GeriSağlık Yamaç paraşütü yapılabilecek en iyi 6 dağ
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yamaç paraşütü yapılabilecek en iyi 6 dağ

Yamaç paraşütü yapılabilecek en iyi 6 dağ

Kimler yamaç paraşütü yapmamalı?

Uçmanın en kolay ve ucuz hali olan yamaç paraşütünü nerede yapmalı? Yamaç Paraşütü Eğitmeni Yusuf Eliri, Türkiye’nin bu spora uygun dağları hakkında bilgi verirken kimlerin yapmaması gerektiğinin de altını çiziyor.

“Yamaç paraşütü deyince Türkiye’de ilk akla gelen yer tabii ki Fethiye Babadağ (1900 m) oluyor. Burada hem ticari olarak hem de “single” diye tabir ettiğimiz bireysel amatör pilotlar, yılın yaklaşık sekiz ayı uçuşlar gerçekleştiriyorlar. Bunun dışında Antalya Tekirova Olympos dağı (2365 m.), Alanya (700 m.), Kaş (600 m.), Bursa Uludağ (2000 m.), Tekirdağ Uçmakdere (650 m.) gibi yerlerde de yamaç paraşütü yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin hemen hemen her yerinde eğitim alınabilecek ya da tandem uçuş yapılabilecek uçuş okulları mevcut. Bu okullara kayıt yaptırarak isteyen herkes eğitim alıp yamaç paraşütü pilotu olabilir.

Fiziksel olarak günlük aktivitelerini sıkıntı çekmeden yapabilen herkes yamaç paraşütü de yapabilir. Ancak kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi herhangi bir sorun olduğunda derhal müdahale gerektiren hastalıkları olan kimselerin yapması mümkün değildir.”

Özellikle yeni başlayanlar için şu uyarıyı yapmakta fayda var: Gazete ve televizyonlarda rastlanan yamaç paraşütü kazaları ise çoğunlukla bir eğitmen eşliğinde olmadan ve rüzgarın yönü hesap edilmeden yapıldığı için yaşanıyor. Bu riski ortadan kaldırmak için en güvenli yol bir eğitmenden yardım almak.

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False