GeriHamilelik Hazırlığı Anne Olma Yaşında Altın Standart!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne Olma Yaşında Altın Standart!

Anne Olma Yaşında Altın Standart!

Anne olma yaşı bebek sahibi olmada en önemli etken. Ancak diğer faktörler de büyük önem arz ediyor.

Anne olma yaşı bebek sahibi olmada en önemli etken. Ancak diğer faktörler de büyük önem arz ediyor.

Koşullar Çocuk Yapma Sürecini Etkiliyor

20. yüzyılda başlayan sanayileşme ve bunun da getirisi olan şehirleşme, kadınların yaşamında büyük değişiklikler getirmiştir. Bu değişimlerden belki de en önemlisi kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elde etmek için çalışmaya başlaması olmuştur. Bu bağımsızlaşma süreci kadını iş yaşamında erkekle rekabete sürüklemiş ve evlenip çocuk yapma arzusunu ertelemeyi de beraberinde getirmiştir.

Doğurganlık Oranı Zamanla Azalıyor

Kadınlarda adet kanamaların başlaması ile beraber doğurganlık da başlamış olarak kabul edilebilir. Bununla beraber gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak olgunluk çağına erişmesi toplumdan topluma değişmekle beraber 18 -20 yaşı bulabilir. Bu yaşlardan itibaren hem fizyolojik hem de patolojik nedenlerden ötürü doğurganlık oranının azalabileceği bir gerçektir. Örneğin gelişebilecek genital bir enfeksiyon nedeni ile kanallar tıkanabilir.

Anne Olma Yaşında Altın Standart

Şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma ideal gebelik yaşını ortaya koymak için yeterli kanıt ortaya koyamamakla beraber en azından istatiksel olarak 20 – 29 yaş arası en güvenli olarak kabul edilebilir. 1958 yılında toplanan uluslararası bir komite 35 yaş sonrası gebeliklerin riskli olarak kabul edilmesini bildirmesinden sonra bu yaş sınırı ‘altın standart’ olarak kabul edilmiştir.

Son yıllarda, toplumlar arası büyük farklılıklar görülmekle beraber, 35 yaş üstü gebeliklerde büyük bir artış görülmüştür. Bizim toplumumuzda da aynı trend görülmektedir, hatta ‘’ kariyerde yaparım, çocuk da’’ nakaratı şarkılarımıza da girmiştir.

40 Yaşından Sonra Rezervlerde Azalma Başlıyor

35 yaşından sonra gebe kalma oranlarında hafif azalma görülmekle beraber genellikle sadece gebe kalmak için gereken zaman biraz daha uzun olabilmektedir. Bu zorluk 40 yaşından sonra daha da artmaktadır.

20’li yaşlarda hamile kalmaya çalışan kadınların yüzde 80-85’i 1 yıl içinde amacına ulaşırken, 40 yaşından sonra bu oran yüzde 40’ların altına düşebilmektedir. Bunun nedeni çoğunlukla over rezervinde azalma ile beraber yumurta kalitesindeki düşme olarak saptanmıştır. Bunun yanında geçirilen genital enfeksiyonlar veya endometriozis hastalığı gibi nedenlerle oluşan kanal tıkanıkları da saptanabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
Op. Dr. Remzi Aydın

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False