GeriHamilelik Hazırlığı Hamile kalmanıza yardımcı olacak 7 muhteşem yiyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamile kalmanıza yardımcı olacak 7 muhteşem yiyecek

Hamile kalmanıza yardımcı olacak 7 muhteşem yiyecek

7 doğurganlığı arttıran yiyeceği günlük diyet listenize eklemeniz yeterli.

Hamile kaldığınızda neler yemeniz veya neler yememeniz konusunda pek çok kural olduğunu elbet biliyorsunuz. Peki ya gerçekten yediğiniz yiyecekler bebek yapma yeteneğinizi artırabilir mi? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok, sorunuzun cevabını 'evet' olarak yanıtladı ve doğurganlığı artıran 7 yiyeceği günlük diyet listenize eklemenizin yeterli olacağını belirtti.

Fasulye

Evet, fasulye doğurganlığı artıran sihirli bir yiyecektir. Harvard School of Public Health’de hamile kalmaya çalışan 19.000 kadın üzerine yapılan araştırmaya göre yüksek oranda hayvansal protein tüketen kadınların %39’unda infertilite (kısırlık) yaşandığını göstermiştir. Ancak daha çok bitkisel protein tüketen kadınlarda bu sorun daha az gözlenmiştir. Fasulye sevmiyorsanız nohut, mercimek ve fındık yemeniz halinde de yüksek oranda bitkisel protein almış olursunuz.

Dondurma

Yaşasın! Evet, doğru duydunuz! Öyle düşük kalorili veya buzlu dondurmadan bahsetmiyoruz. The Nurses Health Study’e göre günde 1 veya 2 porsiyon süt ve süt içeren yiyeceği (örneğin dondurma) tüketmeniz yumurtlama kapasitenizi koruyacaktır. Harvard School of Public Health, MD, assistant professor Jorge E. Chavarro’nun araştırmasına göre sütten yağı kaldırırsanız sex hormonlarının dengesini ve dolayısıyla yumurtlama döngüsünü de olumsuz etkilersiniz. Bu nedenle yağsız veya az yağlı süt tüketmenizi tavsiye etmemektedir.

Yapraklı yeşillikler

Ispanak, marul, roka, brokoli ve diğer koyu yapraklı yeşillikler yüksek miktarda folat içerir. Folat B grubu bir vitamindir ve yapılan çalışmalar yumurtlamayı artırıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Salatanızı eşinizle de paylaşın çünkü erkeklerin de yüksek miktarda folat alması spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve doğacak bebeğinizin genetik problemli veya düşük riskli olmasını önler. University of California Berkeley's Public School of Health’de 97 sigara içmeyen erkek üzerinde yapılan çalışma yüksek miktarda vitamin alımının anormal sperm sayısını %20 azalttığını göstermiştir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği yüksek oranda demir içerir ve yapılan bir çalışmada düzenli olarak demir alan kadınların demir almayanlara göre gebe kalmakta %40 daha az oranda sorun yaşadığını göstermiştir. İşte kabak çekirdeği çıtlatmak için güzel bir sebep!

Tam buğday ekmeği

Kompleks karbonhidratlar kandaki şekeri ve insülin seviyesini stabil tutmakta rafine edilmiş (işlenmiş) karbonhidratlara göre daha uzun etkilidir. Peki, bunlar gebe kalma konusunda neden gereklidir? Artmış insülin seviyeleri üreme hormonlarını bozabilir. Hollanda'da gebe kalmaya çalışan 165 çift üzerinde yapılan 6 aylık bir çalışmaya göre, kan şekeri yüksek seviyelerde olan kadınların yarısının çalışma süresince gebe kalamadığını göstermiştir. Hamile kalmak istiyorsanız her zaman beyaz ekmek yerine esmer ekmeği, beyaz pirinç yerine kepekli pirinci ve kepekli makarnayı tercih ediniz. 

Zeytinyağı

Zeytinyağı doğmamış yağ içerir ve bu da insülin duyarlılığını artırmanın yanı sıra ovulasyon (yumurtlama), döllenme ve embriyonun erken dönemde gelişimini olumsuz etkileyen bazı faktörleri azaltır. Salatalarınıza zeytinyağı ile birlikte balsamik sirke de ekleyin veya yemeklerinizi yaparken zeytinyağı kullanın.

Somon balığı

Bu omega-3 yağ asidi açısından zengin soğuk su balığı, üreme hormonlarınızın düzenli salınımına yardımcı olur ve üreme organlarınızdaki kan akışını artırır. Somon aynı zamanda diğer yağlı balıklardan daha az civa içerir. United States Environmental Protection Agency’e göre gebe kalmaya çalışıyorsanız köpek balığı, kılıçbalığı, kral uskumru veya tilefish balığından (bir çeşit levrek) uzak durmalısınız.

Trans yağlar

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız işlenmiş, fırınlanmış veya kızartılmış olan pek çok gıdanın içinde yer alan trans yağlardan uzak durun. Çünkü bu yağlar vücudun insüline karşı duyarlılığını azaltır ve düzensiz yumurtlamaya yatkın hale getirebilir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı  Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok Hamile kalmanıza yardımcı olacak 7 muhteşem yiyecek

False