GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte bitki çayları tüketin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte bitki çayları tüketin

Hamilelikte bitki çayları tüketin

Anne karnındaki bebeğin sağlığı için hamilelikte bitki çayı içmek, hem faydalı hem de sıvı oranını artırmada yardımcı bir besin kaynağı.

Anne karnındaki bebeğin sağlığı için hamilelikte bitki çayı içmek, hem faydalı hem de sıvı oranını artırmada yardımcı bir besin kaynağı.

Canlı organizmada en önemli yapı maddesi sudur. Su, en çok vücut ısısının ayarlanması ve sindirim olayının sağlanmasında kullanılır. Gebelikte anne adayları günde en az iki litre su tüketilmelidir.

Gebeler günde 8-10 bardak su içmeli, yaz aylarında terleme nedeni ile bu miktar artırılmalıdır. Anne adayının vücudunda sıvı dengesi çok önemlidir. Gebelikte kan hacmi yaklaşık %50 oranında genişler. Amnion mai ise yaklaşık olarak üç saatte bir yenilenir.

Gebelikte bol sıvı alınması anne ve bebek için çok yararlıdır. Bol sıvı alımı ile gebeler idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık, ishal gibi pek çok hastalığa karşı koruyucu önlem almış olur, ayrıca bebeğin içinde bulunduğu sıvı miktarı da bol su alınarak dengelenebilir. Oligohidramnios, anhidramnios, denilen amnion mai azalması ile ilgili durumların önlenmesinde de bol sıvı alınmasının değeri büyüktür.

Tamamen doğal olan limon, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu, nane gibi bitki çayları gebelikte içilebilir.

''Sinameki çayı'' gibi diğer bitki çaylarının tüketilmesi önerilmez. Şekerli meyve suyu, çay, kahve gibi sıvılar suyun yerine geçemez. Kola, hazır meyve suları, gazoz, demli çay, kahve gibi şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Gebeler idrar rengine bakarak günlük aldıkları sıvı miktarının yeterli olup olmadığını anlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonu yokken idrarın koyu sarı renkte olması gebenin yeterli sıvı tüketmediğini gösterir.

Op. Dr. Kutlugül Yüksel
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False