GeriBebek Beslenmesi İlk 6 hafta bebeğinizi biberonla tanıştırmayın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk 6 hafta bebeğinizi biberonla tanıştırmayın!

İlk 6 hafta bebeğinizi biberonla tanıştırmayın!

Bebeği beslemenin en iyi yolu emzirmedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk 6 ay ve 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü alımına devam etmesini öneriyor.

İlk 6 hafta bebeğinizi biberonla tanıştırmayın

ANNELER BİBERONA MECBUR KALIRSA...

Annenin işe dönmesi, sağlık ya da sosyal yaşamın gereklilikleri nedeniyle anne bebeğinden ayrı kalabilir. Böyle durumlarda sağılmış anne sütü bebeklerin dalgaya benzer doğal emme hareketini uygulayabilecekleri bir biberonla bebeğe verilirse, anne eve döndüğünde bebeğini emzirmeye devam edebilir." ifadelerini kullandı. 

BEBEKLER NEDEN EMZİRMEYE GERİ DÖNMEZ?

Bebekler anne memesini emerken meme ucunu dilleri ve damakları arasına sıkıştırarak dalgaya benzer peristaltik bir hareket uygulayarak sütü çıkarırlar. Fakat standart biberonlarda bebekler bu hareketi uygulayamadıkları için biberonu kabul etmez ya da kabul ederse annesini tekrar emmek istemeyebilir. Bu duruma meme başı şaşkınlığı denir.

 

İlk 6 hafta bebeğinizi biberonla tanıştırmayın
 

Emzirmeye devam edebilmeniz için bebeğinizin dalgaya benzer peristaltik dil hareketini uygulayabileceği bir biberon seçmelisiniz. Doğru biberon seçimi ile bebekler hem anne memesinden hem de biberondan beslenebilir. Bebeklerin anne memesinde uygulamış olduğu dalgaya benzer peristaltik emme hareketini uygulamalarına olanak tanıyan biberon kullanımı annelere daha uzun süre emzirmeye devam etmeleri için destek olmaktadır.

Cihan

[fotogaleri=1001]

False