GeriEtkinlikler Kadınlar iş hayatından neler bekliyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar iş hayatından neler bekliyor?

Kadınlar iş hayatından neler bekliyor?

İşte Kariyet.net'in yaptığı anket sonuçları!

İnsan kaynakları platformu Kariyet.net, kadınların iş dünyasındaki yeri ile ilgili düzenlediği bir anketin sonuçlarını açıkladı. Toplam 13 bin kişinin katıldığı anketin sonuçları, esnek çalışma saatlerinin kadınların iş hayatına katılımını artıracağını ortaya koyuyor. Katılımcılar, özellikle annelik durumunda daha fazla esneklik sağlanması gerektiğini düşünüyor.

Kadınlar iş dünyasında en çok hangi durumlarda eşitsizlikle karşılaşıyor? Hangi koşullarda kadınların iş hayatına katılımı artıyor? Pozitif ayrımcılık kadınların iş yaşamındaki koşullarının iyileşmesini sağlıyor mu? Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net, bu soruların yanıtlarını düzenlediği bir anket çalışması ile araştırdı.

Esnek çalışma saatleri kadının iş yaşamına katılımını artırır

Anket kapsamında katılımcılara yöneltilen “Sizce hangisi daha fazla kadının iş yaşamına katılmasını sağlar?” sorusuna, adayların yüzde 67’si esnek çalışma saatleri yanıtını verdi. Daha yüksek ücretler diyenlerin oranı ise yüzde 33.

Kadınlara annelik durumunda daha fazla esneklik sağlanmalı

Anket kapsamında katılımcılara “Kadınların iş yaşamındaki koşullarının iyileşmesi için İK’cılar öncelikle ne yapmalı?” diye soruldu. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 46’sı annelik durumunda daha fazla esneklik sağlanmalı dedi. Yöneticilik için eşit fırsat sağlanmalı diyenlerin oranı yüzde 38, ücretlerde eşitlik yaratılması diyenlerin oranı ise yüzde 16 olarak gerçekleşti.

Kadınlar terfilerde eşitsizlik olduğuna inanıyor

Katılımcılara yöneltilen bir diğer dikkat çekici soru “Sizce kadınlar iş dünyasında eşitsizlikle en çok hangi durumda karşılaşıyor?” sorusu oldu. Katılımcıların yüzde 65’i kadınların terfiler sırasında eşsizliğe uğradığını düşündüğünü belirtti. Yüzde 35’lik bir kesim ise ücretlerde kadınlara eşitsizlik yapıldığı yönünde görüş bildirdi. Katılımcıların yüzde 55’i pozitif ayrımcılığın kadınların iş yaşamındaki koşullarını iyileştireceğine inanıyor. Buna karşın “Pozitif ayrımcılık sizce kadınların iş yaşamındaki koşullarının iyileşmesini sağlar mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 45’i “Hayır” yanıtını verdi.

ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE!

False