GeriÇocuk Sağlığı Facebook, çocukları narsisizme sürüklüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook, çocukları narsisizme sürüklüyor

Facebook, çocukları narsisizme sürüklüyor

Sosyal medya çocukları nasıl etkiliyor?

Facebook fazlaca dikkat dağıtıyor, öğrenmeyi aksatıyor ve çocukları daha depresif bir hale getiriyor. Ancak sosyal medya çocukları sadece olumsuz etkilemiyor. Benlik duygusunu geliştiriyor ve daha fazla empati kurmasını sağlıyor. Bunun üzerine uzmanlar facebook kullanan çocuklar üzerinde bir araştırma gerçekleştiriyor. İşte sonuçlar...

Yapılan araştırmalar, 15 dakikalık bir ders çalışma sürecinde Facebook’u en az bir kere kontrol eden ortaokul, lise ve kolej öğrencilerinin daha düşük notlar aldıklarını göstermiştir. Diğer çalışmalar, Facebook kullanan ergenlerin daha fazla narsist eğilimlere sahip olmaya meyilliyken, sitede aktif olan genç yetişkinlerin de başka psikolojik rahatsızlıklar sergilediğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca medya ve teknolojinin günlük kullanımı çocukları kaygı ve depresyona daha yatkın yapıyor.

Amerikan Psikoloji Birliği’nin 119. yıllık kongresinde Kaliforniya Devlet Üniversitesi, Dominguez Hills’de psikoloji profesörü olan ve teknoloji psikolojisi üzerine araştırma yapan Larry Rosen sosyal medya ile ilgili bilgiler verdi.

Empati kurmalarına yardımcı oluyor

Facebook ve diğer teknolojiler, çocukluk çağını gasp etmesine karşın çocuklara kimliklerini geliştirmelerinde yardım eder ve başkaları ile empati kurma kabiliyetlerine katkıda bulunur. Kısa süre önce tamamlanan bir çalışmada, en fazla “sanal empati” gösterebilen çocukların, internette diğer çocuklara göre en fazla zaman harcayan çocuklar olduğunu ortaya koymuştur. Daha fazla sanal empati sergileyebilen çocukların, gerçek dünyada daha fazla empati sergileyebiliyor. Çevrim içi ve çevrim dışı ağlar tarafından sosyal olarak daha fazla desteklenmiş hissediyorlar.

Şimdilerde bir ebeveynin işi bir bakıma çok daha karmaşık. Onlara dikkat dağıtıcı olan tüm bu harika şeyleri verdiğimizden ötürü öğrenciler için odaklanamayacakları bir dünya yarattık. İnternette çok fazla zaman geçirmek, sağlık sorunları ve narsisizme yol açabilir fakat bu ayrıca daha fazla empatik olmayı öğretebilir ve benlik bilincini geliştirir.

False