Balyoz’da 7 beraat için bozma

Güncelleme Tarihi:

Balyoz’da 7 beraat için bozma
Oluşturulma Tarihi: Haziran 17, 2021 07:00

Balyoz Planı davasında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararının ardından yapılan yeniden yargılamada beraat eden Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç hakkındaki beraat kararları bozuldu.

Haberin Devamı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, sanıkların eylemlerini “darbeye hazırlık hareketi kapsamında” gördü ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 316. maddesindeki 3-12 yıl hapis öngören “suç için anlaşma” kapsamına girdiğine karar verdi. Mahkeme, bozma kararına uyarsa sanıklar bu suçtan mahkûm edilecekler. Mahkeme beraatte direnirse, dava Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na taşınacak. Yedi sanık yönünden temyiz incelemesi 14 Haziran’da yapılırken 37 sayfalık gerekçeli karar da tamamlandı. Kararda özetle şöyle denildi:

“Sanıkların, anılan sözde senaryonun içerik ve yöntemlerinden ayrılarak, demokratik seçimlerle iş başına gelmiş meşru hükümetin görevine cebren son vermek için 5-7 Mart 2003 tarihlerinde düzenli olarak toplanmak suretiyle, askeri bir disiplinle, son derece ayrıntılı ve kapsamlı bir plan üzerinde anlaştıkları..”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!