GeriSağlık Vajinismus için hangi uzmana başvurmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vajinismus için hangi uzmana başvurmalı?

Vajinismus için hangi uzmana başvurmalı?
Abone Olgoogle-news

Vajinismusta cinsel terapilerin başarı oranı yüzde doksanların üzerinde!

Psikiyatri Uzmanı Dr.Mehmet Levent Soylu, vajinismus hastalığında hangi uzmana başvurulması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.

Çok kısaca kadın cinsel organının ilişkiye izin vermemesi olarak tanımlayabileceğimiz vajinismus hastalığında, cinsel terapilerin başarı oranı yüzde doksanların üzerindedir. Yetersiz ve amatörce ya da uzman olmayan kişilerce yapılan tedavilerin başarı şansı çok düşük olmakta ek olarak bir sonraki yetkin uzmanın da başarı şansı düşmektedir. Bu konuda otorite olan hemen her uzman vajinismus tedavisindeki en büyük sorunlardan birinin daha önceden beceriksiz, bilgisiz ya da yeterli zaman ayırmadan yapılan vajinismus tedavisi olduğu konusunda hemfikirdirler. Vakit ayırmadan ve yeterli bilgi ve eğitim verilmeyen danışanlar basamakları yapamayıp suçlu hissetmekte ve karamsarlığa kapılmaktadırlar. Yeteri kadar bilinçlendirilmeyen vajinismuslu için “parmak egzersizleri” bir kabus haline gelmektedir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus şikayeti olan hastalarımızın ilk bir kadın doğum muayenesinden geçmesinin ve ardından cinsel terapi eğitimi almış bir psikiyatra başvurmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Zar kesilmesi, anestetik sprey ve kremler, alkol kullanımı, genel anestezi altında ilişki, botoks, tek seanslık sıcak su banyolu-uyuşturuculu terapilerin işe yaramadığını, yarasa bile etkisinin geçici olacağını vurgulamak isterim. Vajinismuslu kadının bilinçaltında bulunan tedavi ile ilgili korkusu maalesef onu yukarda saydığım terapileri denemesine yol açmaktadır.

Bilgilendirme, bilinçaltı çalışması ve koşullanma ve korkuya karşı teknikler ve egzersizlerle bu durumun aşılma olasılığı neredeyse yüzde doksanların üzerindedir. Anatomik bilgilendirmede kadının vajinanın boyutu, zar vs gibi konulardaki yanlış düşünceleri ve inançları değiştirilir. Bilinçaltı çalışmaları ile sürekli olarak ayağı frende olan vajinismuslu kadın ayağını kontrollü bir biçimde frenden çeker. Kas egzersizleri ve kademeli giriş çalışmaları, beyne ortada hiçbir sorun olmadığını ve ilişkinin sorunsuz, acısız gerçekleşebileceğini öğretir. Terapi sürecini sabote eden aile içi ve dışı sorunlar, travmalar, eşle ilgili sorunlar varsa tedaviye birkaç seans eklenir.

Tüm kontrolün vajinismuslu kadında olduğu ağrı, kanama, mahremiyet ihlali olmadığı bu kolay ve çok iyi sonuçlar veren tedaviye sizleri yüreklendirmek istiyorum. Tedavi süresi ortalama olarak 4-8 seans arası olarak vurgulanabilir.

Psikiyatri Uzmanı Dr.Mehmet Levent Soylu

False