GeriKişisel Bakım Ayakkabı Tırnak Yapısını Bozuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayakkabı Tırnak Yapısını Bozuyor

Ayakkabı Tırnak Yapısını Bozuyor

Tüm gün ayakkabı içinde kalan ayaklarımıza ne kadar bakıyoruz?

Tüm gün ayakkabı içinde kalan ayaklarımıza ne kadar bakıyoruz? Kapalı ayakkabıların içinde yürürken ayak tırnaklarımızda, çeşitli renk ve şekil bozuklukları oluşabilir. İşte size, Dermatolog Buket Pençe’den ayaklarımızda oluşabilecek problemler…

1- Tırnağın altında kanama olması ve tırnağın renginin morarması

2- Tırnağın kırılması

3- Tırnağın yatağından ayrılması

4- Havasız, kapalı kaldığı için renginin koyulaşması, sararması

5- Tırnakların kat kat ayrılması

6- Tırnak uçlarının aşağı doğru uzaması

7- Çok terleyen kişilerde tırnakların yumuşaması

8- Tırnak batması… Bu sorun tırnak kesimi veya pedikürün yanlış yapılmasından da kaynaklanabilir, deride enfeksiyona ve bu nedenle de şiddetli ağrıya yol açabilir.

Diğer Nedenler

Genetik olarak tüm deriyi ilgilendiren ailesel bazı hastalıkların ayak tırnaklarını bozması dışında sedef, ekzema gibi bazı deri hastalıkları da tırnakları tutar ve yüksük tırnak gibi bazı değişiklikler oluşturur.

Deri hastalıkları dışında tiroit bezi hastalıkları (guatr), kan hastalıkları (anemi, polisitemi, lösemi gibi), karaciğer, akciğer, kalp hastalıkları, el ve ayak tırnaklarında beyaz çizgiler ve enine çukur çizgiler gibi tırnak değişiklikleri görülür.

Beslenme bozuklukları (çinko, demir, kalsiyum, A, B, C, D vitamini eksikliği) ve bazı ilaçların kullanımı da tırnak bozukluklarına neden olur.

Ayak tırnaklarında en sık görülen ve tedavi ile tamamen düzeltilebilen sorun ise mantar enfeksiyonlarıdır. Mantarlar tırnaklara sıklıkla hastaların kendi ayak derisindeki hastalıktan bulaşır. Ayrıca ortak kullanılan pedikür malzemeleri, terlikler, çoraplar ve havlulardan da bulaşabilir. Rengi koyulaşır, sarı yeşil görünebilir.

Tedavisinde dıştan mantar öldürücü tırnak solüsyonları, tırnak cilaları ve ağızdan verilen sistemik ilaçlar kullanılır. Tırnaklar çok kalınsa tedaviye başlamadan önce üreli kremlerle inceltilirler ve böylece tedavinin etkisi daha çabuk başlar.
Ayak tırnakları el tırnaklarından daha yavaş uzadığı için tedavileri de daha uzun sürer. Tedavinin süresi 2-10 ay arasında değişir. Bu arada terlik, çorap, ayakkabıların dezenfeksiyonu için ilaçlı pudra kullanmak, ayakları kuru tutmaya ve tırnakları uzatmamaya dikkat etmek iyiliğin uzun süreli olmasını sağlar.  

False