GeriSağlık Astım hastaları spor yapacakları mekanı iyi seçmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Astım hastaları spor yapacakları mekanı iyi seçmeli

Astım hastaları spor yapacakları mekanı iyi seçmeli
Abone Olgoogle-news

Aşırı soğuk ve kuru havada yapılan sporlarda şikayetler artabilir.

Astım hastalarının spor yapacakları ortamı çok iyi seçmeleri gerektiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal, bu kişilerin bazı noktalara dikkat ederek spor yapmalarının bir sakıncası olmadığını belirtti.

Dr. Baysal, yaptığı açıklamada, , “Aşırı soğuk ve kuru havada, egzoz gazının bol olduğu bir ortamda yapılan sporlarda şikayetler artabilir. Bunun yanı sıra tabanı halı ile kaplı, nemli ve havasız ortamlarda spor yapılması çok sağlıklı değildir” dedi.

Özellikle ev tozu alerjisi olan kişilerin bu ortamlarda alerjik şikayetlerinin şiddetlenebileceğini vurgulayan Dr. Mustafa Faysal Baysal, “ Yine polen alerjisi olan kişilerin polen sezonunda polenin yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havada spor yapmamaları önerilir” diye konuştu.

Astımlı kişiler hangi spor dalını seçeceklerine dikkat etmeli

“Astımlı kişilerin hangi spor dalını seçeceklerine de dikkat etmeleri gerekir” diyen Baysal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hastalarımıza yüksek tempoda ve soğuk havada yapılan kayak, koşu, buz pateni, dağcılık gibi sporlar önerilir. Yüzme nemli ve ılık ortamda yapılırsa nefes almayı kolaylaştırıp, solunum kaslarının güçlenmesine yol açtığından özellikle önerilir. Astım hastası olan kişiler spor yapmadan önce muhakkak hafif egzersizlerle ısınma hareketlerinden sonra spora başlamalıdır.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle