GeriSağlık Bu manikür bildiklerinizden çok farklı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu manikür bildiklerinizden çok farklı!

Bu manikür bildiklerinizden çok farklı!
Abone Olgoogle-news

Kusursuz bir gülümseme için neler yapılmalı?

İletişim halinde olduğumuzla kişiyle gözlerimizin temas ettiği süre sadece 3 saniye. Karşıdaki birey konuşurken, sürekli, konuştuğu konunun dışında onu analiz etmeye başlarız. Diş Hekimi Dr. Güzin Kırsaçlıoğlu, dişlerimizin sosyal hayatımızda da çok önemli olduğunu belirtti ve kusursuz bir gülüş için uygulanacak yöntemleri anlattı.

Beyaz renkleriyle yüzde geri plandayken, konuşma ve iletişim halinde ön plana çıkar. Dişlerin görünümü, dizilimi, karşıdaki bireye bizim hakkımızda, biz istemesek bile, ipuçları verir. Sivri görünümlü dişler bizi sert gösterirken, yıpranmış ve aşınmış dişler bizi yaşlı gösterir. Peki, gülümsememizde ve konuşmamızda dişlerimizin görünümü kadar onu çevreleyen diş etleri de etkin midir?

Elbette etkindir. Bu diş etlerinin dudak ve dişlerle uyumuna pembe estetik diyoruz. Dudaklar, gülümseme esnasında yukarıya kalkar ve bu esnada diş etleri gözükür. Dudaklar yukarıya doğru kalktığında düşük, orta ve yüksek gülme hattı oluştururlar.

Düşük gülme hattı olan bireylerin dişleri gülümseme esnasında az gözüktüğü in diş etleri hiç gözükmez ama orta ve yüksek gülme hattına sahip bireylerde diş etleri olduğu gibi gözükür ve görünümüyle gülümsemede etkin rol oynar.

Diş etleri de bakım ister

Pembe estetikte en önemli konu, şüphesiz ki diş etlerinin sağlıklı bir görünüme sahip olmasıdır. Şayet diş etleri sağlıklı bir görünüme sahip değilse kırmızı, kanamalı görünürken, diş taşı oluşumu nedeniyle dişlerin diplerinde mor hatta siyah bir görünüm varsa burada estetikten söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle, sağlıklı diş eti görünümü olmazsa olmazımızdır. 6 ayda bir yapılan diş eti kontrolleri bunun için gereklidir. Diş etleri ve dişler, bakım ister.

Dişlerin diş etleriyle birleşim noktaları her diş için belirli bir simetri gerektirir. Örneğin, ön iki dişimizin diş etiyle birleşim hattı birbirinden farklı ise bu görüntü mutlaka çapraşıklık hatta eğrilik gibi algılanır. Bu nedenle dişlerin, diş eti ile birleşim noktasındaki en tepe nokta (zenith noktaları) simetrik olmalıdır.

Diş eti manikürü ile daha güzel bir gülüş

Diş etinin bazı dişlerde aşırı tombik olması da bir dişi kısa ya da uzun gösterir. Özellikle ortodontik tedavi sonrasında (artık erişkinlerde de ortodontik tedavi popüler) diş etlerinin uzunluk ve kısalığındaki hatta kalınlığındaki düzensizlikler istenmeyen görüntülere neden olur.

Diş eti seviyesindeki düzensizlikler günümüzde gingivektomi (diş eti manikürü) ile daha güzel, ideal gülümsemeye kavuşulabilir.

Hatalı fırçalama, diş eti çekilmesine neden oluyor

Özellikle hatalı diş fırçalama ve diş sıkma sonucu oluşan, köpek dişlerinin ve onun yanındaki azı dişlerinin diş etlerinin çekilmesi gülümseme esnasında can sıkıcı bir görünüm oluşturur.

‘Perioplastic surgery’ mikro düzeyde bu problemlerin giderilmesi için geliştirilmiş birçok yöntem içerir. Damak dokusu kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, bu bölgeden alınan diş eti dokusu çekilmiş bölgeye taşınarak, o bölgede tekrar pembe görünüm elde edilir.

Diş eti dokusu bazen olduğu gibi tüm ön bölgelerde çekilme gösterir. Bu bölgelerde yine damaktan ya da suni materyaller, tunnel operasyonuyla yerleştirilir. Diş etinin henüz çekilmeye başladığı ve iki diş arasında papillerin gerilediği durumda tıpkı dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri diş eti papilinde kalınlaşma sağlar. 6 ay gibi uzun bir süre boyunca, bu dolgu maddeleri o bölgede kalır.

Mor diş etlerine son!

Diş etlerinin görünümünde oldukça can sıkıcı bir görünüm de mor diş eti görünümüdür. Diş eti sağlıklı olmasına rağmen, melanin pigmenti (her vücutta doğal olarak vardır) diş etine öbekler halinde oturarak kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu mor görüntü, birçok peeling yöntemiyle uzaklaştırılabilir. Günümüzde en popüler tedavi yöntemi lazerle yapılan yöntemdir. Lazerle üst tabaka soyulup pigmentler o bölgeden uzaklaştırılır. Bazen pigmentler tekrar o bölgeye çöker, ama ikinci bir soyma ile bu durum tamamen ortadan kaldırılır.

Diş eti sağlıklı iken mor görüntü, bazen porselen kaplamanın diş kısmında porselenin içerdiği metale ya da amalgama (metal dolgu) karşı oluşabilir. Metalin diş etinde oluşturduğu bir çeşit alerjik tepki olan bu morartı da peeling teknikleriyle uzaklaştırılır.

Pembe estetikte en popüler konulardan biri de yüksek gülme hattı olan bireylerde gülme hattının aşağıya taşınmasıdır. Dudak yetersizliği sonucu ortaya çıkan bu yüksek gülümseme hattı yapılan cerrahi müdahale ile aşağıya taşınarak hem yeterli dudak açıklığı elde edilir, hem de diş etlerinin o kadar yoğun görünmesi engellenir. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle