GeriSağlık Omega 3 çocukların zeka gelişimini destekliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Omega 3 çocukların zeka gelişimini destekliyor

Omega 3 çocukların zeka gelişimini destekliyor

Omega 3 beyinde ve sinirsel iletilerde rol oynayan çok önemli bir bir yağ asididir. Dolayısıyla eksikliğinde zeka gelişimi veya kavrama yeteneğinde gerilik ortaya çıkmaktadır. Çocuk sağlığı ve beyin gelişimi için Omega 3'ün rolünü vurgulayan Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

Beyinde bulunan yağların yüzde 20’si DHA denilen Omega-3'lerden oluşmakta.
Soğuk deniz balıkları omega-3 ve DHAca oldukta zengindir. O nedenle omega 3 almak şart ve bunun en uygun yolu soğuk deniz balıklarını yani somon, uskumru ve ton balığını tüketmektir.

Omega-3 beyinde sinir ileti sisteminde çok önemli olan bir yağ asididir. Dolayısıyla eksikliğinde, zeka gelişiminde ya da kavrama yeteneğinde gerilik ortaya çıkıyor. Özellikle zeka gelişiminin hızlı olduğu yaş gruplarında omega 3 alımını arttırmak çocuğun zeka seviyesinde ve kavrama kabiliyetinde yüksek oranda artış göstermektedir.

Omega 3 çocukların zeka gelişimini destekliyor

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN DHA , DHA İÇİN OMEGA 3 ŞART

Omega-3 yağ asitlerinin özellikle DHA’nın çocuklarda beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğunu biliyoruz. Omega 3 takviyesi alan veya omega 3 açısından zengin beslenen cocuklarda okul başarısının daha yüksek çıktığını gösteren çalışmalarda literatürde yer almaktadır.

Çocuğun sağlıklı gelişimi ve büyümesinde özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmesine önem verilmelidir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları EPA ve DHA açısından zengindir.

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş çocuklarda beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor.
O nedenle tüm bireylerde omega3 yağ asıdının alımını arttırmak ve özellikle gelişim çağındaki çocukların ela ve dha dan zengin olan balıkları tüketip eksikliklerinin görülmelerini önlemek beyin gelişimi için şarttır.

False