GeriSağlık Kansere Çare mi Bulunuyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kansere Çare mi Bulunuyor?

Kansere Çare mi Bulunuyor?

Tıp tarihinde ilk defa yapay nefes borusu nakli yapıldı.

Tıp tarihinde bir ilk gerçekleştirilerek bir hastaya ilk kez laboratuar ortamında yapay olarak üretilen nefes borusu nakledildi. Üstelik bu yapay nefes borusu, insan dokusu kullanılmadan tamamen hastanın kendi kök hücrelerinden üretildi.

Laboratuarlarda geçmişte üretilen nakiller sadece dokuları içeriyordu. İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen nakilde kullanılan nefes borusu, Londra’daki tıp laboratuarlarından üretildi.

Stockholm’deki Karolinska Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyat, 9 Haziran günü gerçekleştirildi ve 36 yaşındaki hastanın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. 

Devrim niteliğindeki naklin kahramanı olan hasta, tüm kanser çeşitleri arasında görülme oranı sadece yüzde 1 olan nefes borusu kanseri hastasıydı. Dr. Macchiarini, hastaya kemoterapi, radyasyon ve ameliyatlar dahil her türlü tedavi şeklini denediklerini ancak yapay nefes borusu üretilene kadar hiçbir yöntemin sonuç vermediğini ifade etti.

Nefes borusu kanseri, tüm kanser çeşitlerinin arasında sadece yüzde 1 oranında görülüyor. BBC, mucize tedavi hakkında belgesel çekeceğini açıkladı. (CNN)

False