GeriDoğum Sezaryene Hazırlık Nasıl Olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezaryene Hazırlık Nasıl Olmalı?

Sezaryene Hazırlık Nasıl Olmalı?

Sezaryen öncesi aç olmak gerekiyor.

Sezaryen doğumu tercih eden ya da bu doğum şekline mecbur kalan anne adaylarının, operasyon öncesi yapmaları gereken bazı hazırlıklar var. Dr. Alper Mumcu, hastaneye gidişten doğum anına kadar dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Hastaneye Giderken Aç Olunmalı

Doktorunuzla sezaryen operasyonuna karar verdiğiniz günün sabahında sezaryen saatinden 30-60 dakika önce hastanede olmanız gerekir (bazı doktorlar bir gece önceden hastaneye yatırmayı uygun görürler).

Anestezi türü ne olursa olsun (epidural ya da genel) eğer ameliyatınız sabah erken saatte olacaksa, gece saat 24.00’den sonra hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz gerekir. Ameliyat saatinin daha geç olduğu durumlarda en az 6 saat öncesine kadar yemek yiyebilir, su içebilirsiniz. Örneğin; ameliyatınız sabah saat 10.00’da planlanıyorsa saat 04.00’den itibaren yeme içme işine son vermelisiniz. Bu son derece katı bir uygulama olup aynı oruç tutar gibi ağızdan mideye hiçbir şey girmeyecek şekilde uygulanmalıdır.

Genel anestezi sırasında verilen kas gevşeticilerin etkisiyle mide içeriği geri gelip akciğerlere kaçabileceğinden midenin boş olması çok önemlidir. Epidural anestezi ile sezaryen olacak bile olsanız tedbir olarak midenizin boş olması gerekir. Hastanede yatış işlemleriniz tamamlanıp odanıza alındıktan sonra hazırlık aşaması başlar.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Odanıza yerleştikten sonra hemşire gelerek durumunuz ile ilgili öykünüzü alır ve gerekli onay formlarını imzalatır. Daha sonra ameliyat sahasının temizliğini kontrol eder. Eğer kesi alanında tüyler varsa bunları traş eder. Eğer doktorunuzun bu yönde bir istemi varsa barsaklarınızı boşaltmak için lavman yapar. Lavman makattan barsağın son kısmı içine verilen az miktarda bir sıvı şeklinde yapılır ve çok fazla rahatsızlık verici bir uygulama değildir.

Ameliyathanede Hazırlık

Ameliyat masasında kolunuzdan ince bir katater girilerek serum bağlanır. Diğer kolunuza ise tansiyon aleti takılır. Başparmağınıza kanınızdaki oksijen miktarını ölçen bir mandal takılır.

Tüm karın bölgesi meme altından bacakların yarısına kadar antiseptik solüsyon ile temizlendikten sonra sadece ameliyat sahası açıkta kalacak şekilde steril örtüler örtülür. Artık bebeği çıkartmaya başlamak için her şey hazırdır (Bu aşamada farklı uygulamalar vardır).

Sezaryen Başlıyor

Yasal olarak operasyonda en az biri uzman olmak şartıyla iki hekim hazır bulunmak zorundadır. Bebek doğduktan hemen sonra size koruyucu antibiyotik yapılır. Bebeğin eşi (plasenta) çıkartıldıktan sonra rahmin içi temizlenir ve kapatma işlemine başlanır. Kesilen tabakalar tek tek dikilir. Önce uterus kası kapatılır. Ardından kanama kontrolü yapılır. 

SEZARYEN Mİ, NORMAL DOĞUM MU?

False