GeriErgen Sağlığı Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

Doğuştan olabildiği gibi doğumdan sonraki gelişim sürecinde de ortaya çıkabiliyor.

Yalnızca Türkiye’de 2,5 milyon skolyoz hastası bulunuyor. Hastalığın görülme sıklığı ülkemizde yüzde bir veya üç arasında değişiyor. Bu oran sadece ağır vakaları kapsarken, Skolyoz Araştırma Topluluğu’na göre, her 10 buluğ çağındaki insandan biri aslında herhangi bir derecede skolyoza sahip…


TANISI ÇOĞUNLUKLA ERGENLİKTE KONULUYOR

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

 • Skolyoz, düz haldeki omurganın sırt ve bel bölgesinde, sağa ve sola doğru olan eğriliğe verilen isimdir. Bu eğriliğe tek başına ya da kamburluk diye bilinen ve öne doğru eğilmeye sebebiyet veren 'kifoz' ile birlikte rastlanabilir.
 • Skolyoz, tanısı çoğunlukla ergenlik çağında konulan bir sağlık sorunudur. Omurgadaki ciddi eğrilikler, genç kızlarda erkek çocuklarına göre beş ve sekiz kat daha fazla görülüyor.
 • Doğuştan olabildiği gibi doğumdan sonraki gelişim sürecinde ya da ergenlik döneminde de sebebi bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilen skolyoz, gebelik sırasındaki enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle de oluşabiliyor.

ÇOCUKLARIN NORMAL GELİŞİMİNE ENGEL OLUYOR

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

Skolyoz, yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalıktır. Erken belirlendiğinde tedavisinde yüzde yüze varan bir başarı sağlanır. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimine engel olur. Erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.


SKOLYOZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKAN HASTALARDA GÖRÜLEN ŞİKAYETLER

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

• Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülür.
• Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulur.
• Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna kapılır.
• Kız çocuklarının eteğinin bir bölümü yukarı çekilir.
• Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebilir.


SKOLYOZ TEDAVİSİ

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

Skolyozun tedavisi, hastalığın tespit edildiği andaki derecesine göre belirleniyor. Hastalıkla ilgili üç tedavi şekli bulunuyor. Bunlar; gözlem, korse tedavisi ve cerrahi süreçlerinden herhangi birinin uygulanması şeklinde uygulanıyor. Büyümesini tamamlamış olan çocuklarda, eğrilik sırtta 45, belde 35 dereceyi aşmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmuyor. Sadece skolyoz korsesi kullanmak yeterli oluyor. Bu yüzden ailelerin bu rahatsızlık konusunda bilinçlenmesi büyük önem taşıyor.


AMELİYAT RİSKİ OLDUKÇA DÜŞÜK

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor

Büyüme çağında veya genç hastalarda, arkadan yapılacak tek seanslı bir skolyoz ameliyatının riski oldukça düşüktür. Ancak her operasyonda olduğu gibi, ameliyatın ehil ellerle yapılması gerekir. Uzmanlaşmış ellerde ve nöromonitorizasyon (ince sinirlerin ekrandan görüntülenebilmesi) sayesinde, ameliyat olacak hastaların korkulu rüyası olan felç riski artık ortadan kalktı.

False