GeriKişisel Bakım Cilt güzelliğinin 7 sırrı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cilt güzelliğinin 7 sırrı!

Cilt güzelliğinin 7 sırrı!

Bakımlı olmak için ille de pahalı ürünler gerekmiyor.

Yaz bitiyor, şimdi güneşten bronzlaşan ve yıpranan cildi yenileme zamanı. Her kadın güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak ister ve bunun için birbirinden farklı yöntemler dener. Fakat bakımlı ve güzel olmak için ille de pahalı ürünler gerekmiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay evde güzelleşmenin pratik yolları hakkında bilgi verdi.


1) BOL SU İÇİN

Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiği bir gerçek. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptırıcı etkiye sahiptir, olan suyun da kaybına neden olurlar.

Cilt güzelliğinin 7 sırrı

2) NEMLENDİRİCİ KREM KULLANIN

Özellikle kuruyan, pullanan ve yaşlanan cildi bu etkilerden korur. Özellikle gözaltlarına ve tüm cilde uygulanabilen türleri var. Doğal nemlendirici içerenler (özellikle zeytinyağı) kullanılmalıdır.


3) KORUYUCULAR YAZ KIŞ KULLANILMALI

Lekelerden ve yaşlanmadan korunmak için güneş koruyucuları sadece yazın değil kışın da kullanılmalı. Bunları seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasına dikkat edilmelidir.

4) YAĞLI CİLTLER SIK SIK TEMİZLENMELİ

Yağlanma akne oluşumuna ve mikrop üremesine zemin hazır. Bu nedenle yağlı cilt sık yıkanmalı. Sabun şart değil fakat kullanılacaksa antiseptik ve doğal olanlar tercih edilmelidir.

Cilt güzelliğinin 7 sırrı

5) BESLENME ŞEKLİ ÖNEMLİ

Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecek tüketilmeli. Yeterli bulamıyorsak, dışarıdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür.


6) SİGARADAN UZAK DURUN

Çay, kahve az tüketilmelidir. Sigaradan da kesinlikle uzak durulmalıdır.

7) SPOR VE EGZERSİZ ÇOK ÖNEMLİ

Ancak cilt sağlığı için sporun ve egzersizin kapalı spor salonları yerine açık havada yapılmalıdır. 

Cilt güzelliğinin 7 sırrı

HANGİ CİLT TİPİNE SAHİPSİNİZ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

False