GeriBebek Beslenmesi Anne sütünü artırmanın yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütünü artırmanın yolları

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklar daha fazla hasta oluyor...

Anne sütü bebekler için yaşama en iyi başlangıçtır. Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi geliştiremeyerek hayatını kaybediyor. Özellikle ilk altı ay anne sütü çocukların dirençlerini arttırıyor, anne sütü ile beslenmeyen çocuklar sık rastlanmayan hastalıklara yakalanıyor. İshalli hastalıkları kontrol programı yöneten hekimler, anne sütünü ishali önlemek için kullanmaktadır.

EN İYİ EMZİRME POZİSYONUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Hekimler son yıllarda yaptıkları incelemeler sonrasında anne sütüyle beslenmenin ishal tedavisinde dehidratasyonu önlemede ve iyileşmeyi hızlandırmada önemli olduğunu açıklamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin ek gıda olmaksızın ilk altı ay anne sütü ile beslenmesini, ilk altı aydan sonra ek gıdalar desteği ile emzirmenin 2 yıl sürmesi gerektiğini çocuk sağlığı açısından için önemli olduğunun özellikle altını çizmektedir.

Anne sütünü artırmanın yolları

ANNE SÜTÜ VE DİĞER SÜTLERİN FARKLILIKLARI

Anne sütü bebeklerin kolaylıkla hazmedebileceği besin içeriği açısından çok zengindir, çeşitli hastalıklardan koruyacak mineraller içerir.

Anne sütü ile diğer sütleri ayrıştıran en önemli özelliklerin başında protein oranları gelmektedir. Anne sütünde uygun miktarda protein değeri bulunurken; hayvan sütünde gereğinden fazla protein bulunmakta olup bu da bebeğin sindirimini zorlaştırmaktadır. Demir açısından vücuda direkt etki edebilen demir değerlerine sahip anne sütü hayvan sütü ile karşılaştırıldığında hayvan sütünün demir açısından yeterli olmadığı gözlenmektedir. Hayvan sütü A ve C vitamini olarak yetersizken, anne sütünde bebeğin fiziksel faaliyetlerine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yetecek kadar vitamin değeri bulunmaktadır. Vücudun en temel ihtiyacı olan su oranının tamamının anne sütünden karşılanabilirken hayvan sütünde ek olarak su takviye edilmelidir.

EMZİRMENİN PSİKOLOJİK YARARLARI

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonraki ilk temas ilişkinin gelişmesine yardımcı olur ve bu durum duygusal bağlanma (bonding) olarak adlandırılır. Bebekler doğumdan hemen sonra annenin yakınında kalıp emzirilirse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelişirler. Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok meşgul ettiğinden ve gece uykusuz bıraktıklarından daha az bahsederler. Bu annelerin çocuğu terk etme veya ihmal eme olasılıkları daha azdır.

 

Anne sütünü artırmanın yolları
 

ANNE SÜTÜ NASIL ARTTIRILIR?

Anne sütünü arttıran tek şey sudur. Günlük en az 2-3 litre kadar su içilmesi gerekir. Sezaryen doğumlarında ilk saatlerde annenin sütü gelmeyebiliyor, böyle durumlarda anne malt içeceğini içebilir. Bazı annelerin sütleri az olabiliyor. Bundan dolayı da emzikli oldukları dönem boyunca malt içeceği alabilirler. Sütü arttıran bitkisel ürünler de vardır. Bunlar ısırgan, rezene ve çemen otudur. Bunlar hem sütü arttırır hem de anne ve bebeğin gazını alır. Özellikle de gece içilen rezene bebeğinizin rahat uyumasını sağlar. Hurma ve helva da anne sütünün artmasına yardımcıdır. Ancak önemli olan her şeyden tüketebiliyor olmamızdır. Asla tek yönlü beslenmemeliyiz. Anne sütünün kalitesini protein arttırır. Gebelikte olduğu gibi emziklilikte de protein alımına dikkat etmeliyiz. Kahvaltıda mutlaka yumurta ve peynir yemeli, öğlen veya akşam yemeklerinin birisinin de et ağırlıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

[video=hurriyetaile_video/tamerunver2.flv]

ANNE SÜTÜNÜN BİLİNMEYEN FAYDASI İÇİN TIKLAYIN!

İHA
 

False