EKSTRA
MENÜ

Alfa Yayınları

Alfa Yayınları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Alfa Yayınları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 372 Alfa Yayınları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Alfa Yayınları Haberleri

Auerbach’ın ‘Dante’si nihayet...

Auerbach’ın ‘Dante’si nihayet...

Erich Auerbach’ın başyapıtlarından ‘Dante - Seküler Dünyanın Şairi’, 92 yıl sonra Türkçede. Auerbach’a göre, Dante’nin Aziz Thomas’ı derinlemesine kavramamış olması, onun, ortaçağ dünyasının içinde kalmasına mani olmuş, tarihsel doğruluğu keşfetmesi bakımından onu Avrupa’nın modern sesi haline getirmiştir. Kitabın ‘Dante’nin İkinci Dönem Şiiri’ başlıklı ikinci bölümünü, her bir genç şaire özellikle öneriyorum.

10.09.2021Kitap Sanat
Kitap sevme sanatı

Kitap sevme sanatı

‘Bitkisel Hafıza ve Bibliyofili Üzerine Diğer Yazılar’da Umberto Eco, kitap tutkusunu anlatıyor. “Kültür bir bilgiyi iki dakikada nasıl bulacağını bilmektir” diyen Eco, e-kitaba, teknolojik yeniliklere karşı değil ama tercihi her zaman bitkisel olandan, selülozdan yana. Bilginin en iyi kâğıtta korunabileceğini düşünüyor. Akıcı anlatımıyla zevkle okunan bir kitap.

6.08.2021Kitap Sanat
15 Temmuzu anlamak için 15 kitap

15 Temmuz'u anlamak için 15 kitap

15 Temmuz’da yaşanan demokrasi savaşı hem o gecenin sıcak anlarıyla hem de öncesi ve sonrasıyla kitaplara konu oldu. Bu tarihi geceyi daha iyi anlamak için olaya farklı yönleriyle bakan 15 kitabı seçtik...

15.07.2021Gündem
Masterchef Mehmet Yalçınkayanın ilk kitabı: Denizden...

Masterchef Mehmet Yalçınkaya'nın ilk kitabı: Denizden...

Masterchef Mehmet Yalçınkaya, ‘Balığın iade-i itibarı’ motto’suyla hazırladığı ve 35 yıllık kariyerinin birikimi ile oluşturduğu 84 çok özel tarif içeren ilk kitabı 'Denizden' ile ülkemizin deniz ürünlerini dünyaya tanıtacak.

12.07.2021Keyif
Dantenin ölümünün 700üncü yılında bir kez daha İlahi Komedya

Dante'nin ölümünün 700'üncü yılında bir kez daha İlahi Komedya

Dante Alighieri'nin ünlü eseri İlahi Komedya, şairin ölümünün 700'üncü yılı nedeniyle bir kez daha yayınlanıyor.

30.04.2021Keyif
Havada deniz kokusu, sokağın ucunda umut var...

Havada deniz kokusu, sokağın ucunda umut var...

Şükran Yücel hüznün kol gezdiği hikâyeleri, umut kokan sokaklardan anlatıyor ‘Âlim Kadın Çıkmazı’nda. Yarattığı kahramanlarla kol kola, denizin kokusunu burnunda hissettiğiniz iki güzel şehirde geçen insanlık hikâyeleri bunlar...

8.04.2021Kitap Sanat
‘Çimçim karidesle sabretmeyi öğrendim’

‘Çimçim karidesle sabretmeyi öğrendim’

‘MasterChef Türkiye’ yarışması jüri üyelerinden, MYK Gastro Arena kurucusu şef Mehmet Yalçınkaya’nın mutfağına sızdık… Bize aşçıların ana üssü Bolu’da geçen çocukluğunun sofralarını, 11 yaşında çırak olarak girdiği kamyoncu lokantasını, Süreyya Lokantası’nda kasalarca küçük ‘çimçim karides’ ayıklarken kurduğu hayalleri, Katar Emiri’ne hazırladığı yemekleri ve onu bugünlere getiren serüvenlerini anlattı.

14.03.2021Gündem
Yılın Telif Kitabı Ödülü Selim İlerinin

'Yılın Telif Kitabı Ödülü' Selim İleri'nin

30 yaşına basan Dünya Kitap tarafından bu yıl 28'inci kez verilecek 'Yılın En İyileri Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Seçici kurullar kitap dünyasında beş ayrı kategoride 10 ödül belirledi. Ödüller, önümüzdeki aylarda yapılacak törenle kazananlara takdim edilecek.

12.03.2021Kitap Sanat
25 şeften 25 özel tarif

25 şeften 25 özel tarif

Türkiye’nin 25 önemli şefi 25 özel kutlama yemeği tarifiyle, gelirinin tamamı TOÇEV’e aktarılan Özlem Ardıyok’un Kutlamalar kitabında buluştu. Kitap, restoranların kapalı olduğu bu dönemde Sevgililer Günü’nü lezzetli tariflerle kutlamak isteyenleri bekliyor.

9.02.2021Keyif
Boşanırken ile tarihe bir not düştü

"Boşanırken" ile tarihe bir not düştü

Amerika siyasetini merak edip ama siyasetin klişe kalıplarından sıkılanlar son dönemde yazar Elif Kask’ın Boşanırken adlı romanı, ABD seçimleri ve yeni başkan Joe Biden'ın yemin töreniyle yeniden gündeme geldi.

22.01.2021Keyif
James Joyce: Sözcükler arasında deliliğin kıyısında

James Joyce: Sözcükler arasında deliliğin kıyısında

Edna O’Brien’ın kaleme aldığı James Joyce biyografisi büyük yazarın hayatını roman tadında anlatarak onun insani yönünü vurgulamakta...

17.11.2020Kitap Sanat
Zamanımızdan bir kahramanla bilimkurgu

Zamanımızdan bir kahramanla bilimkurgu

Yarı-otobiyografik bir bilimkurgu diyebileceğimiz ve bu konuda da eşine az rastlanır bir roman olan N. Can Kantarcı’nın ‘Tepemizdeki Gölge’si, anlatım tekniği olarak kendisine birinci tekil bakış açısını seçiyor. Kantarcı, bir terapist ile danışanı arasındaki kayıtların transkripte edilmiş hali olarak okura sunuyor metnini.

9.10.2020Kitap Sanat
Hatıralar, beni de alın koynunuza...

Hatıralar, beni de alın koynunuza...

Şair Baki Süha Ediboğlu, Taksim Belediye Gazinosu’nda pazarları düzenlenen konserlerin sunumunu yapardı. Bir gün konserden önce yanına gittim, şiir kitabı ‘İşaret’i imzalamasını rica ettim. Şöyle yazdı: “Doğan Hızlan’ın bu yolda yürümesi şevk ve temennisiyle.”

2.10.2020Kitap Sanat
Sabancı Üniversitesinin hikayesi kitaba dönüştü

Sabancı Üniversitesi'nin hikayesi kitaba dönüştü

Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı "Bu kitapla Sabancı Üniversitesi'nin hayal edildiği, hayata geçirildiği ve bugünlere gelmesini sağlayan yolculukta gönülden verilen emeği anlatmak istedim" dedi.

25.09.2020Ekonomi
Yasa mı adalet mi

Yasa mı adalet mi?

Bir cinayet sahnesiyle başlayan, soruşturma ve mahkeme süreçleriyle ilerleyen ‘Collini Davası’, mükemmel bir siyasi polisiye. Ferdinand Von Schirach, kimsenin yüzleşmek istemediği tarihi gerçekleri ve Alman tarihinin en büyük yargı skandallarından birini teşhir ederken hukuk sistemi ile adalet arasındaki farkı ortaya koyuyor.

25.09.2020Kitap Sanat
‘Şehirden kaçanlar gelecek için umut veriyor’

‘Şehirden kaçanlar gelecek için umut veriyor’

Konfor alanlarımıza yapışıp kalsak da nafile çünkü refahı oluşturan şartlar artık geçerli değil. “Şimdi hayatta kalma zamanı!” diyor Doç. Dr. Ebru Güzel ama umutsuz değil gelecekten. Kentlerden kaçıp kırsala yerleşenlerin yeni bir çağın fitilini ateşlediğini söylüyor: ‘Onarım Çağı’...

20.09.2020Hürriyet Pazar
Antoine de Saint-Exupérynin Gece Uçuşu okurla buluşuyor

Antoine de Saint-Exupéry'nin Gece Uçuşu okurla buluşuyor

Küçük Prens adlı kitabıyla hafızalara yer eden Antoine de Saint-Exupéry'nin Gece Uçuşu adlı kitabı okurla buluşuyor.

28.08.2020Keyif
Romanov Hanedanının öyküsü

Romanov Hanedanı'nın öyküsü

Solomon Volkov’un Rus tarihinin merkezinde yer alan Romanov Hanedanı’nı anlattığı kitabı Sabri Gürses’in Rusça’dan çevirisi ile Alfa Yayınları’ndan çıktı.

18.08.2020Keyif
‘Selman Bulut’u daha yakından tanımış oldum’

‘Selman Bulut’u daha yakından tanımış oldum’

Onur Ünlü, ‘İtirazım Var’ filminin devamını roman olarak getirdi. ‘Hesabım Var’da imamlıktan istifa ettikten sonra bir pavyonda bağlama çalarak hayata tutunmaya çalışan Selman Bulut, yine karanlık cinayetlerin ortasında kalıyor. Mizah dozu yüksek, sürükleyici bir polisiye olan ‘Hesabım Var’ı Ünlü’yle konuştuk.

24.07.2020Kitap Sanat
Bir üniversite yoktan nasıl var edilir

Bir üniversite yoktan nasıl var edilir?

Türkiye’nin üçüncü vakıf üniversitesi olarak kurulan Sabancı Üniversitesi, bu yıl 20’nci yılını kutluyor. Bu büyük projenin mimarı Güler Sabancı, ‘Bir Üniversite Var Ederken’ adlı kitabında ‘hayatımın en önemli gayelerinden’ dediği Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze hikâyesini, fikrin ortaya çıktığı ilk andan başlayarak anlatıyor.

9.07.2020Kitap Sanat
Güler Sabancı kimdir Sakıp Sabancının yeğeni Güler Sabancının biyografisi

Güler Sabancı kimdir? Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı'nın biyografisi

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin kuruluş fikrinin ortaya çıktığı ilk andan günümüze kadar geçen süreci Alfa Yayınları’ndan çıkan ‘Bir Üniversite Var Ederken’ kitabında anlattı. Peki, Güler Sabancı kimdir? İşte Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı'nın biyografisi

11.06.2020Gündem
Isabella Hammad: Maharetli bir Parizyen

Isabella Hammad: Maharetli bir 'Parizyen'

Birinci Dünya Savaşı yıllarında tıp okumak için Fransa’ya giden Filistinli bir gencin kendini bulma hikâyesini anlattığı ‘Parizyen’le tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken genç yazar Isabella Hammad, dönemin siyasi karmaşasını ve kalabalık roman kadrosunu maharetli bir orkestra şefi gibi yönetiyor. Edebiyat için umut verici bir ses duyuyoruz ‘Parizyen’le Hammad’dan... 'Usta işi' bir ilk roman.

20.03.2020Kitap Sanat
Dr. Ümit Aktaştan Yaşam Sevinci

Dr. Ümit Aktaş'tan Yaşam Sevinci

Dr. Ümit Aktaş’ın hastalıklardan korunmak için çaresizlik yerine, çözüm sunan yeni kitabı “Yaşam Sevinci”, ALFA Yayınları’ndan yayınlandı.

11.03.2020Alışveriş
Çöküş ve yükselişlerin gölgesindeki küçük kız

Çöküş ve yükselişlerin gölgesindeki küçük kız

İlk kez tam metin olarak Türkçeye çevrilen ‘Küçük Dorrit’, güçlü dramatik yapısıyla tipik bir Charles Dickens romanı. İlmek ilmek işlenmiş kurguyla birlikte, her duygusal kırılmada bir adım daha yakınlaşıyor okuruna Dorrit. Dickens, 1850’lerin toplumsal yapısına ayna tutmakla kalmayıp insanın karanlık ve aydınlık taraflarına dair de meselelerini bir bir önümüze seriyor.

9.01.2020Kitap Sanat
Meyraya ödül

Meyra'ya ödül

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından her yıl verilen "ESKADER Kültür Sanat Ödülleri" açıklandı.

25.12.2019Keyif
Korku edebiyatının büyük ismi H. P. Lovecraftın bütün eserleri Türkçede

Korku edebiyatının büyük ismi H. P. Lovecraft'ın bütün eserleri Türkçe'de

Amerikalı gerilim, korku, fantazi ve bilimkurgu yazarı Howard Phillips Lovercraft'ın "The Out of Space" adlı kısa öyküsünü temel alan "Color Out Of Space" filmi ocakta ABD'de vizyona girecek.

19.12.2019Keyif
Ölümlü süper-kahramanlarla iyi karşılaşmalar

Ölümlü süper-kahramanlarla iyi karşılaşmalar

Murat Menteş, kendisini çok etkileyen müteveffa edebiyatçı ve düşünürlerle, Hakan Karataş’ın çizgileri eşliğinde fantastik bir yolculuğa çıkıyor. Menteş; Konfüçyüs’ten Cemal Süreya’ya 13 yazarla yazın dünyasına, toplumsal ilişkilere, politikaya, aşka uzanan bir yelpazede derinlikli sohbetler ediyor.

5.11.2019Kitap Sanat
Ölümlü süper-kahramanlarla iyi karşılaşmalar

Ölümlü süper-kahramanlarla iyi karşılaşmalar

Murat Menteş, kendisini çok etkileyen müteveffa edebiyatçı ve düşünürlerle, Hakan Karataş’ın çizgileri eşliğinde fantastik bir yolculuğa çıkıyor. Menteş; Konfüçyüs’ten Cemal Süreya’ya 13 yazarla yazın dünyasına, toplumsal ilişkilere, politikaya, aşka uzanan bir yelpazede derinlikli sohbetler ediyor.

1.11.2019Kitap Sanat
TÜYAP kitap fuarı ne zaman TÜYAP imza günleri takvimi

TÜYAP kitap fuarı ne zaman? TÜYAP imza günleri takvimi

TÜYAP kitap fuarı için geri sayım devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen TÜYAP’ta, panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak. Peki, TÜYAP kitap fuarı ne zaman? TÜYAP imza günleri takvimi…

30.10.2019Gündem
Resim sanatının çizgili tarihi

Resim sanatının çizgili tarihi

Resim tarihini çizgi roman olarak gözler önüne seren Resim Sanatının Tarihi adlı kitap okurla buluşuyor.

23.10.2019Keyif
Büyük suçlar yüzyılı

Büyük suçlar yüzyılı

Philip Kerr’in ünlü Bernie Günther Polisiyeleri’nin 13’üncü kitabı ‘Bir Yunan Hediyesi’ yayımlandı. Bernie, bu kez Yunanistan’da, I. Dünya Savaşı’nda Yunan Yahudilerinden çalınan kayıp altınların peşinde... Gerçek bir olaydan yola çıkan Kerr, tarihle suç kurgusunu çok iyi birleştirmiş.

4.07.2019Kitap Sanat
Küresel Pazarda Yeni Bir Endüstri: Sağlıklı Yiyecekler

Küresel Pazarda Yeni Bir Endüstri: Sağlıklı Yiyecekler

Yemek ve insan ilişkisini bambaşka bir gözle inceleyen İlkay Kanık’ın Gastro Sinema kitabının ardından çıkan yeni kitabı Gastro Endişe Alfa Yayınları etiketini taşıyor.

19.04.2019İyi Yaşam
D.H. Lawrence, Alfa Yayınlarında

D.H. Lawrence, Alfa Yayınlarında!

1915 yılında yayımlandıktan yalnızca altı ay sonra, toplum ahlakını tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklanmış bir D. H. Lawrence klasiği olan Gökkuşağı, Alfa Yayınları Klasikler serisinden çıktı. Gökkuşağı, çağının çok ötesinde olan ve kendi kendini özgürleştirmiş bir eserdir.

9.04.2019Alışveriş
Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir

Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir?

Muhammet Mücahit Küçükyılmaz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı. Bu gelişmenin ardından Muhammet Mücahit Küçükyılmaz'ın kim olduğu ve kariyeri araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Muhammet Mücahit Küçükyılmaz son olarak, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak görev yapıyordu. Peki, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir? İşte, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz hakkında detaylar...

8.01.2019Gündem
Anna Frankın günlüğü çizgi roman oldu

Anna Frank'ın günlüğü çizgi roman oldu

İkinci Dünya Savaşı'nın Yahudi soykırımının simge isimlerinden Anne Frank’ın kısacık ömrüne sığdırdığı ergenliği, umutları, acı dolu günleri şimdi de cizgi roman oldu.

3.01.2019Keyif
Higgs bozonunun altında yatan fizik ne

Higgs bozonunun altında yatan fizik ne?

Temel parçacıkların, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC) ve Higgs bozonunun altında yatan fizik nedir? Kuarkların, leptonların ve bunların aralarında olan, doğadaki temel simetrilerce düzenlenen etkileşmelerin dünyasını masaya yatıran Higgs ve Cern isimli kitap, bu dünya ile sonsuz küçük ve sonsuz büyük arasındaki bağıntıyı da sunuyor.

27.11.2018Teknoloji
Yitik eserlerin dünyasında...

Yitik eserlerin dünyasında...

Bizde unutulan unutulana... Yitik eserlerin toplamı orduya bedel. Necatigil’in sözlüğündeki çizelgeden kasım ayındaki doğumlara-ölümlere baktım. İşte Celâl Esat Arseven. Onun cilt cilt ‘Sanat Ansiklopedisi’, sanatın bütün dallarını madde madde işleyen, akıllara durgunluk verici bir emek ürünüdür.

14.11.2018Kitap Sanat
Sue Storm kimdir ne iş yapıyor Sue Storm Fantastik Dörtlüde hangi özellikleri taşıyor

Sue Storm kimdir ne iş yapıyor? Sue Storm Fantastik Dörtlü'de hangi özellikleri taşıyor?

Sue Storm, Fantastik dörtlü filminin önemli karakterleri arasında yer alıyor. Görünmez olma özelliği ile bilinen ancak manyetik bir savunma da yapabilen Sue Storm, filmde ne iş yapıyor sorusunu yönelten kişilerin merak ettiği konu oldu. İşte, Sue Storm hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar

9.10.2018Gündem
Anna Karenina kimdi

Anna Karenina kimdi?

Jay Parini’nin Tolstoy’un son yıllarını anlattığı romanı ‘Son İstasyon’, yazarı baştan yüce kılıyor: Yolun sonuna gelmiş, başyapıtlar bırakmış, çok sevilmiş bir romancı. Gelgelelim hâlâ kendisiyle ödeşiyor.

3.10.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Belqees... Safia... Ve Behishta yüzleri açık orada direniyor, erkekler niye buraya kaçıyor

Sedat Ergin dünkü yazısında, Taliban tehlikesine rağmen ülkesini terk etmeyen kızları anlatan bir yazı yazdı.

13.08.2021

Şef Mehmet Yalçınkaya: Bu bir ‘sıkıysa yap’ kitabı değil

Mehmet Yalçınkaya 35 yıllık meslek hayatının ilk kitabı ‘Denizden’i geçen hafta çıkardı. Mutfağımızdaki balık algısını değiştirmek isteyen, yok olan türlere dikkat çeken ve bu konuda farkındalık yaratmak isteyen Mehmet Şef’le Ayvalık’ta bir araya geldim...

18.07.2021

Ödül mevsimi geldi

Ödüller mevsimine girdik. Belli başlı ödüller belli oldu.

22.10.2020

Haldun Taner Ödülü Nurhan Suerdem’in

Milliyet gazetesinin düzenlediği Haldun Taner Öykü Ödülü bu yıl Nurhan Suerdem’in ‘Maruzatım Var’ adlı eserine verildi. İnsanın hem ironik hem trajik hallerini başarıyla anlatan bir öykü kitabı.

17.10.2020

Bir üniversiteyi kurmak

Güler SABANCI’nın, ‘Bir üniversite var ederken’ kitabını okurken, en zor işin kuruluş dönemini başarmak olduğunu bir kez daha anladım. Kitabın başında “Beni geliştiren 20 yıl” yazısının son paragrafı kitabın içeriğinin, harcanan olağanüstü çabaların özeti:

30.06.2020

Şifa şiirde

Kriz zamanlarında şiire sığınıyorum.

25.03.2020

Rüyaların mabedi bir şehir: İstanbul

İstanbul’da yıllardır yaşasanız da, bütün ömrünüz burada geçse de gene de bu şehri tanıdım diyemezsiniz.

28.02.2020

Haluk Dursun’un anısına...

Kısa süre önce bir otomobil kazasıyla aramızdan ayrılan Haluk Dursun’a Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü verildi. Yakından tanıdığım birinin ödülle yaşatılması, kitaplarının okunması için de bir hatırlatma: ‘İstanbul’da Yaşama Sanatı’ kitabını bütün İstanbulluların okuması gerek.

21.12.2019

Müzik, hayatınızı güzelleştirir

Klasik müziği seviyorsunuz, peki kaç besteciyi tanıyorsunuz? Bestecilerin hayat hikâyelerini biliyor musunuz? Yeni bestecileri keşfetmek istemez misiniz? Müzik üzerine müzisyenlerin, eleştirmenlerin, başka sanatçıların, edebiyatçıların söylediklerini merak eder misiniz? Bütün bu soruların yanıtlarını, fazlasını tek bir cilt kitapta bulacaksınız. Üstelik yalın bir üslupla, kolay anlaşılır bir dille, tatlı tatlı okuyacağınız, herkesin yararlanacağı bu kitabın adı: ‘Klasik Müzik’.

26.10.2019

‘Oğluma Mektuplar’ Çeşme’de

HAYAT, tombalamdan bu hafta neler neler çıktı bir bilsen...

11.07.2019