GeriKişisel Bakım Eller İmajın Önemli Bir Parçası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eller İmajın Önemli Bir Parçası

Eller İmajın Önemli Bir Parçası

Elleriniz yüzünüz kadar önemli!

En çok kullandığımız ve dolayısıyla en çok yıpranan organlarımızdan biridir ellerimiz. İlk bakışta en az yüzümüz kadar dikkat çeken ellerimiz ile olumsuz bir imaj yaratmamak için el bakımına özen göstermek gerekiyor. Peki ama nasıl?

Fazla sıcak ve fazla soğuk su, deterjanlar ve diğer temizlik ürünlerinin yanı sıra güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar. Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giymek, ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanmak, ellerinizi korumak için alabileceğiniz basit ama etkili önlemlerdir.

İlk Kahraman Losyon

Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulamalı, mutlaka el kremi ya da losyon sürmelisiniz. Ellerinizi günde birkaç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulamalı, bir kere de tırnaklarınızı fırçalamalısınız. Sert olmayan bir ponza taşını kullanmak da, sert derileri aldığı ve lekeleri çıkardığı için yararlı olacaktır.

Haftada bir kez ellerinize çok yağlı bir kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne de masaj yapmayı unutmayın. Masaj için en uygun zaman ise gece yatmadan öncedir; çünkü cildiniz, gece boyu kendini yenileyecektir. Arada sırada ellerinize kalın bir tabaka halinde krem, vazelin sürün ve pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz; ama sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşacık ve çok daha bakımlı olduğunu göreceksiniz. Ellerinizin üstüne süreceğiniz parafin, gözenekleri; limon ise rengini açmak için yararlı olacaktır.

Yaşlılık Lekesini Geciktirmek için…

Bazı durumlar, elleriniz için mutlaka özel bir bakım gerektirecektir. Esmer lekeler, bu özel durumlardan biridir. Ellerde oluşan kahverengimsi lekelere, "yaşlılık lekeleri" denir. Bu lekelerin çıkmasını geciktirmek hatta önlemek mümkündür. Bunun için, güneşten koruyucu kremler kullanabilirsiniz. Ancak lekeler bir kez çıktıysa, bu durumda kapatmanın yollarını arayabilirsiniz. Suda çıkmayan bir fondöten, hem lekeleri kapatacak hem de damarların gözükmesini engelleyecektir.

Soğuk Kabarcıklarına Dikkat!

Elleriniz için özel bakım gerektiren durumlardan biri de soğuk kabarcıklarıdır. Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması, kabarcıklara neden olur. Soğuk kabarcıklarının oluşumunu engellemenin en etkili yolu, egzersiz yapmaktır. Egzersizler, kan dolaşımını hızlandıracağı için etkili olacaktır. Kolaylıkla yapabileceğiniz el ve parmak egzersizlerinden biri yumruk açma hareketidir. Yumruğunuzu iyice sıkın, sonra parmaklarınızı mümkün olduğunca açın. Bu hareketi iki elinizle de aynı zamanda yapın ve en az 6 kez tekrarlayın. Parmak ayırma ise uygulayabileceğiniz bir diğer basit hareket. Ellerinizi, avuçlarınız yere bakacak şekilde öne uzatın. Parmaklarınız birbirlerine sıkıca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve kapayın. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

Sertleşen Ellerden Korunmak için…

Gelelim, ellerde oluşan çatlaklara ve sertleşen deriye. Bunlara, soğuk hava ve elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri limonla çıkarabilirsiniz. Sonra da bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürebilir, bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayabilirsiniz. Son olarak krem sürmeyi unutmayın. Bu işlemi her gün tekrarlarsanız, ellerinizin düzeldiğini göreceksiniz.

False