Ramazan ayı soruları ve yanıtları

Ramazan'da yaşanan cinsellik; ayıp, yasak ya da yanlış mıdır?

Haberin Devamı

Sevgili okuyucularım,

Doğadaki bütün canlılara şefkat ve merhamet esasının egemen olması gereken Ramazan ayı boyunca; sizlerin aşk, evlilik, yakın ilişkiler ve cinsellikle ilgili sorularınızı yanıtlamaya devam edeceğim. Çünkü insanın maddi ve manevi gelişmesinin yanı sıra ruh ve beden sağlığının korumasında önemli bir yer tutan cinsellik; İslam dini tarafından, insan doğasının en temel ihtiyaçlarından biri olarak görülmüştür. İnsanlar için cinsel arzu ve istekler; açlık, susuzluk gibi doğal olgulardır. Ancak buna rağmen, her yıl, Ramazan ayında aynı tartışmalar yaşanır: 'Ramazan'da yaşanan cinsellik; ayıp, yasak ya da yanlış mıdır?'

İslam inancına göre oruç tutmak, ruhu ve bedeni terbiye eder ve bu yönüyle daha derin bir anlayış ve yaşayış vaat eder. Oruç, kişinin sahip olduğu nimetlerden bir süre ayrı kalmasını gerektirir ve hep elinin altında hazır olarak bulduğu şeylerle arasına bir mesafe koyar. İftar vakti bu mesafe ortadan kalkar ve kişi orucunu tuttuğu her ne varsa, özlediği ve uzak düştüğü lezzetleri yeni bir heyecanla tadar ve yeniden keşfeder. Bu nedenle iftar orucu tutulan cinselliği de güzelleştirebilir ve cinsel mutluluğun gelişimi için yeni bir fırsat sunabilir.

Cinsellik ekmek gibi su gibi güzel bir nimettir; kadın ve erkeğin birbirlerine ruhlarını ve bedenlerini armağan ettikleri eşsiz bir sofradır. Bu sofradaki lezzetleri derinleştirmek, o sofraya oturmanın keyfini yine, yeni, yeniden yaşamak insanoğlunun hakkıdır.

Ramazan ayında meşru cinselliği bir tür ayıp, yasak veya kaçamak saymak; orucu tutulan cinselliğin iftarının da gereksiz olduğu gibi çok yanlış bir algıya neden olabilir. Çiftleri birbirlerinden soğutabilir, zamanla ilişkilerini tekdüzeleştirebilir. Cinselliğin ruhsal ve duygusal boyutlarının ihmal edilmesine yol açabilir. Böylece çiftlerin birbirlerini duygusal ve ruhanî gevşemeden ve rahatlamadan yoksun bırakmalarına vesile olabilir. Oysa cinselliğin orucu varsa, iftarı olmalıdır. Ruhsal ve bedensel bir arınma yaşanması gereken Ramazan ayında cinselliği yasaklamak yerine; gönüller ve beyinler arındırılarak huzurlu ve dengeli bir ruh hali yaratılmaya çalışılmalıdır. Çünkü yeme içmenin orucu damak lezzetini geliştirebiliyorsa, özlenen ve hasretle beklenen cinselliğin orucu da cinsellikten alınan hazzı geliştirebilir, cinselliği ilk günkü heyecanına taşıyabilir ve monotonlaşan birleşmeler olağanüstü nitelikler kazanabilir.

Huzurlu ve mutlu olmanızı dilerim.

Haberin Devamı

RAMAZAN AYI SORULARI VE YANITLARI

Yeni evli bir çiftiz. Ramazan geldi, manevi duygularımız ön plana çıktı. Ramazan ayında cinselliğimize ara vermemiz gerekiyor mu? İftar sofrasında, mahremiyete uygunsa, birbirimizi öperek oruç açabilir miyiz?
K.K./Balgat

Haberin Devamı

Ramazan ayı, cinsel mutluluğun gelişimi için de bir fırsattır. Ramazan ayında, oruçluyken cinsel yakınlığın askıya alınmasından dolayı eşinizle birbirinize bakışlarınıza ruhanî boyutlar ekleyebilirsiniz. Çift olarak oruçlu olduğunuz sürece, birbirinizi ilk defa gövdeleriniz üzerinden değil duygularınız üzerinden tartabilirsiniz. İftar, orucu tutulan her şeyi güzelleştirdiği gibi orucu tutulan cinselliği de güzelleştirebilir. Çünkü cinsellik ekmek gibi su gibi nimettir; kadın ve erkeğe birbiri üzerinden sunulan eşsiz bir sofradır. Bu sofradaki lezzetleri derinleştirmek, o sofraya oturmanın keyfini genişletmek hakkınızdır. Nasıl ki yeme içmenin orucu damak lezzetinizi geliştiriyorsa, cinselliğin orucu da cinsellikten alınan ve cinselliğin vaat ettiği hazzı geliştirebilir. Bu nedenle, cinselliğin tüm ifadeleri olmasa da iftar sofrasında, mahremiyete uygunsa, eşler birbirlerini öperek niye oruç açmasınlar? Yani öpüşmenin orucunu tuttuğunuz gibi öpüşmenin iftarını yapabilirsiniz.

20 yaşında bekâr bir erkeğim ve mastürbasyon yapmayı çok seviyorum. Ramazan ayında mastürbasyonu ne zaman yapmalıyım? İftardan önce mastürbasyon yapmak orucumu bozar mı? Neden oruçluyken mastürbasyon yapmayı istiyorum?
Y.Ö./Bala

Haberin Devamı

Orucu neyin bozduğuna dair sorularınızı bir din uzmanının yanıtlamasında fayda var. Ancak ben kendi konumla ilgili olan kısmına yanıt verebilirim. Orucun amacı hem ruhen hem de bedenen arınmak ve nefsi terbiye etmektir. Bu nedenle oruçluyken cinsel davranışlarda bulunmak doğru olmaz. İftardan sonra sahura kadar olan sürede mastürbasyon yapmanızın bir sakıncası yoktur. Ramazan ayında olduğumuz için bazı şeyler yasakmış gibi görünebilir ve yasaklar daha cazip geldiğinden cinselliği kafanızdan atamayabilirsiniz. Bu nedenle oruçluyken cinsel konuları çok fazla kafanıza takmadan doğal akışına bırakmanız, daha huzurlu ve mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Ramazan ayında olduğumuz için bazı şeyler yasak ve bu nedenle cinselliği kafamdan atamıyorum. Ramazan ayında cinsel dürtülerimi baskılamanın bana bir zararı var mı? Ne yapmalıyım?
T.O./Çankaya

Haberin Devamı

Ramazan ayı boyunca, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik yaşayabilirsiniz. Kısa ve geçici bir süre cinsel dürtülerinizi bastırmanın size bir zararı olmaz, rahat olun. Orucunuzu açtıktan sonra beyninizi kapatarak duygularınıza odaklanabilir, endişe, korku ve kaygılarınızı bir tarafa bırakarak anın tadını çıkarabilirsiniz. Çünkü insanın maddi ve manevi gelişmesinin yanı sıra ruh ve beden sağlığının korumasında önemli bir yer tutan cinsellik; İslam dini tarafından, insan doğasının en temel ihtiyaçlarından biri olarak görülmüştür. İnsanlar için cinsel arzu ve istekler; açlık, susuzluk gibi doğal olgulardır. Bu nedenle arınma ve arındırma ayı olan Ramazan ayında cinselliğinizi yasaklamadan; gönlünüzü ve beyninizi arındırabilirsiniz. İçlinizdeki olası kötü duygu ve düşüncelerden kurtularak olumsuzlukları bir kenara bırakabilirsiniz, cinsel yaşam ve partnerinizle ilgili iyi düşüncelere sahip olmaya gayret edebilirsiniz.

2 yıllık evli bir çiftiz. Eşimin küsme hastalığı var, bana da bulaştı. Bu küslük zamanla aşk hayatımızı ve cinselliğimizi olumsuz etkilemeye başladı. Ramazan ayın da bile bana küsüyor. Cinsel sorunlarımız baş gösterdi. Ne yapabiliriz?
A.P./Dikmen

Haberin Devamı

Evliliğin ilk üç yılı çiftlerin birbirlerini tanıma, anlama ve birbirlerine uyum yapma sürecidir ve bu zaman içinde küslükler, ufak tartışmalar olacaktır, rahat olun. Ramazan ayını fırsat bilerek, küçük küslükleri veya kırgınlıkları bir yana bırakmanızda fayda var. Bu yüzden Ramazan ayını önemine ve ruhuna uygun olarak yaşamalısınız. Ramazan ayının yarattığı birlik ve dayanışma alışkanlıklarıyla, başta cinsel hayatınız olmak üzere, tüm yaşamınızda iyiye ve güzele yönelmeniz gerekiyor. Eşinizle birlikte daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmak ve cinsel sorunlarınızı aşmak için, sorumluluk almanız, küslükten vazgeçip, suçlamadan konuşmanız ve eşinizin duygularını anlamaya çalışmanız doğru bir seçim olacaktır. Bunun için ilk önce geçmiş mutlu günlerinizi hatırlamanız gerekiyor. Bu hatırlayış, Ramazan ayında dargınlıkları, kırgınlıkları bir yana bırakarak sevgi ve hoşgörü içerisinde sizi birbirinize daha sıkı bağlayacaktır. Daha sonra eşinizin size yaptığı suçlamaları bir istek veya talep olarak duymanızda ve yapabildiklerinizi koşulsuzca yerine getirmeye çalışmanızda fayda var.

Eşim Ramazan ayı boyunca cinselliğin ertelenmesi gerektiğini düşünüyor ve uygunsuz olduğunu söylüyor. Ben aynı fikirde değilim. Sizce bu doğru bir davranış mı?
T.Ş./Çukurambar

Cinsellik ülkemizde hala bir tabudur. Cinsellikte topluma hâkim olan abartılmış ayıp ve yasak kavramları, kişinin nikâhlı eşiyle yaşadığı normal cinsel ilişkileri bile gölge altına alabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri Ramazan ayında yaşanan cinsellik tartışmalarıdır. Ramazan ayında cinsellik çok yanlış bir şekilde, sanki bir suç, bir yanlış ya da çok kötü bir eylemmiş gibi algılanabiliyor. Hangi ayda olursa olsun, eşinizle sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Çünkü cinsellik ekmek gibi su gibi güzel bir nimettir; kadın ve erkeğin birbirlerine ruhlarını ve bedenlerini armağan ettikleri eşsiz bir sofradır. Bu sofradaki lezzetleri derinleştirmek, o sofraya oturmanın keyfini yine, yeni, yeniden yaşamak insanoğlunun hakkıdır. Ramazan ayı cinselliği yasaklamadan kalpleri arındırmak için bir fırsattır. İslam inancına göre; oruçluyken cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve iftarla imsak arasında ilişkiye girilmelidir. Yani Ramazan ayında cinsellikten uzak durmamıza gerek yok. Ruhsal ve bedensel bir arınma yaşanması gereken Ramazan ayında cinselliği yasaklamak yerine; bilgilenme, arınma ve yenilenme bilincinizi tazelemenizde fayda var.

21 yaşındayım, bekârım. İftardan sonra cinsel isteğimde artış oluyor ve hemen mastürbasyon yapıyorum ama çok zorlanıyorum. Ne yapabilirim?
N.C./Balgat

İftar sonrası tokluk hissiyle beraber cinsel isteğin artması sık rastlanan bir durumdur. Çünkü insanın temel dürtüleri olan yemek, içmek, barınmak, korunmak ve cinsellik bir zincirin halkaları gibidir. Ancak aşırı yemek yiyerek, tok karnına veya soğuk içecekler içtikten ya da dondurma yedikten hemen sonra mastürbasyon yapmak veya cinsel ilişkiye girmek çok sağlıklı değildir. Hazımsızlık ve soğuk yiyecekler cinsel enerjide dengesizliğe yol açabilir. Aşırı tok karın performans düşüklüğünden başarısızlığa kadar birçok cinsel soruna neden olabilir. Bu nedenle iftardan hemen sonra mastürbasyon yapmamanızda fayda var.

Hocam iftardan sonra cinsel isteğimde artış oluyor. Ama hemen seks yapınca zorlanıyorum. Ne yapabilirim?
L.M./Yıldız

İftar sonrası tokluk hissiyle beraber cinsel isteğin artması sık rastlanan bir durumdur. Çünkü insanın temel dürtüleri olan yemek, içmek, barınmak, korunmak ve cinsellik bir zincirin halkaları gibidir. Ancak aşırı yemek yiyerek, tok karnına veya soğuk içecekler içtikten ya da dondurma yedikten sonra cinsel ilişkiye girmek sağlıklı değildir. Hazımsızlık ve soğuk yiyecekler cinsel enerjide dengesizliğe yol açabilir. Aşırı tok karın performans düşüklüğünden başarısızlığa kadar birçok cinsel soruna neden olabilir. Bu nedenle iftardan hemen sonra cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Yazarın Tüm Yazıları