GeriSağlık Güneşten bitkisel ürünlerle korunun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneşten bitkisel ürünlerle korunun

Güneşten bitkisel ürünlerle korunun

Siyah çay, Nergis çiçeği, elma sirkesi, zeytinyağı ve lavanta yağındaki mucize!

Siyah çay, Nergis çiçeği, elma sirkesi, zeytinyağı ve lavanta yağı… Bu ürünlerin güneş yanığını gidermede etkili olduğu, acıları ve ağrıları hafiflettiği belirtiliyor. Moral Dünyası Dergisi’nin son sayısında Dr. Muammer Yıldız’ın haberinde bu anlamda alınması gereken önlemler anlatılıyor.

Ultraviyole (UV) ışınların en şiddetli olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmalı. Ayrıca geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif kıyafetler giyilmeli. Şiddetli güneş ışınları gözlerde katarakta neden olabileceğinden mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü takılmalı. Güneşte çok kalınmamalı. Günden güne artan zaman aralıklarıyla güneşe çıkılmalı. Yani ilki 20 dakika olmak kaydı ile 30, 40, 50 dakika gibi gün geçtikçe devam etmeli.

Güneş yanıklarına karşı yararlanılacak ürünler şöyle sıralanıyor

- Cildin güneşten yanan kısımlarına krem ya da losyon sürülmemeli. Bunlar geçici bir süre için acıyı hafifletebilir, ama dikkat edilmezse krem ve losyonlar ciltte yanık yaralarının daha büyümesine yol açar.

- Yanık deri ovuşturulmamalı. Cilt su topladığı takdirde bu kısımlara sert bir cisim değdirilmemelidir.

- Su dolu kabarcıklar asla patlatılmamalı. Patlatılırsa çeşitli mikroplar yarayı etkiler.

- Vücutta yanıklar iyice geçinceye kadar hastanın kesinlikle güneşe çıkmaması gerekir.

- Güneş yanığı olduğundan su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir.

- Taze salatalığın suyu alınıp güneş yanıklarının olduğu bölgeye sürüldüğünde cilt tazelenecektir. Bununla birlikte yanık nedeniyle ağrı ve yanma hissi ile de karşı karşıya kalınmayacaktır.

- Elma sirkesi de güneş yanıklarına karşı iyi gelmektedir. Yanık olan bölgeye elma sirkesi de sürmek tavsiye edilmektedir.

- Güneş yanıklarının giderilmesi için kullanılacak zeytinyağı çok faydalıdır. Zeytinyağı, güneş yanıklarında acı giderici özelliği ile etkili olmaktadır.

- Güneş yanıklarının tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden ve malzemelerden bir tanesi olan lavanta yağıdır. Ürün, nemlendirici olduğu gibi acıyı da gidermektedir.

- Güneş yanığının bulunduğu bölgeye koyulacak siyah çay ya da siyah çay poşeti güneş yanığından kaynaklanan yanma hissini ortadan kaldırabileceği gibi rahatlatıcı bir etki oluşturacaktır.

- Nergis çiçeğinin yaraları kapatarak yanıkların iyileşmesini süratlendirdiği, güneş yanıklarının ağrılarının hafiflediğini ve yeni deri hücrelerinin oluşmasına imkan tanıdığı belirlenmiştir.

CHA

False