GeriSağlık Bakireler hamile kalır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakireler hamile kalır mı?

Bakireler hamile kalır mı?

ABD’de bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, doğum yapan her 200 kadından birinin hayatında hiç cinsel ilişkiye girmediğini iddia ettiği ortaya çıkarırdı. Ayrıca, bu araştırmaya katılan 45 kadın cinsel ilişkiye girmeden hamile kaldığını iddia etti.

North Carolina Üniversitesi’nden bilim insanları, 15-28 yaş arası 7 bin 870 ABD’li kadın üzerinde yaptıkları üreme sağlığı araştırması sırasında, tam 45 kadının cinsel ilişkiye girmeden ve tüp bebek tedavisi görmeden hamile kaldığını iddia ettiğini söyledi.

Bulgularını British Medical Journal dergisinde yayınlayan araştırmacılar “cinsel ilişki yaşanmadan gerçekleşen doğumların bakire Meryem nedeniyle Hristiyanlık dininin bir parçası olduğunu ve günümüzde de popüler kültürde sık sık gündeme geldiğini” söyledi. “Bakire anneler” üzerine kapsamlı bir inceleme yapan araştırmacılar, cinsel ilişkiye girmeden hamile kaldığını iddia eden kadınların %31’inin dini nedenlerle bekaret yemini etmiş kadınlar olduğunu ve çoğunun cinsellikten bahsetmeyen muhafazakar ailelerden geldiğini söyledi.

UZMANLAR, İNSANLARIN BİLGİSİZLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

Bilim insanları “bakire anneler”in anne babalarıyla yaptıkları görüşmelerde bu kişilerin de kızlarının iddialarının imkansızlığını göremeyecek kadar bilgisiz olduğunu ve çoğunlukla “cinsel ilişkiye girmeden hamile kalmanın mümkün olduğunu” düşündüğünü gözlemlediklerini söyledi.
Uzmanlar, bu araştırmanın insanların “inançlar, dilekler ve zayıf hafızalar nedeniyle nasıl imkansız şeylere inanıp, deney ve incelemeleri yanlış yönlendirebileceğini” açıkça gösterdiğini ve bilim insanlarına “kişisel ifadelere dayalı araştırmalarda ne denli dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattığını” söyledi.

Üreme sağlığı ve cinsel sağlık konusunda yıllardır eğitim veren ve bu konuda sayısız çalışmaya imza atan Psikolojik Danışman ve Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu da gençlerin en çok sorduğu sorulardan birinin bakireyken hamile kalınıp kalınamayacağı konusu olduğunu hatta çoğunun bu şekilde hamile kalınacağına inanmadıklarını vurguluyor.

Bakireler hamile kalır mı

İşte genç kızlar tarafından cinsellikle ilgili en çok merak edilen diğer sorular ve yanıtları

SÜRTÜNME YOLUYLA HAMİLE KALIR MIYIM? İÇ ÇAMAŞIRI İLE SEVİŞTİĞİMDE HAMİLE KALMA İHTİMALİM NEDİR?

Üzerinizde iç çamaşırlarınız varsa hamile kalmazsınız ama iç çamaşırları olmadan vajina üzerine yapılan sürtünme ve boşalma gebeliğe neden olabilir.

BAKİREYKEN HAMİLE KALINABİLİR Mİ?

Kalınabilir. Kızlık zarı vajina girişinin 2-3 cm içindedir ve ortası boş bir yapıdır. Vajinanın girişine boşalma olduğunda gebe kalma riski vardır. Bakire olmak gebeliğe engel değildir.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE ÇOK CANIM YANAR MI? ÇOK KAN GELİR Mİ? YA KANAMAM DURMAZSA?

İlk cinsel birleşmede, iki taraf da rahatsa, iyi bir ön sevişme yapılıyorsa, ıslanma varsa, sakince giriş gerçekleştiriliyorsa acıya ve kanamaya pek rastlanmaz, bazen birazcık kahverengi ya da pembe lekelenme görülebilir. Kanamanın ya da acının olması demek, sisteme uygun olmayan bir şeyler olduğunu gösterir (zorlama, hafif yırtılmalar gibi…) Kanama durmuyorsa mutlaka bir uzmana muayene olmak gerekir.

ORGAZM OLMAK NASIL BİR ŞEY? ORGAZM OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Orgazm, cinsel keyifte hissedilen üst düzey cinsel doyumdur. Orgazm olduktan sonra kişi rahatlama hissi yaşar. Kadınlar orgazm olup olmadığını kolayca anlayabilirler. Vajina dolgunlaşır, vajen içinde hafif kasılmalar olur, kalp atışı hızlanır ve keyif hissi çoğalır.

KIZLIK ZARI KAÇ CM İÇERİDEDİR? TAMPON KULLANMAK ZARI BOZAR MI?

Zar vajinanın 2-3 cm içindedir. Tampon, parmak, penis ucu ya da başka bir cismi vajinanın çok az kısmına yerleştirmek bile zara zarar verebilir.

KIZLIK ZARI DİKİLEBİLİR Mİ?

Evet

MASTÜRBASYON YAPARSAM KIZLIK ZARIM YIRTILIR MI?

Bireyin karşı cinsiyetten ya da kendi cinsiyetinden biriyle değil çeşitli görsel (video, gazete, dergi,…), düşünsel (hayal objesi,…) ve fiziksel (kendi kendine dokunma…) yöntemler kullanarak kendi kendini tatmin ederek cinsel doyum sağlamasıdır. Mastürbasyon sırasında vajinaya herhangi bir cisim –parmak dahil- sokulmuyorsa kızlık zarı bozulmaz.

Bakireler hamile kalır mı

SEKS İÇİN EN İDEAL YAŞ NEDİR?

Her şeyden önce bilinmesi gereken “Kesin bir yaşın olmadığı” dır. Ancak ergenlik döneminde, henüz bedeni hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan yaşanan cinsellik, ergen gebeliğinden, küretaja, HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara kadar uzanan bir sonuç tablosunu gencin karşısına çıkarabilmektedir.

Cinselliğin sağlıklı olabilmesi için temel koşul genç kızların üreme organlarının gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ancak bedensel gelişimden daha önemlisi, ruhsal gelişimdir. Ruhsal olarak cinsel ilişkinin sorumluluğunu alabilmemiz, kendimizle barışık olmamızı gerektirir. Erken ya da hazır olmadan yaşanan cinsellik; bireyde suçluluk, pişmanlık, utanç gibi içsel barışı bozabilecek duygular yaşatabilir. Tüm bu nedenlerle; güvenli cinsel ilişki kavramı öncelik kazanır. Güvenli cinsel ilişki; karşılıklı güvenin, dostluğun, sevgi ve saygının yaşandığı bir ilişkidir. Bireyler arası paylaşımın arttığı ve yoğun olumlu duyguların yaşandığı ortamda iyi iletişim kurmak, kendini ortaya koyabilmek, ‘hayır’ ya da ‘evet’ diyebilmek, cinsel eşini zorlamamak ilişkinin sağlıklı yürümesi için şarttır.

SEKS YAPTIĞIMI ANNEM BABAM ANLAR MI?

Hayır, seks yapmak dışarıdan anlaşılabilecek bir durum değildir.

AİLEMLE JİNEKOLOĞA GİTMEK ZORUNDA KALIRSAM BAKİRE OLMADIĞIM ANLAŞILIR MI?

Doktora gitme nedeniniz bekaret kontrolü ise ve vajinal muayene olursanız evet anlaşılır. Diğer konularda vajinal muayene olmadığınız sürece anlaşılmaz.

İLK CİNSEL DENEYİMİMDE KASILIP KALIRSAM VE KİLİTLENME OLAYINI YAŞARSAM?

İlk cinsel ilişkide kasılırsanız penisi içeri alamazsınız, kilitlenme olayı diye bir olay bilimsel olarak olabilecek bir durum değildir, tamamen şehir efsanesidir.

ORAL SEKS YAPARSAM VE MENİ YUTARSAM HAMİLE KALIR MIYIM?

Hayır oral seksle gebe kalınmaz.
 
Anal seks (ters ilişki, arkadan ilişki) yapmak normal midir? Zararları var mıdır? 

Anal, oral seks gibi vajinal seks haricindeki cinsel ilişki yöntemlerinin, eşler tarafından istendiği takdirde cinselliği renklendiği kabul edilir. Bununla birlikte, anal seks’in özellikle kadının bedensel sağlığına zarar verebileceği anüs kasların zedelenebileceği akılda tutulmalıdır. Bu da büyük aptesti tutmayı zorlaştırabilir. Anal seks sırasında olabilecek kanamalarda HIV/AIDS ya da kan yolu ile bulaşabilen diğer hastalıkların geçişi kolay olabileceğinden mutlaka kondom kullanılmalıdır. Ayrıca kişi istemiyorsa istemediğini belirtmeli ve kararlı olmalıdır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL/ Sedef Batı

False