MENÜ
Arşiv

Ortadoğu

Ortadoğu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ortadoğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 43.367 Ortadoğu haberi bulunmuştur.

Orta Doğu ya da Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Afrika'nın birbirlerine en çok yaklaştıkları yerleri kapsayan ve birbirine komşu ülkelerin oluşturduğu bölge. Akdeniz'den Pakistan'a kadar uzanır ve Arap Yarımadası'nı kapsar. Orta doğu kavramı Avrupa merkeziyetçi yaklaşıma dayanır ve Britanyalıların 19. yüzyıla kullanmaya başladıkları bir kavramdır. Bu tanımlamada İngiltere ve Avrupa ülkeleri merkez kabul edilmiş; doğu, Uzak Doğu, Yakın Doğu, Orta Doğu gibi kavramlar buna göre tayin edilmiştir.

Bu tanıma göre Orta Doğu ülkeleri Suriye, Irak, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ürdün, İsrail, Lübnan, İran, Filistin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt, Bahreyn, Yemen, Mısır, Afganistan, Pakistan, Tunus, Cezayir, Libya, Sudan, Fas'tır. Bazı kaynaklarda Somali de bu listeye dahil edilmektedir.

Devamı...

 

Ortadoğu Haberleri

ABD’den Ortadoğu operasyonlarına parça tesiri daha yüksek mühimmat

ABD’den Ortadoğu operasyonlarına "parça tesiri daha yüksek" mühimmat

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM), Ortadoğu ülkelerindeki operasyonlarda kullanılan misket bombalarının yerini alacak ve parça tesiri daha yüksek top mermileri kullanmayı planladığı bildirdi.

17.1.2017Dünya
Bağdat Caddesi’nde ilk toparlanma sinyali

Bağdat Caddesi’nde ilk toparlanma sinyali

Cushman & Wakefield'ın yayınladığı ve Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı bölgesini ele alan 'İstanbul Alışveriş Caddeleri' raporunun üçüncüsüne göre, üç alışveriş merkezindeki toplam marka sayısı önceki yıla göre yüzde 3 düşüşle 6 yüz 56 olurken, 67 yeni marka girişi, 95 marka çıkışı gerçekleşti.

17.1.2017Ekonomi
YÖK Başkanı Saraç: 2016’da üniversite eğitimi alan Suriyeli sayısı 10 bini buldu

YÖK Başkanı Saraç: 2016’da üniversite eğitimi alan Suriyeli sayısı 10 bini buldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısının geçen yıl ağustos ayı itibarıyla 400 bine yaklaştığını belirtti. Saraç, "2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu" dedi.

17.1.2017Eğitim
69 seyahat acentesinin 46sı yolcu kaybetti

69 seyahat acentesinin 46'sı yolcu kaybetti

69 seyahat acentesinin 46'sı yolcu kaybetti

17.1.2017Antalya
Balıkesirliler şehit polisi andı

Balıkesirliler şehit polisi andı

Balıkesirliler şehit polisi andı

17.1.2017İzmir
Ürdünün üç güzeli: Petra, Wadi Rum ve Akabe

Ürdün'ün üç güzeli: Petra, Wadi Rum ve Akabe

Ürdün’ün antik kenti Petra’nın fotoğraflarını görüp büyülendiğim andan itibaren Ürdün sürekli beni çağırıyordu. Birçok Ortadoğu ülkesine gitmiş olmama rağmen fırsat bulup Ürdün’e gidememiştim. Sonunda üç günlük kısa bir seyahat için Ortadoğu’nun bu hayranlık uyandırıcı ülkesine gittim. İşte size Ürdün gezi rehberi…

17.1.2017Seyahat
Peranın lezzet durakları

Pera'nın lezzet durakları

İstanbul'un tarihi yerlerinden Pera sadece bu yönüyle ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda güzel mekanlara da ev sahipliği yapıyor. İşte Pera'nın en iyi mekanları...

17.1.2017Seyahat
Balkanlar’da Çağatay Ulusoy rüzgarı

Balkanlar’da Çağatay Ulusoy rüzgarı

Çağatay Ulusoy, geçtiğimiz günlerde Hello Türkiye için Monaco’da objektif karşısına geçti. Oyuncunun konsept gereği “007 James Bond” ruhuna büründüğü çekim, Yunanistan ve Bulgaristan’da da ses getirdi.

16.1.2017Magazin
Numan Kurtulmuştan erken seçim açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan erken seçim açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliği teklifine ilişkin, "Meclis kararını verdikten sonra en doğrusu, en kısa süre içerisinde referanduma gitmektir. Muhtemelen Nisan ayının hemen başında referanduma gidilecektir, süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacaktır" dedi. Erken seçim konusunun ise anayasa değişiklik teklifinin 330'un altında kalması ihtimaline ilişkin gündeme getirildiğini anımsatan Kurtulmuş, "Şu anda anayasa oylamasının konuşulduğu bir atmosferde erken seçim tartışmalarının gündeme getirmenin doğru olmadığı kanaatindeyim" diye konuştu.

16.1.2017Gündem
İsrail Başbakanı Netanyahudan Paris konferasına tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Paris konferasına tepki

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin-İsrail sorununa çözüm arayışlarının ele alındığı Paris Barış Konferansı'nı "saçmalık" olarak niteledi.

15.1.2017Dünya
Obama’nın bilançosu

Obama’nın bilançosu

Sekiz yıl önce ‘Yapabiliriz’ diye seçildi. Her yerde resminin üzerinde ‘Umut’ yazan afişlerle. Peki ne kadarını yapabildi? Barack Obama, bu hafta başkanlığı Donald Trump’a devretmeye hazırlanırken geride ne bırakıyor?

14.1.2017Dünya
Ahmet Hakan: ‘Her dönemin adamı’ değilim her dönemin en kötü adamıyım

Ahmet Hakan: ‘Her dönemin adamı’ değilim her dönemin en kötü adamıyım!

CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’yi hazırlayıp sunan Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan, Kanal D Haber Dairesi’nin başkanı oldu, yarından itibaren Kanal D Ana Haber’i sunacak. Yeni görevi öncesi buluştuk; hakkındaki eleştirileri, sosyal medyadan neden uzaklaştığını, Atatürk’le ilgili itiraflarını, Orhan Pamuk ve Melih Gökçek takıntısını, eski ve yeni Türkiye’yi konuştuk.

14.1.2017Hayat
Murat Yıldırım ile İmane Elbani ikinci düğünü yapacak

Murat Yıldırım ile İmane Elbani ikinci düğünü yapacak

Geçen ay İstanbul’da evlenen Murat Yıldırım ve İmane Elbani, ikinci düğünü 24 Ocak’ta Fas’ta yapacak.

14.1.2017Magazin
O Meclisede o vekile de veyl olsun

O Meclise'de o vekile de veyl olsun

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Anayasa değişikliğiyle ilgili Bahçeli ve AK Parti yöneticilerinden gelen “330 bulunmazsa erken seçim olur” mesajına sert bir konuşmayla karşılık verdi. Baykal, “Seçim tehdidine boyun eğecek milletvekili varsa ona da yazıklar olsun, o Meclis’e de veyl olsun” dedi. Baykal özetle şunları söyledi:

13.1.2017Gündem
İki yolcu birbirine girdi uçak İstanbul’a zorunlu iniş yaptı

İki yolcu birbirine girdi uçak İstanbul’a zorunlu iniş yaptı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Middle Eastern Airlines’a (Ortadoğu Havayolları) ait uçakta yolcular arasında çıkan kavganın ardından uçak İstanbul’a zorunlu iniş yaptı.

13.1.2017Haber
Beyrut-Londra uçağında çıkan kavga İstanbulda sonlandı

Beyrut-Londra uçağında çıkan kavga İstanbul'da sonlandı!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan Londra'ya giden Middle Eastern Airlines (Ortadoğu Havayolları) uçağında çıkan kavganın faturası ağır oldu.

13.1.2017Dünya
Üretici yeni pazarlar keşfetmeli

"Üretici yeni pazarlar keşfetmeli"

MERSİN Girişimci İşadamları Derneği (Mersin GİAD) Başkan Yardımcısı Elif Örener Erdem, üreticilerin yeni pazarlara yönelmesinin ürün değerini arttıracağını belirterek, "Özellikle e-ticaret iyi kullanılmalıdır" dedi.

13.1.2017Mersin
Trumpın savunma bakanı adayından flaş açıklama

Trump'ın savunma bakanı adayından flaş açıklama

ABD başkanlığına seçilen Donald Trump’ın Savunma Bakanı adayı emekli Orgeneral James Mattis, "İkinci Dünya Savaşı'ndan beri dünya düzenine yönelik en büyük saldırı Rusya, terör grupları ve Çin’in Güney Çin Denizi'nde yaptıklarından geldi" dedi.

12.1.2017Dünya
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Erken seçime tam destek veriyoruz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Erken seçime tam destek veriyoruz

Anayasada değişiklik öngören teklifin 7. maddesi görüşmeleri sırasında CHP adına söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, erken seçime tam destek vereceklerini söyledi.

12.1.2017Gündem
Yine gıpta edilen bir ülke olabiliriz

Yine gıpta edilen bir ülke olabiliriz

TÜSİAD Başkanlığı’na veda eden Cansen Başaran-Symes, Türkiye’nin yeniden dünyanın gıpta ederek baktığı, bölge toplumları için bir örnek diye el üstünde tuttuğu ülke olabileceğini belirterek, “Dış politikada yanlışlarımızı itiraf etmeyi bilebildik. Sırada ekonomiyi rayına oturtacak kararların olması gerekir” dedi.

12.1.2017Ekonomi
Bakan Soyludan vali ve kaymakamlara: Milletin moralinin bozulmasına müsaade etmeyin

Bakan Soylu'dan vali ve kaymakamlara: Milletin moralinin bozulmasına müsaade etmeyin

Bakan Soylu'dan vali ve kaymakamlara: Milletin moralinin bozulmasına müsaade etmeyin

12.1.2017Ankara
TÜSİAD eski başkanı Symesdan laiklik vurgusu

TÜSİAD eski başkanı Symes'dan laiklik vurgusu

TÜSİAD eski başkanı Symes'dan laiklik vurgusu

12.1.2017İstanbul
Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı 17-19 Ocakta

Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı 17-19 Ocak'ta

Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı 17-19 Ocak'ta

12.1.2017İstanbul
Ahmet Davutoğlundan 71 sayfalık cevap

Ahmet Davutoğlu'ndan 71 sayfalık cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu'nun sorularına 71 sayfalık cevap gönderdi.

12.1.2017Gündem
İstanbul büyük buluşmaya hazırlanıyor

İstanbul büyük buluşmaya hazırlanıyor

Moda ve tekstil sektörünün başkenti İstanbul, büyük buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl dördüncü kez yapılacak ve Patika Fuarcılık’ın OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) işbirliğiyle düzenlediği Fashionist fuarına Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Kafkasya, Ortadoğu ve Afrika’dan binlerce alıcının gelmesi bekleniyor.

12.1.2017Stil
Son dakika: TÜSİADın yeni başkanı Erol Bilecik oldu

Son dakika: TÜSİAD'ın yeni başkanı Erol Bilecik oldu

47. Genel Kurul Toplantısı'nın yapıldığı TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı bugün belli oluyor. Genel Kurul'da konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes "Laiklik olmadan Ortadoğu'da tanık olduğumuz acıların ülkemizi de içine çekmesini engellememiz mümkün değil" dedi. TÜSİAD'ın yeni başkanı Erol Bilecik oldu.

12.1.2017Ekonomi
Hububatçılar 2017 yol haritasını çizdi

Hububatçılar 2017 yol haritasını çizdi

Hububatçılar 2017 yol haritasını çizdi

12.1.2017Gaziantep
Uçakta gençler internet, yaşlılar özenli kabin memuru istiyor

Uçakta gençler internet, yaşlılar özenli kabin memuru istiyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Küresel Yolcu Araştırma Raporu’nu açıkladı. Her yıl hazırlanan raporda yolcular havayollarından ne istiyor? En çok şikayet hangi konuda alınıyor?

12.1.2017Seyahat
Dünyanın en iyileri arasına girdi

Dünyanın en iyileri arasına girdi

Rixos Hotels, 2016 yılı boyunca dünya genelinde 1 milyonun üzerinde turistin oylamalarıyla HolidayCheck tarafından ödüle layık görüldü

12.1.2017Ekonomi
ABD basını Obamanın veda konuşmasını eleştirdi

ABD basını Obama'nın veda konuşmasını eleştirdi

ABD Başkanlığını 20 Ocak'ta devredecek Başkan Barack Obama'nın veda konuşmasını "Yes we did." (Evet yaptık.) diyerek tamamlaması eleştirilerin hedefi oldu. Siyasi yorumcu ve radyo programcısı Laura Ingraham Obama'yı 'timsah gözyaşları' dökmekle itham ederken Boston Herald gazetesi ise "Barack Obama'yı tarif edecek en iyi kelime; hayal kırıklığı" değerlendirmesinde bulundu.

12.1.2017Dünya
Rex Tillerson: Erdoğanla tekrar çalışmalıyız

Rex Tillerson: Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız

 ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir" dedi. 

11.1.2017Dünya
Kervan Gıda Dexters’ı satın aldı

Kervan Gıda Dexters’ı satın aldı

Türk şirketlerin markalaşma süreci, yurtdışında da ilginç bir rekabet ortamı yaratıyor. Bunlardan en önemlisi ise gıda sektöründe yaşanıyor.

11.1.2017Ekonomi
Enerji Müzesi’nde özel bir sanat yolculuğu

Enerji Müzesi’nde özel bir sanat yolculuğu

Enerji Müzesi’nde özel bir sanat yolculuğu

11.1.2017Bursa
Adalet Bakanından flaş Adil Öksüz açıklaması

Adalet Bakanı'ndan flaş Adil Öksüz açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin kritik ismi Adil Öksüz'ün başkaları tarafından saklandığını söyledi. Bozdağ, "Kişisel görüşüm onu birilerinin sakladığı, kaçırmak için uygun zamanı beklediği yönünde. Ama eninde sonunda yakalanacak" dedi. Bozdağ, Rus Büyükelçi Karlov suikastı için "Suikastçı teröristin FETÖ ile irtibatlı olduğu ortada" ifadesini kullandı.

11.1.2017Gündem
Türkiye’nin en iyi SPA ve termal otelleri

Türkiye’nin en iyi SPA ve termal otelleri

Çağlar öncesinden gelen doğal yöntemleri günümüz teknolojisiyle birleştiren SPA ve wellness otelleri; sundukları spor, sağlık ve güzellik programlarıyla tatilleri mucizeye dönüştürüyor. Sağlıklı olmak, stresten uzak yaşamak, beden ve zihni mümkün olduğunca dinlendirmek, genç kalmak, güzelleşmek... Şimdi tam zamanı… İşte kendinizi yeniden doğmuşçasına canlı, enerjik ve sağlıklı hissettirecek Türkiye’nin en iyi SPA adresleri...

11.1.2017Seyahat
Ünlü gazeteci Clare Hollingworth öldü

Ünlü gazeteci Clare Hollingworth öldü

İkinci Dünya Savaşı'nın başladığı haberini ilk yapan kişi olarak tarihe geçen İngiliz gazeteci Clare Hollingworth hayatını kaybetti.

10.1.2017Dünya
2. Sykes Picot’u Türkiye bozar

2. Sykes Picot’u Türkiye bozar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ikinci Sykes-Picot’u bozacak tek ülkenin Türkiye olduğunu, Türkiye’nin bu nedenle saldırılara maruz kaldığını söyledi.

10.1.2017Gündem
Damadını danışman yaptı

Damadını danışman yaptı

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, ticaret ve Ortadoğu’dan sorumlu Beyaz Saray danışmanlığına damadını getirecek. Damat Jared Kushner, ‘nepotizm yasası’na takılmamak için maaş almayacak ve ticari kurumlardaki pozisyonlarından istifa edecek.

10.1.2017Dünya
Uşaktan geçen yıl 248 milyon dolarlık ihracat

Uşak'tan geçen yıl 248 milyon dolarlık ihracat

Uşak'tan geçen yıl 248 milyon dolarlık ihracat

10.1.2017Uşak
Prof. Alkin: Ortadoğuda sular durulmadan dövizdeki dalgalanma durulmaz

Prof. Alkin: Ortadoğu'da sular durulmadan dövizdeki dalgalanma durulmaz

Prof. Alkin: Ortadoğu'da sular durulmadan dövizdeki dalgalanma durulmaz

10.1.2017İstanbul
Veganların dostu 8 restoran

Veganların dostu 8 restoran

Vegan beslenme popülaritesini artırdıkça bu trende ayak uyduran mekanlar da çoğalıyor.

10.1.2017Gurme
Geçen yıl havayoluyla 174 milyon yolcu taşındı

Geçen yıl havayoluyla 174 milyon yolcu taşındı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: Geçen yıl başta 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi ve Ortadoğu’daki kaos gibi onca olumsuzluğa rağmen havayolunda taşınan yolcu sayısı 174 milyon oldu.

10.1.2017Ekonomi
IBM bir yılda 8 bini aşkın patent aldı

IBM bir yılda 8 bini aşkın patent aldı

IBM, 2016 yılında aldığı 8 bini aşkın patent ile yılın en çok patent alan firması oldu. IBM çalışanlarının kognitif ve bulut bilişim alanındaki aldıkları patent sayısı ise 2 bin 700’ü geçti.

10.1.2017Teknoloji

Yazar Sonuçları

Millet’in Meclisi

Millet’in Meclisi

TÜRKİYE için en büyük sorun “millet” (ulus) tanımının gerektirdiği düzeyde sosyolojik ve duygusal bütünleşmeyi henüz sağlayamamış olmamızdır.

16.1.2017Haber Yazıları
Çin’de yeni gemisi denize indi filosu milyar dolara dayandı

Çin’de yeni gemisi denize indi filosu milyar dolara dayandı

ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Çin’in Zhousan adasındaki Ouhua Tersanesi’ne sipariş ettiği 8 konteyner gemisinden ilkini teslim alırken 2014 yılını anımsadı:

15.1.2017Haber Yazıları
Ortadoğuda kazananlar ve kaybedenler

Ortadoğu'da kazananlar ve kaybedenler

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki halk ayaklanmalarının başlamasından bu yana beş yıl geçti. Demokratik olmayan, otoriter hatta totaliter nitelikli diktatörlük rejimlerinin yıkılmasının bölgeye demokrasi getirmesi beklenirken geride kalan bir dizi başarısız devlet var.

15.1.2017Haber Yazıları
27 dakikalık ihmal 62 ölüme mal oldu

27 dakikalık ihmal 62 ölüme mal oldu

GEÇEN yıl 17 Eylül günü...

11.1.2017Haber Yazıları
ABD-Rusya ilişkilerinde Türkiyenin yeri...

ABD-Rusya ilişkilerinde Türkiye'nin yeri...

20 Ocak'ta yemin ederek ABD'nin yeni Başkanı sıfatıyla göreve başlayacak olan Donald Trump'ın seçildiğinden bu yana düzenlediği ilk basın konferansı dün gerçekleşti.

11.1.2017Haber Yazıları
Türkiye’nin farkı

Türkiye’nin farkı

ORTADOĞU’da devletleri çökerten sürecin hedefinde Türkiye de var.

11.1.2017Haber Yazıları
Instagram’ın zengin çocukları

Instagram’ın zengin çocukları

Mutlaka denk gelmişsinizdir. Instagram’ın kendisinde değilse de online gazetelerin ana sayfalarında. Tıklanma garantili, izleyicide haset duygusunu tetikleyen, nazardan korkmayan milyarder bebelerinin resimlerinden bahsediyorum.

10.1.2017Haber Yazıları