GeriKişisel Bakım Kaliteli uyku cildi güzelleştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaliteli uyku cildi güzelleştiriyor

Kaliteli uyku cildi güzelleştiriyor

Kronik uykusuzluğun obezite ve diyabetle bile bağlantısı var!

ABD’de yapılan bir araştırma, iyi uyumayanların derisinin erken yaşlandığını ve iyi uykunun cildin yaşlanmasını geciktirdiğini belirledi.

ABD'deki Hospitals Case Medical Center'dan bilim adamlarının araştırmasına 30-49 yaşında, yarısı iyi uyuyamayan 60 kadın katıldı. Bazı testlerden sonra uyku kalitesi belirlenen kadınlardan iyi uyuyamayanların cildinde, kırışıklık, renk düzensizliği ve esneklikte azalma gibi derinin yaşlanması belirtilerine daha fazla rastlandı. İyi uyuyanların ise cildinin zararlı güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra bile daha çabuk toparlandığı görüldü. Araştırmada ayrıca, iyi uyuyan kadınların diğerlerden daha çekici hissettikleri de ortaya çıktı.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Elma Baron, kronik uykusuzluğun obezite, diyabet, kanser gibi hastalıklarla bağlantısının bilindiğini ancak cilde etkisine ilişkin çok fazla araştırmanın bulunmadığını vurguladı.

Kozmetik şirketi Estee Lauder tarafından yapılması istenen araştırmanın sonuçları, İskoçya'da düzenlenen uluslararası dermotoloji toplantısında sunuldu.

A.A 

False