GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzun hobilerini destekliyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun hobilerini destekliyor musunuz?

Çocuğunuzun hobilerini destekliyor musunuz?
Abone Olgoogle-news

Çocuğunuza acaba ne kadar destek oluyorsunuz? İşte size keyifli bir test!

Çocuğunuzun gelişimi için gerekli olan hobilerin acaba ne kadar farkındasınız? Kendinizi sınayın ve gerçekçi bir değerlendirmeye başlayın.

1- Çocuğunuzla beraber alışveriş yaparken bir oyuncakçıya gittiğinizde istediği oyuncaklara yönelmesine, onlarla ilgilenmesine izin veriyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

2- Çocuğunuzla oyun oynayarak vakit geçirmek, onun duygusal açıdan gelişimi için çok önemlidir. Çalışma hayatı, ev işleri derken bu zaman kısıtlı olabiliyor. Böyle kısıtlı zamanlarda da olsa bu vaktinizi ne şekilde geçireceğinizi çocuğunuza soruyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

3- Çocuğunuzun ilk zamanlarda zevk aldığı aktiviteleri keşfetmek için içinde bulunduğu en uygun ortam, arkadaşlarıyla olduğu oyun ortamıdır. Bu ortamlarda çocuğunuzun neye yöneldiğini gözlemleyebiliyor ya da bu konuda uzmanlara danışabiliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

4- Bazen ebeveynler, kendi çocukluklarında yapamadıkları isteklerini kendi çocuklarının yapabilmesini çok istedikleri için, onları bu yolda yönlendirirler. Çocuğunuzun hobi olarak ilgilenmeyi seçtiği şeyi yapmaktan gerçekten zevk alıyor mu?

a) Evet
b) Hayır

5- Çocuğunuzun yaptığı ya da yapmak istediği hobi, sizin sevmediğiniz ya da onaylamadığınız ya da maddi olarak size uygun olmayan bir hobi dalı olursa, yine de çocuğunuzu destekler misiniz?

a) Evet
b) Hayır

6- Çocuğunuzun değişik hobi alanlarını görebilmesi, tanıyabilmesi için, bu tarz etkinliklere, hobi merkezlerine götürüyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

7- Arkadaşlarının, evinize gelen misafirlerin, akrabaların yanında çocuğunuz, hobisini sergilemek, göstermek istediğinde buna izin verip sonrasında onu destekleyerek yanında olduğunuzu hissettirebiliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

A’lar çoğunluktaysa

Hobi seçimi, önemli bir seçimdir çünkü bu seçim çocuğunuzun ilerdeki meslek seçiminde, çevresini oluşturmada, eş ve arkadaş seçimlerinde de etkili olacaktır. Bu seçimde vereceği isabetli bir karar çocuğunuzun hayatını önemli derecede etkileyebilir. Çocuklar ilk dönemlerde de kendi zevk alanlarının farkına varamadan önce, ailelerini taklit eder ve onların doğrultusunda ilerlemeye çalışırlar. Siz de ebeveynleri olarak bunun bilincinde olarak davranıyor ve çocuğunuzun seçimlerinde onun en büyük destekçileri oluyorsunuz, tebrik ederiz.

B’ler çoğunluktaysa

Çocuğunuzun bir hobisinin olması onun sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Çocuğunuz hobiler edinmesi yalnızca iyi vakit geçirmesini sağlamaz bunun yanında kendine güveninin oluşmasını, sosyal becerilerinin gelişmesini sağlar. Bunun sonucunda da çocuğunuz kendini daha doğru ifade etmeyi başarabilen, kendine güvenen, problem çözme becerisine sahip, karar verme ve bunu uygulayabilme yeteneğini geliştirebilmiş bir birey haline gelir. Siz de bu yolda çocuğunuzun destekçileri olmalı ve doğru yönlendirmeleri yaparak doğru kararlar almasını sağlamalısınız.

Hazırlayan: Psikolog Nesil Bay

False