EKSTRA
MENÜ

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arslantepe Höyüğü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 54 Arslantepe Höyüğü haberi bulunmuştur.

Arslantepe Höyüğü Haberleri

Trabzon tarihi için çok önemli buluntu M.Ö. 4 bin yılına ait mızrak uçları bulundu

Trabzon tarihi için çok önemli buluntu! M.Ö. 4 bin yılına ait mızrak uçları bulundu

Sıcak haber... Trabzon'da M.Ö. 4 bin yılına tarihlenen iki mızrak ucu bulundu. Mızrak uçlarından biri tünel inşaatında, biri hurdacıda bulundu. En büyüğü yaklaşık 30 santimetre olan mızrak uçlarının kentte bugüne kadar tespit edilen en önemli ve en eski arkeolojik buluntu olduğu belirtildi.

29.12.2020Haber
Trabzonda M.Ö. 4 bin yılına ait mızrak uçları bulundu En önemli ve eski buluntu...

Trabzon'da M.Ö. 4 bin yılına ait mızrak uçları bulundu! En önemli ve eski buluntu...

Trabzon'da M.Ö. 4 bin yılına tarihlenen iki mızrak ucu bulundu. Mızrak uçlarından biri tünel inşaatında, biri hurdacıda bulundu. En büyüğü yaklaşık 30 santimetre olan mızrak uçlarının kentte bugüne kadar tespit edilen en önemli ve en eski arkeolojik buluntu olduğu belirtildi.

29.12.2020Gündem
Arslantepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi için gün sayıyor

Arslantepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi için gün sayıyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Arslantepe Höyüğü, kalıcı listeye dahil olmak için gün sayıyor.

26.10.2020Seyahat
Arslantepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi için gün sayıyor

Arslantepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi için gün sayıyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Arslantepe Höyüğü, kalıcı listeye dahil olmak için gün sayıyor.

23.10.2020Keyif
Arslantepe Höyüğünde cam kolye ve bilezik bulundu

Arslantepe Höyüğü'nde cam kolye ve bilezik bulundu

Fırat Nehri'nin batı kıyısında Malatya'ya 7 kilometre mesafedeki Arslantepe Höyüğü'nde bu yılki kazı çalışmalarında sona yaklaşılırken, kazıyla ulaşılan 53 mezarda cam kolye ve bilezik bulundu.

1.09.2020Seyahat
Arslantepe Höyüğünde cam kolye ve bilezik bulundu

Arslantepe Höyüğü'nde cam kolye ve bilezik bulundu

FIRAT Nehri'nin batı kıyısında Malatya'ya 7 kilometre mesafedeki Arslantepe Höyüğü'nde bu yılki kazı çalışmalarında sona yaklaşılırken, kazıyla ulaşılan 53 mezarda cam kolye ve bilezik bulundu.

31.08.2020Gündem
Arslantepe Höyüğünde bulundu... Renkli cam ve bilezikler tarihe ışık tutuyor

Arslantepe Höyüğü'nde bulundu... Renkli cam ve bilezikler tarihe ışık tutuyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü kazılarında, Orta Çağ Dönemi'ne ait 5 mezarda kolye ve cam bilezikler bulundu.

31.08.2020Seyahat
Malatyanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Malatyada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Malatya'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Malatya'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Malatya, Türkiye’nin en ulaşım yolarının merkezinde yer alan, sosyokültürel, tarihi, ekonomik açıdan önemli kentlerinden biridir. Dünya’nın en güzel kentleri arasında gösterilen Malatya’da gezilecek yerler nerelerdir? Malatya'nın ilçeleri nelerdir? Malatya ülkemizin hangi bölgesindedir? gibi birçok hususta bilgi veren ve sorularınıza aradığınız cevapları bulabileceğiniz bilgiler sizleri bekliyor.

29.03.2020Seyahat
Fenerbahçe yöneticileri, tarihi yerleri gezdi

Fenerbahçe yöneticileri, tarihi yerleri gezdi

Malatya Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyelerini konuk etti.

25.11.2019Futbol
Arslantepede 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Arslantepe'de 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda Geç Kalkolitik Dönem'e ait bir konutta 5700 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk iskeletine ulaşıldı.

4.10.2019Teknoloji
Arslantepede 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Arslantepe'de 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda Geç Kalkolitik döneme ait bir konutta yaklaşık 5700 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu.

4.10.2019Haber
Arslantepede 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Arslantepe'de 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda Geç Kalkolitik döneme ait bir konutta yaklaşık 5700 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünden uzmanlarca incelenecek iskelet, dönemin yaşantısına dair ipuçları verecek. Kazı Başkanı Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane, "İskelete, höyükte ulaştığımız MÖ 3600-3700'lü yıllara ait tabakada rastladık. Yani çocuğun iskeleti 5600-5700 yıllık. Bu çok önemli bir buluntu. İskelete yapılacak analiz sonucu daha çok detaylı bilgilere de ulaşacağız. Çocuğun kollarında ve boynunda bulunan boncuklara daha önce rastlamamıştık. Bu boncuklar, çocuğun önemli bir aileye ait olduğunu gösteriyor'' dedi.

4.10.2019Gündem
Arslantepede 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Arslantepe'de 5700 yıllık çocuk iskeleti bulundu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda Geç Kalkolitik döneme ait bir konutta yaklaşık 5700 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk iskeleti bulundu.

4.10.2019Gündem
Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dâhil edilmesi için resmi başvuruda bulunuldu.

20.03.2019Seyahat
Arslantepe Höyüğü Kalıcı Kültür Mirası Listesine aday

Arslantepe Höyüğü 'Kalıcı Kültür Mirası Listesi'ne aday

Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, Hititler'den Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. UNESCO, Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesi için çalışmalar yapıldı. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi, höyüğün kalıcı listede yer alması için kesin kararını Mart 2020'de açıklayacak.

19.03.2019Gündem
Malatyada bulundu: Çok önemli bir buluntu

Malatya'da bulundu: Çok önemli bir buluntu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde, iki yıl önceki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve üzerinde Asur süsleme motifleri bulunan fil dişinden yapılmış keçi kabartmalı tablet, Asur ve Arslantepe arasındaki bağı ortaya çıkardı. Kazı Başkanı Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane yaptığı açıklamada, "Fil dişi tablet çok önemli bir buluntu. Bir mobilyanın dekorasyonu olabilir. Güzel bir sanat eseri ama höyüğün tarihi açısından önemli" dedi.

19.10.2018Gündem
Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı 9 Ekimde

Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı 9 Ekim'de

Ticaret Bakanlığı ve Dünya Gümrük Örgütü iş birliğiyle düzenlenen 13. PICARD Konferansı, 9-11 Ekim'de Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

7.10.2018Ekonomi
Geçmiş ile geleceği buluşturan defile

Geçmiş ile geleceği buluşturan defile

Anadolu topraklarının zengin tarihi kültürünü yansıtan, ilk şehir devletinin kurulmasına sahne olan Malatya’daki Arslantepe Höyüğü, duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, kılıç ve mızrakları Ahmet Giray’ın koleksiyonuna ışık tuttu...

20.09.2017Keyif
Laiklik bu sarayda doğdu

Laiklik bu sarayda doğdu

Günümüzün en çok konuşulan konularının çıkış noktası burası... Dünyanın ilk sarayı burada yapıldı, ilk silahları burada üretildi, ilk makbuz da burada kesildi. Dahası laikliğin ilk uygulandığı yer de burası. Malatya Arslantepe’deki 5300 yılına dayanan saray, ‘Devletin atası benim’ diyor.

4.07.2015Seyahat
“Gelecek turizmde” diyoruz, turizmin geleceğine yol alıyoruz

“Gelecek turizmde” diyoruz, turizmin geleceğine yol alıyoruz

Gelecek Turizmde bu sene de sürdürülebilir turizmde katkı sağlayabilecek yeni fikirleri bekliyor.

14.05.2015Advertorial
Su çekildi insan iskeletleri çıktı

Su çekildi insan iskeletleri çıktı

Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı İmikuşağı köyünde Karakaya baraj gölünün suyu çekilince, ortaya 3 bin 500 yıl önce Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen bir höyüğün mezarlığındaki insan iskeletleri çıktı.

18.08.2006Gündem
Roma’da Arslantepe rüzgarı esiyor

Roma’da Arslantepe rüzgarı esiyor

Malatya civarındaki Arslantepe kazılarından çıkarılan arkeolojik eserler sergisi, Roma’da büyük ilgi gördü. 9 Ocak 2005 tarihine kadar devam edecek olan sergideki eserlerin arasında "dünyanın en eski kılıcı" da yer almakta.

3.12.2004Spor
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor?

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına öncülük eden UNESCO, 2020 yılında Türkiye’den 5 yeni kültür varlığını daha listeye ekledi. Dünya çapında pek çok ülkede kültür varlıklarını listeleyen UNESCO, Türkiye’den toplam 83 kültür varlığına bu listede yer verdi. Peki, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde Türkiye’den kaç kültür varlığı yer alıyor? İşte, Dünya Miras Alanı olarak kabul edilen yerler ve geçici liste içerisine alınan kültür varlıkları

20.04.2020 Seyahat

Yazar Sonuçları

Malitiya'dan Malatya'ya 5 bin yıllık tarih

Bahar ayları gelince tatilleri fırsat bilip Anadolu’ya geziler düzenlemeyi çok seviyorum. Bu baharda da Anadolu’nun daha önce gitmediğim şehirlerini bol bol keşfettiğim verimli seyahatler planladım. Bu keşiflerden biri de Malatya oldu. Rotamızı Malatya’ya çevirmemizin ana nedeni hiç kuşkusuz çeşit çeşit kayısılarını ve lezzetlerini tatmaktı. Oysa keşfettiklerimiz bundan çok daha derin ve doyurucu oldu hepimiz için. Malatya’yı bu kadar özel kılan neler keşfettik gelin birlikte göz atalım.

14.05.2019