GeriHamilelikte Sağlık Evlilik hediyeniz hamileliğiniz olursa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evlilik hediyeniz hamileliğiniz olursa

Evlilik hediyeniz hamileliğiniz olursa

Hazırlıksız hamilelikler, evliliğinize sorunlar yükleyebilir.

Hamilelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında hamileliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde daha az riskli ve sorunsuz bir hamilelik geçirebilirsiniz. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğinize bir takım sorunlar yükleyebilir.

Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık hamilelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Bu sorunun yanıtını Uzman Psikolog Dilara Kızılçay şöyle yanıtlıyor:

Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğinize bir takım sorunlar yükleyecektir.”

Hamileliğe hazır mısınız?

Hamilelik, ruhsal yaşamınızda fırtınalar yaratan bir olaylar zinciridir. Bunlardan habersiz ve bilgisiz bir baba adayı, hamilelik sürecinizde yaşadığınız sorunları huysuzluğunuza yorabilir ve daha hamileliğinizin ilk dönemlerinde sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Kabul etmeniz gereken bir gerçek vardır ki o da en istenilen hamileliklerde bile bebekle birlikte oluşan yeni aile düzenine uyum sağlamak herkes için zaman gerektirir. Özellikle evliliğe yeni yeni alıştığınız, birbirinizi daha yakından tanıyıp, yeni roller edindiğiniz dönemde, hamile kalmanız bu süreci daha da zorlaştırır.

Evliliğinizin ilk yıllarında beklemediğiniz bir hamilelikle karşı karşıya kaldığınızda, evliliğinizin ilk dönemleri sorumluluklarınız açısından daha yoğun geçer. İkiniz de eş olma rollerinizin yanında ebeveyn rollerinizi de yerine getirmeye çalışsınız. Bu role, bebeğinizi dokuz ay karnında taşıyan siz daha kolay adapte olurken, eşinizin babalık rolünü üstlenmesi daha uzun zaman alabilir.

Evlilik de, doğum da bir geçiş sürecidir

Bütün bu saptamalara rağmen, insan hayatı ve ruh sağlığında görecelilik çok yoğundur. Kişisel olgunluklarınız, strese karşı toleranslarınız ve evliliğinizdeki uyumunuza bağlı olarak, bu süreci nasıl atlatabileceğiniz farklılık gösterir. Sorunlarınızın çok artığı ve kendi kendinize başa çıkamadığınız noktada, bir uzmandan destek almanızda fayda vardır.

Unutmamanız gerekir ki, evlilik de, doğum da bir geçiş sürecidir ve geçiş süreçleri belli bir dönem kişide gerginliğe, sıkıntıya ve yeni hayata adaptasyon problemlerine neden olabilir. Bir süre için bu durumu normalize etmeniz önemlidir ancak başa çıkamadığınızda zor kaygılar ve depresif bir ruh haline sahip olursanız mutlaka bir uzmana başvurulmalısınız. 

HAMİLELİKTE İLK HAFTA

False