Çocuk diş hekimliğinde sedasyon uygulamaları

Güncelleme Tarihi:

Çocuk diş hekimliğinde sedasyon uygulamaları
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 08, 2015 12:10

Ebeveynlerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Haberin Devamı

Çocuklarda henüz çürük ve ağrı oluşmadan diş hekimiyle tanışıp “sohbet ve kontrol” ziyaretlerinde bulunulması, toplumdaki diş hekimi korkusunun çocuklara geçmesinin önlenmesi bakımından çok önemlidir. Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Zuhal Küçükyavuz Göktük, çocuk diş hekimliğinde sedasyon uygulamaları hakkında merak edilenleri anlattı, aileleri bilgilendirdi.

Çocuğunuzu diş hekimine götürmeden önce yapılacak işlem hakkında bilgi edinmek en doğru yöntem olacaktır. Genelde dişlerde çok büyük çürükler oluşmadan ve şiddetli ağrılar başlamadan diş hekimine başvurmak tedavinin hem çocuk hem de hekim açısından daha kolay olmasını sağlar. Ancak, “Doktor iğne yapmayacak” diye ön yargı ile getirilen çocuğa hekim anestezi yapmak zorunda kalırsa, çocuğun hem size hem de hekime güveni kalmaz. Bu nedenle çocuğu tedavi konusunda doğru bilgilendirmek, korkusunu yenmek ve güvenini kazanmak açısından önemli olacaktır.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir başka nokta da “Uslu durmazsan seni diş doktoruna götürürüm, o da dişini çeker” gibi söylemlerden kaçınmak ve diş hekimini korku unsuruna dönüştürmemektir.

Bu nedenlerle;

1) Çocuğun diş hekimine götürülmesi bir ceza anlamı taşımamalıdır. Tam aksine çocuğa diş hekimine severek gideceği bir ortam yaratılmalıdır.

2) “Diş hekimine gitme” eylemi ile “çocuğun ağrı duyacağı” algısını yaratmamak önemlidir. Ancak, çocuğa “Dişin hiç ağrımayacak” diyerek onu yanıltmak da sonraki tedavileri güçleştirir.

3) Diş hekimi ile çocuğun iyi bir diyalog kurması, çocuğun korkusunu yenmesine yardımcı bir faktördür. Bunun için diş hekiminin sorduğu sorulara çocuğun kendisinin yanıt vermesine izin verin.

Eğer tüm bunlara rağmen çocuğunuzun diş hekimi korkusu aşılamıyorsa ve çürük tedavisini aksatmak istemiyorsanız “sedasyon veya genel anestezi ile diş tedavisi” uygulama yetkisi bulunan, konusunda deneyimli anestezi uzmanı ve diş hekimlerinin bulunduğu ağız diş sağlığı merkezlerinde, sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavilerini yaptırmak mümkündür.

Sedasyon nedir?

Sedasyon, çocuğunuzun diş hekimi ve diş tedavisi ile ilgili pozitif bir deneyim yaşamasını amaçlar. Burada kullanılan ilaçlar da anestezi ilaçlarıdır. Ancak genel anesteziye (narkoz) kıyasla hem dozları düşüktür hem de kullanılan ilaç sayısı azdır. Sedasyonda kullanılan ilaçların dozu çocuğunuzun ihtiyacına göre belirlenir. Sedasyondaki uyku düzeyi genel anestezideki kadar derin değildir. Çocuğu hafif bir uyku durumunda tutmak diş tedavisi için çoğu kez yeterlidir. Sedasyonu narkozdan ayıran diğer özellik işlem süresince çocuğun kendi solunumunun devam etmesidir. Bu nedenle solunumu sağlamak için boğaza tüp yerleştirmeye gerek yoktur.

Türkiye’de sedasyon ve genel anestezi uygulaması, yasal olarak yalnızca her türlü teknik ve ilaç donanımının olduğu ameliyathane şartlarında yapılabilir. Sedasyon ve genel anestezi işlemi anestezi uzmanı bir hekimle birlikte çalışılmasını gerektirmektedir. Diş hekimlerinin ve diğer tıp doktorlarının tek başlarına bu uzmanlık eğitimini almadan sedasyon uygulama yetkisi yoktur.

Sedasyon öncesi ailelere öneriler

 • Çocuğunuzun sedasyon öncesi grip, nezle, öksürük, ateş şikayetleri varsa işlem ertelenebilir. Böyle bir durumda derhal hekiminizi arayın.
 • Çocuğunuzun işlemden önce 3,5-4 saat aç ve susuz kalmasını sağlayın. Bu durum bulantı- kusma riskini azaltmak için hayati önem taşır.
 • Diş hekimine gelirken çocuğunuzu rahatlatmak için sevdiği bir oyuncak veya battaniyeyi getirebilirsiniz.
 • Size söylenen randevu saatinden 10-15 dakika önce klinikte bulunmaya özen gösterin. Bu durum çocuğun klinik ortamına alışması için zaman yaratır.
 • İşlemden önce çocuğunuzun tuvalete gitmesini sağlayın. Bazı durumlarda sedasyon sırasında altına kaçırma olabilir.
 • İşlem günü çocuğunuza sıkmayacak, rahat ve kullanışlı kıyafetler giydirin.
 • Mutlaka yedek bir kıyafet bulundurun.
 • İşlemden sonraki erken dönemde çocuğunuzda uyku hali, sersemlik, hırçınlık, mızmızlık gibi durumların gelişmesi normaldir. Endişe etmeyin. Bu süreçte çocuğunuzu yalnız bırakmayın ve gözlem altında tutun.
 • Çocuğunuzun derlenme dönemini istirahat ederek geçirmesini sağlamaya çalışın. Derlenme döneminde çocuğu sakinleştirici, yumuşak bir üslupla söylenen yüreklendirici sözler çocuğun daha sakin uyanmasını sağlar.
 • Sedasyon yapılan gün için bol aktiviteli planlar yapmayın. O günü çocuğunuzun evde, sakin bir ortamda geçirmesini sağlayın.
 • Eve gittikten sonra doktorunuzun izin verdiği saatte (genellikle 1,5-2 saat sonra) önce sıvı gıdalar olmak üzere yeme-içmeye başlayabilirsiniz. Ilık ve yumuşak kıvamlı gıdalar beslenme için iyi seçeneklerdir.
 • Size ters gelen, söylenenlerin dışında gelişen durumlarda doktorunuzla irtibat kurmaktan çekinmeyin. 

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Zuhal Küçükyavuz Göktük

Çocuk diş hekimliğinde sedasyon uygulamaları

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!