GeriKişisel Bakım Yüz makyajı hileleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz makyajı hileleri

Yüz makyajı hileleri

Muhteşem görünen bir makyaj için ruju, allığı, fondöteni nasıl kullanmalısınız?

Makyaj yapmak, kendisini güzel hissetsin hissetmesin çoğu kadının tercihi. Ancak yüz yapısı başta olmak üzere bazı değişkenler, makyaj yaparken taktik kullanmayı da gerektiriyor. Kalıcı ve Profesyonel Makyaj Uzmanı Zehra Ayan’dan, kendine özen gösteren kadınlara küçük sırlar…

Dudak makyajı

Dudaklarınız küçük ise açık renk rujları tercih edin. Eğer rujunuz çok çabuk dağılıyor ve bu küçüklükten de rahatsız oluyorsanız, dudağınızın iç rengine en yakın renkte, yumuşak bir dudak kalemi ile dışından hat alıp, içini de aynı kalemle boyayabilirsiniz. Yalnız bu boyama esnasında çok dikkat edin çünkü dudağınız yüzünüzdeki en asimetrik şekildir. Büyütme esnasında koyu renk kalem kullanırsanız ve bu asimetriyi düzeltememişseniz, dikkati kötü görünen bir dudak formuna çekmiş olursunuz. Dudaklarınız yüzünüzün geneline oranla büyük ve dolgun ise; küçültmek için koyu ama mat renkler kullanabilirsiniz.

Allık

Dolgun elmacık kemiklerinizden şikayetçiyseniz, koyu tonlarda allık sürerek, elmacık kemiklerinizi geri itebilirsiniz. Yüzünüz zayıf ve kemikliyse, elmacık kemiklerinizi çıkık görmek istiyorsanız avuçlarınıza koyu renk allık sürüp, elmacık kemiklerinize doğru bu rengi açın. Bu şekilde koyu renk geri itileceği, açık renk de öne çıkacağı için olduğunuzdan daha dolgun yanaklı algılanırsınız.

Fondöten

Fondöten sürmeden önce, mutlaka cildinizi temizlemeli ve nemini dengelemelisiniz. Aksi takdirde, o an için fondöteninizi sürmeyi başarabilmiş olsanız bile, takibindeki birkaç saat içinde, fondöteniniz; cildiniz kuru ise pul pul olup kabaracak, yağlı ise yol yol izler bırakacaktır. Fondöteninizi terlemeden, etkilenmeden, uzun süre kullanmak istiyorsanız. Bazı firmaların ürettiği ürünleri, fondötenin altında kullanabilirsiniz.

Düşük gıdığınızdan rahatsızsanız, bu bölgeye süreceğiniz fondöteninizi, 1-2 ton koyu kullanmanız, gıdığınızı geri plana itecektir. Aynı kural sivri çenenizi gizlemek ya da geniş alnınızı daraltmak içinde geçerlidir. Saç diplerinize en yakın kısımda kullanacağınız, 1–2 cm’lik koyu renk fondöten alnınızı daha dar gösterecektir. Göz altlarına sürdüğümüz, açık renk kapatıcılar da, çukurda olan göz altlarınızı öne çıkarmanızı sağlar.

Renkler, ışık ve gölge

Işığın olduğu yerde gölge mutlaka vardır. Makyaj da açık renkleri ışık, koyu renkleri gölge olarak düşünebilirsiniz. Ortaya çıkmasını, aydınlık olmasını, istediğiniz bölgelerde açık renkleri, gölgede kalmasını istediğiniz yerler için de koyu renkleri kullanabilirsiniz. Açık ve koyudan kasıt, siyah ya da beyaz değildir.

Siyah ve beyaz vurgulamak için kullanılır. Sarı ve kırmızı birbirine kaynaştığında, turuncu tonlarını, sarı ve mavi kaynaştığında ise yeşil tonlarını elde edersiniz ve makyajınızı da, bu iki rengi ara renkleriyle ile birlikte, yumuşak bir geçişle uygulayabilirseniz, açık tende hoş görünür. Mavi ve kırmızı kaynaştığında ise mora yakın tonları elde edersiniz ve soğuk cilt denilen, koyu ten renklerinde hoş görünür. Siyah ve beyaz rengi ise bu renkleri, açmak ya da koyultmak için kullanabilirsiniz.

Sarı ve maviden elde ettiğiniz yeşil renge, ekleyeceğiniz kırmızı ile de renkleri kirleterek kuru ya da ıslak toprak renklerini elde edersiniz, yani kahverengiden açık siyaha olan tonlar ortaya çıkar. Bu nedenle, kalıcı makyaj da, kaş uygulamasında kullanılan, organik kahverengiler açılırken kırmızıya, oranja ya da mora, yani baskın olan ana rengine doğru açılarak yok olur.

Makyaj kuralları, ana kurallar gibi görünse de 6 milyar değişik insan yüzü olduğunu düşünülürse, bu kuralları sürekli bozacak, istisnai durumlar söz konusudur. Hani “İstisnalar kaideyi bozmaz” diye bir söz vardır. Bu sözü makyaj sanatı tanımaz. İstisnalar çoğu zaman ne kural ne de kaide bırakır. Neyi ön plana çıkarıp neyi arka plana iteceğinizi görebilme ve uygulayabilme sanatı, tüm sanatlar gibi teknik bilgiye ilaveten, konsantrasyon ve hissedebilmekte saklıdır. Bu nedenle, makyajı severek uygulayan birçok kadın, genelde kendisi için doğru olanı hisleriyle bulmuştur. Birçok uzmanın kurallarına göre yanlış diye yorumlansa da kişinin hisleri ve sezgileri ile kendisine yakışanı yapması doğru makyajdır. Bu kural gibi görünen değerleri, değiştirip kendinize göre uyarlayın.

False