Çakmak'ın başvurusunu kabul edilemez buldu

AİHM, Balyoz Davası'nda tutuklu yargılanan emekli orgeneral Doğan ile emekli Tuğamiral Çakmak'ın başvurularını, aynı konuda BM'ye yapılan başvuruda tutukluluğun haksız olduğuna karar verilmesi nedeniyle kabul edilemez buldu.

6.06.2019Dünya
Kumpasların ‘bilirkişisi’ Estonya’da profesör oldu

Kumpasların ‘bilirkişisi’ Estonya’da profesör oldu

Balyoz davasında harddiskler ve CD’lerle ilgili ‘gerçektir’ raporu veren firari FETÖ şüphelisi eski TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Hayretdin Bahşi, Estonya Tallin Teknoloji Üniversitesi’nde ‘profesör’ oldu. Bahşi’nin, 2017’de de Estonya’daki NATO Siber Güvenlik tatbikatında görevli olduğu ortaya çıkmış, Türk Büyükelçiliği’nin girişimleriyle tatbikattan çıkartılmıştı.

19.05.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi Ahmet Tokere FETÖden hapis istemi

Eski Yargıtay üyesi Ahmet Toker'e FETÖ'den hapis istemi

"Balyoz", "askeri casusluk", "Hrant Dink", "devrimci karargah" davalarına bakan mahkemelerin kararlarını onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin eski üyesi Ahmet Toker'in yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca esas hakkında mütalaa sunuldu.

29.04.2019Gündem
FETÖden yargılanan Balyoz davası savcısına 15 yıl hapis cezası verildi

FETÖ'den yargılanan Balyoz davası savcısına 15 yıl hapis cezası verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen ve tutuklu yargılanan “Balyoz Planı” davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

9.04.2019Gündem
İkiz amiraller için Balyoz bitmedi: Yüzümüze bakamıyorlar

İkiz amiraller için Balyoz bitmedi: Yüzümüze bakamıyorlar

2010’da başlayan ‘Balyoz davası’ sürecinde Deniz Kuvvetleri’nin en parlak isimleri de kendilerini bir anda hapiste buldu. 2014’te tahliye olduklarında çoğu emekli edilmişti. Şimdi mağduriyetlerine karşı hukuk mücadelesi içindeler. Birlikte yargılanıp hapis yatan amiraller Hasan ve Hüseyin Hoşgit de “Bizi yargılayan hâkimlerin, Mehmet Baransu’nun duruşmalarına gittik, yüzümüze bakamıyorlar” diyor.

25.01.2019Gündem
Balyoz planı davası eski hakimine hapis cezası

"Balyoz planı" davası eski hakimine hapis cezası

"Balyoz planı" davası eski hakimi Ali Efendi Peksak'a FETÖ’den yargılandığı davada "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 12 yıl hapis cezası verildi.

17.01.2019Gündem
Son dakika... Balyoz davası savcısı Hüseyin Kaplana 15 yıl hapis istemi

Son dakika... Balyoz davası savcısı Hüseyin Kaplan'a 15 yıl hapis istemi

FETÖ'den yargılanan Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

8.01.2019Gündem
Meclis’te gece yarısı 15 Temmuz salvoları

Meclis’te gece yarısı 15 Temmuz salvoları

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yönelik sert eleştirileri Meclis’te tansiyonu yükseltti.

19.12.2018Gündem
Ergenekon savcısı Ercan Şafak’a FETÖ üyeliğinden 9 yıl 4 ay hapis

Ergenekon savcısı Ercan Şafak’a FETÖ üyeliğinden 9 yıl 4 ay hapis

FETÖ’nün kumpas davaları olarak gösterilen, "Ergenekon", "Balyoz" ve "Poyrazköy" davalarının savcılarından Ercan Şafak’ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Şafak hakkında FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca "Anayasayı ihlal", "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından beraatına karar verdi.

7.12.2018Gündem
Kritik isme 10 yıl hapis cezası

Kritik isme 10 yıl hapis cezası

"Balyoz Planı" davası savcılarından Savaş Kırbaş,  "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1.11.2018Gündem
Kumpas mağduru hayata veda etti

Kumpas mağduru hayata veda etti

Balyoz soruşturmasında tutuklanan, serbest kaldıktan sonra da sık sık görev yeri değiştirilip mobbinge uğrayan ve dava sonunda beraat eden Jandarma Astsubay Başçavuş Mustafa Kelleci, hayatını kaybetti. Oğlu Ekin Kelleci “Babam bu süreçte çok yıprandı. Sonunda da kanser oldu. Bize hep, ‘Büyük bir kumpas kurulmuş. Bunlar bir gün ortaya çıkacak’ derdi. Dedikleri çıktı” dedi.

30.08.2018Gündem
İtiraz üzerine yeniden tutuklandı

İtiraz üzerine yeniden tutuklandı

BALYOZ Davası’nı onayan heyetin başkanı olarak bilinen ve 25 Temmuz’da tahliye edilen eski Yargıtay 9. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, itiraz üzerine yeniden tutuklandı.

8.08.2018Gündem
Yeni sistemin ilk YAŞ’ı: İki komutan Or oldu

Yeni sistemin ilk YAŞ’ı: İki komutan 'Or' oldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dün yapılan ve yaklaşık 2.5 saat süren ilk Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı sonunda iki komutan terfi alarak “or”luğa yükseldi. 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal Oramiralliğe, 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel de Orgeneralliğe yükseldi.

2.08.2018Gündem
Meral Akşenerin başdanışmanından HDP istifası

Meral Akşener'in başdanışmanından HDP istifası

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi, Genel Başkan Başdanışmanı emekli Tuğgeneral Ali Aydın, partisinden istifa etti. Gerekçe olarak Akşener'in seçim sonrası açıklamasında HDP ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı gösteren Aydın, "Seçim sonrası genel idare toplantısı akabinde Sayın Meral Akşener'in yaptığı basın açıklamasında, "Ellerinde şehit kanı bulunan HDP'yi 'Kürt siyasi hareketinin temsilcisi' olarak nitelendirmesi hem yüce Türk milletini hem de yüce Türk devletine gönülden bağlı Kürt kardeşlerimizi derinden yaralamıştır. Ne yazık ki bu talihsiz açıklama da şahsım gibi terörle mücadeleye yıllarını vermiş birisi adına bardağı taşıran son damla olmuştur" dedi.

13.07.2018Gündem
Son dakika: FETÖ hakimine önce tahliye kararı sonra...

Son dakika: FETÖ hakimine önce tahliye kararı sonra...

Balyoz Davası’nın eski İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev alan Ömer Diken’e, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi öğle saatlerinde tahliye kararı verdi. Savcılığın itirazı üzerine İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

12.07.2018Gündem
İYİ Parti’de eski MHP’li ağırlığı

İYİ Parti’de eski MHP’li ağırlığı

İYİ Parti’nin milletvekilliği aday listesinde ağırlıklı olarak eski MHP kökenli isimler yer aldı. Başkanlık Divanı’nın tamamını seçilebilir yerlerden aday gösterildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski özel kalem müdürü Ömer Karakaş da listede. Partinin altı milletvekilinden Koçdemir, Halaçoğlu ve Okutan listede yok.

21.05.2018Gündem
55 kez Bylock’a giriş yaptığı tespit edildi İrtibatım yok dedi

55 kez Bylock’a giriş yaptığı tespit edildi! 'İrtibatım yok' dedi

Balyoz davası savcısı Savaş Kırbaş FETÖ üyeliği ve darbeye teşebbüs suçlarından tutuklu yargılandığı davada, “Balyoz savcısı olduğum için yargılanıyorum. Hakkımda başka delil yok” dedi. Mahkeme Kırbaş’ın kendi telefonundan 55 kez Bylock’a giriş yaptığının tespit edildiğini belirterek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

10.05.2018Gündem
FETÖnün özel görüntülü şantaj arşivi ele geçirildi

FETÖ'nün 'özel görüntülü' şantaj arşivi ele geçirildi

FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetlerinde kendisinden olmayanları sindirmek için kullandığı gizli çekimlerden oluşan şantaj görüntülerinin yer aldığı arşiv, Genelkurmay çatı davasının sanıklarının evlerinde ve iş yerlerinde bulundu. Dijital materyallerde, önemli konumdaki general ve subaylara ait olduğu belirlenen gizli çekim yöntemiyle elde edilmiş özel görüntü ve ses kayıtları da yer aldı. Örgütün bu yöntemle çok sayıda rütbeliyi saf dışı bıraktığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığında kritik görevde olan Korgeneral N.D'nin bu şekilde istifaya zorlandığı belirtildi. Şantaj yapılan isimlerle görüntülenen kadınların örgüt tarafından seçildiği, bu görüntülerin bir kısmının Genelkurmay Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma Müdürlüğüne bağlı bilgisayarda bulunduğu ifade edildi.

24.03.2018Gündem
Son pişmanlık fayda etmez... Zaman Gazetesi sahibi: Acı çektirdiğimiz herkesten özür diliyorum

Son pişmanlık fayda etmez... Zaman Gazetesi sahibi: Acı çektirdiğimiz herkesten özür diliyorum

Darbe girişiminden önce açılan 75 sanıklı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasında esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan sanıklardan kapatılan Zaman Gazetesi'nin eski imtiyaz sahibi Alaeddin Kaya, "İsmini bilemediklerim dahil tüm acılı insanlardan özür ve af diliyorum. Lütfen beni affetsinler" dedi.

8.02.2018Gündem
Emekli Amerikalı General Conway: Suriye’de Türk ve Amerikan askerlerinin çatışması engellenebilir

Emekli Amerikalı General Conway: Suriye’de Türk ve Amerikan askerlerinin çatışması engellenebilir

Washington merkezli Türk düşünce kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen panelde Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonunun Türk-Amerikan ilişkileri üzerindeki etkileri tartışıldı. Panele emekli Hava Pilot Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile ABD ordusundan emekli Deniz Piyade Komutanı General James Conway katıldı.

1.02.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Soruşturmada 5 kritik soru

104 emekli amiralin yayınladığı darbe tehditli bildiriyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı titiz bir soruşturma yürütüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dijital materyallerin çokluğu, bunlar üzerindeki incelemenin sürdüğü, şüpheli sayısının fazlalığı, henüz bunların ifadesinin alınmadığı, üzerlerine atılı suçun Anayasal düzene karşı suç işlemek üzere anlaşma gibi önemli bir iddia olması nedeniyle gözaltı süresinin uzatılmasını talep etmişti. Gözaltı süresi uzatıldı.

9.04.2021

Aytaç Yalman’ın ardından

İki hafta önce vefat eden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, yakın tarihimizin bir kesitinde ordunun üst kademesinin gerek kendi bünyesinde gerek sivil otoriteyle ilişkilerinde yaşadığı bir dizi sıkıntılı tartışmanın içinde yer almış bir askerdi.

28.03.2020

2017 yazında aldığım bir darbe telefonu

O gün Osman Kavala’dan gelen telefonu çok iyi hatırlıyorum. Bu telefon konuşmasının içeriğine girmeden önce gerçekleştiği dönemi kısaca hatırlatayım isterseniz.

27.02.2020

Hepimiz Özden Örnek Amiral’e ve ailesine özür borçluyuz!

Donanmanın altın çocuğuydu... Üç ay önce oğlu vefat etti, geçen hafta da kendisi... Bu ülke nice evladını yedi biri de Örnek Amiral’di…

6.05.2018