GeriSağlık Yaz aylarında yaşlılar nasıl beslenmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz aylarında yaşlılar nasıl beslenmeli?

Yaz aylarında yaşlılar nasıl beslenmeli?
Abone Olgoogle-news

Yaşınız ilerlese de genç ve sağlıklı hissetmenin tek yolu düzenli beslenmedir!

Yaşlandıkça vücudumuzda meydana gelen değişimler beslenme düzenimizi de etkiliyor. Yaz mevsimiyle birlikte vücutta meydana gelen sıvı kaybı yaşlılar için hayati önem taşıyor. Yaş ilerledikçe vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı da değişiyor. Özellikle yaz aylarında yaşlıların beslenmesine dikkat etmemesi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yaşlıların birçok hastalığa yakalanmasının temelinde genetik faktörlerle birlikte beslenme yanlışları yer alıyor.

YAŞLILARIN ENERJİ İHTİYACI DAHA AZDIR

Yaşlılık döneminde yetişkinlik dönemine göre enerji ihtiyacı daha azdır. Bu sebeple yaşlıların beslenmesinde günlük enerji alımına dikkat etmesi gerekir. İhtiyaç fazlası enerji vücutta yağlanmaya sebep olarak kalp hastalığı, tansiyon hastalığı gibi birçok hastalığın temelini oluşturur. İhtiyaçtan daha az enerji alımı ise beslenme yetersizliğine bağlı kronik rahatsızlıklara sebep olarak ölümle sonuçlanabilir.

Yaşlıların yazın beslenmesinde tükettiği gıdalara özellikle dikkat etmesi gerekir. Yaz aylarıyla gıdalar daha çabuk bozulmaktadır ve dikkat edilmemesi durumunda güçsüzleşen bağışıklık sistemi gıda zehirlenmesine bağlı kötü sonuçlar doğurabilir.

[fotogaleri=882]

Yaşlıların beslenmesinde dikkat edeceği en önemli durum sıvı alımıdır. Yetişkinlik döneminde vücudun %70’ini kaplayan su seviyesi yaş ilerledikçe %50’lere düşer. Yaz aylarında vücudun daha çok sıvı kaybetmesiyle bu oran daha da düşer. Yaşlıların yazın beslenmesinde bu sıvı kaybından olumsuz yönde etkilenmemesi için her gün 8-10 bardak su içmesi gerekir.

Yaz aylarında yaşlılar nasıl beslenmeli

YAŞLILARIN BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR?

 • Kızartmalardan uzak durun, haşlama, fırın ya da ızgara tercih edin.
 • Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketin.
 • Yumurta, süt ve yoğurt öğünlerinizin vazgeçilmezi olsun.
 • Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler yerine bitki çayları tercih edin.
 • Dişlerin yaşlılıkta yeteri kadar güçlü olmadığını göz önünde bulundurarak gıdaları daha çok çiğneyerek tüketin.
 • Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin ve günlük ekmek tüketiminizi 4 dilimle sınırlandırın.
 • Meyvelerin renkleri içerdikleri vitaminlere göre farklılık gösterir bu yüzden farklı renkte meyveler tüketmeye özen gösterin.
 • Yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma vücutta fazlasıyla yağ depolar bu yüzden katı yağlar yerine sıvı yağlar kullanın ve yağ tüketiminizi en aza indirin. 


 

Yaz aylarında yaşlılar nasıl beslenmeli

Yaşlılıkta beslenmeye dikkat ederek hastalıkları en az seviyeye indirebilir ve hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz. Vücut yaşa bağlı olarak değişmektedir ve metabolizmamız bu değişime ayak uydurmakta zorlanmaya başlamaktadır. Sağlığınız için tüketmemeniz gereken gıdalara ‘yasak’ gözüyle bakmak sizi zorlayabilir. Bu sebeple birkaç noktaya özen göstererek yaşınız ilerlerken hastalıklarla uğraşmak yerine sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

False