Anayasa Mahkemesi

 • İsmet BERKAN

  7 yılda polis kurşunuyla ölen 183 kişi - anayasa mahkemesi
  7 yılda polis kurşunuyla ölen 183 kişi27.02.2015
  YazarlarYIL 2007, aylardan mayıs.Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararı yüzünden Cumhurbaşkanı’nı seçemeyen Türkiye’nin siyasi gündemi karışık.
 • Pakette 3.yol - anayasa mahkemesi
  Pakette 3.yol27.02.2015
  Gündem132 maddelik İç Güvenlik Paketi’ndeki sancılı ilerleyiş iktidarı yeni arayışlara itti.Seçenekli formüller üzerinde duran AK Parti, muhalefetin direnci gelecek hafta da kırılmazsa paketi bölüp takvimi hızlandırmayı değerlendiriyor.
 • Avusturya'da İslam Yasa Tasarısı kabul edildi - anayasa mahkemesi
  Avusturya'da İslam Yasa Tasarısı kabul edildi26.02.2015
  AvrupaAvusturya'da tartışmalara neden olan "İslam Yasa Tasarısı", Meclis Genel Kurulu'nda oy çokluğuyla kabul edilerek yasalaştı.
 • Avusturya'da İslam Yasa Tasarısı'na onay verildi - anayasa mahkemesi
  Avusturya'da İslam Yasa Tasarısı'na onay verildi25.02.2015
  PlanetAvusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ve Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) oluşturduğu koalisyon hükümeti tarafından hazırlanan "İslam Yasa Tasarısı", Meclis Genel Kurulu'nda oy çokluğuyla kabul edildi.
 • İslam Yasası Avusturya Meclisi’nde kabul edildi - anayasa mahkemesi
  İslam Yasası Avusturya Meclisi’nde kabul edildi25.02.2015
  AvrupaAvusturya’da uzun süredir tartışılan ‘İslam Yasası’ Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.İktidarda bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Halk Partisi (ÖVP) milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen yasa ile Türkiye’den gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan imamlar bir yıl içerisinde ülkeyi terk edecek.
 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ermenistan protokollerin içini boşalttı - anayasa mahkemesi
  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ermenistan protokollerin içini boşalttı25.02.2015
  PlanetDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 yıl önce Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali sırasında Hocalı'da 613 kişinin katledildiğini anımsatarak, Erivan'ın iptal ettiği protokollere ilişkin konuştu: Ermenistan samimiyet sınavından geçemedi.Protokollerin içini boşalttı.
 • Din ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal eden maddeler var - anayasa mahkemesi
  Din ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal eden maddeler var25.02.2015
  AvrupaAvusturya Meclis'inde görüşülecek tasarı, Müslümanların kullandığı bazı hakları güvence altına alırken, din ve örgütlenme özgürlüğüyle eşitlik haklarını ihlal eden maddeleri de içeriyor.
 • Erdoğan'ın önerdiği Meksika modelinin ayrıntıları - anayasa mahkemesi
  Erdoğan'ın önerdiği Meksika modelinin ayrıntıları25.02.2015
  GündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için son dönemde gündeme getirdiği Başkanlık sisteminde hangi modeli tercih edebileceğinin işaretini verdi.Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlarla yaptığı toplantıda, Başkanlık sistemiyle ilgili olarak "Meksika modelinden" bahsetti.Peki Meksika modeli ne içeriyor?
 • Yeni tasarı parlamento önünde protesto edildi - anayasa mahkemesi
  Yeni tasarı parlamento önünde protesto edildi25.02.2015
  AvrupaAvusturya'da koalisyon hükümetinin çıkarmak istediği İslam Yasa Tasarısı parlamento önünde protesto edildi.
 • "İslam Yasa Tasarısı"na tepki - anayasa mahkemesi
  "İslam Yasa Tasarısı"na tepki24.02.2015
  AvrupaAvusturya'da bazı sivil toplum örgütleri, hükümetin çıkarmak istediği "İslam Yasa Tasarısı" adlı yasal düzenlemeye tepki gösterdi.
 • Erdoğan milletvekili seçildiği tarihte Bakanlar Kurulu'nu toplayacak - anayasa mahkemesi
  Erdoğan milletvekili seçildiği tarihte Bakanlar Kurulu'nu toplayacak24.02.2015
  GündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Ocak'taki ilk toplantının ardından, hükümete başkanlık edeceği ikinci toplantıyı yapacağını açıkladı.
 • Maldivler'in eski lideri yerde sürüklenerek mahkemeye götürüldü - anayasa mahkemesi
  Maldivler'in eski lideri yerde sürüklenerek mahkemeye götürüldü24.02.2015
  PlanetAsya ülkesi Maldivler'in eski Devlet Başkanı Muhammed Naşid çıkarıldığı duruşmaya polis tarafından yerlerde sürüklenerek götürüldü.
 • İzzet ÇAPA

  İç Güvenlik Yasa Tasarısı’yla öcüler dönemi geri dönüyor. - anayasa mahkemesi
  İç Güvenlik Yasa Tasarısı’yla öcüler dönemi geri dönüyor.24.02.2015
  YazarlarMeclis TV bu aralar reyting rekorları kırıyor.Kuşkusuz bunda en büyük pay uçan tekme atan, yerlerde yuvarlanan, kaburgaları kırılan, revire kaldırılan vekillerin.
 • Ata’nın naaşının Anıtkabir’e nakli - anayasa mahkemesi
  Ata’nın naaşının Anıtkabir’e nakli24.02.2015
  AnkaraTÜKAL, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e naklini ayrıntılı bir şekilde konu alan konferans düzenledi.Katılımın yoğun olduğu konferansta eski başkanlarından Yekta Güngör Özden, 10 Kasım 1953 gününü anlattı.
 • AYM’den İş Bankası’na iyi haber - anayasa mahkemesi
  AYM’den İş Bankası’na iyi haber22.02.2015
  EkonomiANAYASA Mahkemesi (AYM), İş Bankası AŞ Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’na yapılan katkı payı ödemelerinin “ücret” sayılarak, İş Bankası’na kesilen vergi cezasının, “mülkiyet hakkının ihlali” olduğuna karar verdi.
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: 8-9 Haziran'da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacak - anayasa mahkemesi
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: 8-9 Haziran'da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacak20.02.2015
  GündemCHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında ''Şimdi de Kılıçdaroğlu için yazıyorlar.Kılıçdaroğlu cam gibidir.8-9 Haziran'da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacaktır'' dedi.
 • Hükümetin metro kararı hakkında konuştu - anayasa mahkemesi
  Hükümetin metro kararı hakkında konuştu19.02.2015
  EgeİZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Bakanlar Kurulu'nun Ankara, İstanbul ve Antalya metrolarını yapmak üzere bakanlığın devralması kararına karşın İzmir ilgili karar almamasıyla ilgili "Değerlendirme İzmirli hemşehrilerimizin olacaktır" dedi.
 • Savcı Zekeriya Öz: Allah'ın izniyle aç kalmayız - anayasa mahkemesi
  Savcı Zekeriya Öz: Allah'ın izniyle aç kalmayız18.02.2015
  PlanetBBC Türkçe Savcı Zekeriya Öz ile yaptığı söyleşinin üçüncü ve son bölümünü yayınladı.Röportajın son bölümünde hükümetin darbe iddiaları, kendisinin meslekten ihraç olasılığı ve sosyal medyada sık sık dile getirdiği otoriterleşme iddiaları konuşuldu.
 • Avusturya'da Diyanet imamlarının çalışması yasaklanıyor - anayasa mahkemesi
  Avusturya'da Diyanet imamlarının çalışması yasaklanıyor18.02.2015
  AvrupaAvusturya’da uzun süredir gündemde olan İslam Yasası tasarısı, Meclis Anayasa Komisyonu’nda kabul edilerek genel kurula gönderildi.Hükümeti oluşturan iki partinin oylarıyla genel kurula gönderilen tasarıya göre, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı görev yapan imamlar yasanın kabul edildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde ülkeyi terk edecek.
 • Şükrü KÜÇÜKŞAHİN

  Bir Fatiha okumak - anayasa mahkemesi
  Bir Fatiha okumak18.02.2015
  YazarlarÖZGECAN Aslan, kadın olduğu için vahşice katledildi.
 • Balyoz delilleri başka kaynaktan - anayasa mahkemesi
  Balyoz delilleri başka kaynaktan17.02.2015
  GündemANAYASA Mahkemesi’nin “Hak ihlali” kararı verdiği 236 sanıklı Balyoz Davası’yla ilgili mahkemeye ulaşan yeni bilirkişi raporu kritik değerlendirmeler içeriyor.
 • İsyan ettiren HGS cezası davalık oldu - anayasa mahkemesi
  İsyan ettiren HGS cezası davalık oldu17.02.2015
  EkonomiNakliye firmaları, son zamanlarda kesilen para cezaları ile şaşkına dönmüş durumda.Gişelerde kaçak geçiş yapıldığı gerekçesi ile kesilen cezalar 5 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’yi buluyor.İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren bir şirkete kesilen ceza 10 bin 447 TL.Şirket, kendilerine kesilen cezanın usulsüz olduğu gerekçesi ile dava açtı.
 • Sarkisyan, Ermenistan-Türkiye protokollerini parlamentodan geri çekti - anayasa mahkemesi
  Sarkisyan, Ermenistan-Türkiye protokollerini parlamentodan geri çekti16.02.2015
  PlanetErmenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan-Türkiye protokollerinin parlamentodan geri çekilmesine karar verdi.Diplomatik ilişkilerin normalleşmesini öngören protokoller 2009 yılında imzalanmıştı.
 • Balyoz davasında çarpıcı bilirkişi raporu - anayasa mahkemesi
  Balyoz davasında çarpıcı bilirkişi raporu16.02.2015
  GündemBalyoz davası bilirkişi raporunda "5 no'lu sabit harddiskteki suça konu bütün dosyaların, başka bir kaynak ortamdan kopyalandığı belirlenmiştir" ifadesi yer aldı.
 • Memura yeni ayar - anayasa mahkemesi
  Memura yeni ayar16.02.2015
  EkonomiÇuval yasa komisyondan geçti.Yönetici pozisyonunda görev yapan bir memurun görevden alınması halinde akıbetinin ne olacağı da belli oldu.Yaklaşık 5 ay önce Ermenek’te meydana gelen maden kazasının yaralarını sarmak üzere hazırlanmaya başlanan iş sağlığı ve güvenliği paketi nihayet Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan geçti.Ancak söz konusu paket yine bir torba yasa hatta çuval yasaya dönüştü.
 • "Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyoruz" - anayasa mahkemesi
  "Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyoruz"14.02.2015
  GündemSAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Zaman zaman diyoruz ki, biz Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyoruz.Evet güvenmiyoruz.Millete zulmeden haktan hukuktan yana olmayan, insan haklarını ikinci plana atan anlayışa asla güvenmiyoruz.Bizim güvendiğimiz bir yer var milli irade” dedi.
 • AİHM’den Balyozculara: Sonra gelin - anayasa mahkemesi
  AİHM’den Balyozculara: Sonra gelin13.02.2015
  GündemAVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM,) Balyoz davası sanığı 6 rütbeli askerin yaptığı başvuruyu, ‘Haklarında halen devam eden bir dava olduğu’ gerekçesiyle kabul edilemez buldu.
 • AYM’ye yeni Genel Sekreter - anayasa mahkemesi
  AYM’ye yeni Genel Sekreter13.02.2015
  GündemANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan, ilk atamasını yaparak AYM Genel Sekreteri Oğuz Kaya’nın yerine, yardımcısı Selim Erdem’i atadı.
 • ‘Cep’te kara liste dönemi - anayasa mahkemesi
  ‘Cep’te kara liste dönemi13.02.2015
  EkonomiDamping soruşturması ile ek vergi getirilmesi beklenen cep telefonlarında “kara liste” sürprizi çıktı.Bir operatörden telefon alıp parasını ödemeyenler diğer operatörden telefon alamayacaklar.
 • ÖSYM kararlı, sınav soruları açıklanmayacak - anayasa mahkemesi
  ÖSYM kararlı, sınav soruları açıklanmayacak12.02.2015
  EğitimÖSYM, yapılan bütün sınavların sorularının açıklanmayacağını duyurdu.2014-Tıp Doktorluğu Seviye Tespit Sınavı’na giren adayların, isterlerse kendi soru kitapçığı, cevap anahtarı ve cevap kâğıtlarını inceleyebileceğini duyurdu.
 • 'Pek çok yetkisi yürütmenin eline geçiyor' - anayasa mahkemesi
  'Pek çok yetkisi yürütmenin eline geçiyor'12.02.2015
  GündemTürkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof.Dr.Metin Feyzioğlu, Kemerburgaz Üniversitesi’nde “Türkiye’de Yargı Bağımsızlığı" konulu konferans ile öğrencilerin karşısına çıktı.
 • Cengiz ÇANDAR

  Ciddi olamazsınız!. - anayasa mahkemesi
  Ciddi olamazsınız!.12.02.2015
  YazarlarMerkezi New York’ta olan CFR (Council on Foreign Relations – Dış İlişkiler Konseyi) üyelerinin kimliği bakımından dış politika alanında ABD’nin en etkili düşünce kuruluşlarının başında gelir.Amerikan dış politika establishmentının ileri gelen neredeyse tüm mensupları, eski dışişleri bakanlarının neredeyse tümü (başta Henry Kissinger) CFR üyeleridir.
 • Ahmet HAKAN

  Haşim Kılıç’a açık teşekkür - anayasa mahkemesi
  Haşim Kılıç’a açık teşekkür12.02.2015
  YazarlarSAYIN Haşim Kılıç.
 • Taha AKYOL

  ‘Anayasa Teorisi’ - anayasa mahkemesi
  ‘Anayasa Teorisi’12.02.2015
  YazarlarANAYASA Mahkemesi’nin yeni başkanı Sayın Zühtü Arslan’ın görüşleri nedir? Hukuk devleti, iktidar, tarafsızlık gibi konularda ne düşünüyor?
 • Ayçe DİKMEN

  İzmirli bilim insanının adalet arayışı - anayasa mahkemesi
  İzmirli bilim insanının adalet arayışı12.02.2015
  Yazarlar
 • Bakan Yılmaz’dan bedelli askerlik açıklaması - anayasa mahkemesi
  Bakan Yılmaz’dan bedelli askerlik açıklaması11.02.2015
  GündemMİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir önceki bedelli askerlik uygulaması ile ilgili olarak, "Bedelli askerlikten dolayı 15 bin lira ödeyip ancak üstünü ödemediği için bedelli askerlikten yararlanamayan insanların bu parasını iade ediyoruz" dedi.
 • Eski Cumhurbaşkanı son yolculuğuna uğurlandı - anayasa mahkemesi
  Eski Cumhurbaşkanı son yolculuğuna uğurlandı11.02.2015
  AvrupaBayrakların yarıya indiği Almanya'da, 94 yaşında hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker saygıyla anıldı.
 • Taha AKYOL

  Yargı - anayasa mahkemesi
  Yargı11.02.2015
  YazarlarANAYASA Mahkemesi’nde ve Yargıtay’da başkanlar değişti.
 • Yalçın DOĞAN

  Fidan’la Davutoğlu’na prim - anayasa mahkemesi
  Fidan’la Davutoğlu’na prim11.02.2015
  YazarlarHANGİ tartışma programını açarsanız karşınızda günlerdir Hakan Fidan’ın milletvekilliği adaylığı.
 • Şükrü KÜÇÜKŞAHİN

  Yargı krizi sürüyor - anayasa mahkemesi
  Yargı krizi sürüyor11.02.2015
  YazarlarYARGININ iki tepe kurumuna, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay’a yeni başkanlar seçildi, hayırlı olsun.
 • 11 oyun şifreleri - anayasa mahkemesi
  11 oyun şifreleri11.02.2015
  GündemAnayasa Mahkemesi’nin (AYM) 2 kez ertelenen seçimi dün sabah yapıldı.Yeni Yüce Divan görevini de yürüten en kritik yüksek mahkemenin başkanı, AYM üyesi Zühtü Arslan oldu.Arslan’a ağırlıklı olarak Abdullah Gül’ün, TBMM’nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçtiği üyeler oy verdi.17 üyeli AYM’nin 11 üyesinin oyuyla Arslan’ı başkanlığa getiren seçim, şöyle gerçekleşti:
 • Başkanın şifreleri - anayasa mahkemesi
  Başkanın şifreleri11.02.2015
  GündemYENİ Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin son dönemde verdiği ilginç kararların altındaki imzaları ve karşı oylarıyla dikkat çekiyor.Arslan’ın verdiği bazı kararlar ve oylar şöyle:
 • Erdoğan’ın ilk tweeti Alman basınına konu oldu - anayasa mahkemesi
  Erdoğan’ın ilk tweeti Alman basınına konu oldu10.02.2015
  PlanetCumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce "baş belası" olarak tanımladığı, "Boş zamanım yok, hele hele Twitter'la hiç işim yok" dediği Twitter'dan ilk mesajını paylaşması Alman basınına da konu oldu.
 • Artık su zammı yüzde 10’u aşmayacak - anayasa mahkemesi
  Artık su zammı yüzde 10’u aşmayacak10.02.2015
  EgeİZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi İzmir 3.İdare Mahkemesi’nin su tarifesinde en az yüzde 10 karlılık öngören maddelerini iptal kararı nedeniyle tarifedeki bu maddeleri iptal etti.Artık İzmir’de suya zam yüzde 10’nu aşamayacak.
 • Bozdağ: 'Fidan'ın istifası kabul edilmiş mi?' - anayasa mahkemesi
  Bozdağ: 'Fidan'ın istifası kabul edilmiş mi?'10.02.2015
  GündemAK Parti Grup toplantısından sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili bir soruya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan çok anlamlı bir yanıt geldi.
 • Zühtü Arslan AYM'yi darbecilikle suçlamış - anayasa mahkemesi
  Zühtü Arslan AYM'yi darbecilikle suçlamış10.02.2015
  GündemBugün yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan geçmişte AYM’yi darbecilikle suçlamıştı.
 • Haşim Kılıç'ın yerine Zühtü Arslan seçildi | Zühtü Arslan kimdir? - anayasa mahkemesi
  Haşim Kılıç'ın yerine Zühtü Arslan seçildi | Zühtü Arslan kimdir?10.02.2015
  Gündem13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı düzenledi.Kılıç bugün itibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi.Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Haşim Kılıç'ın yerine Zühtü Arslan seçildi.Peki, Zühtü Arslan kimdir?
 • Haşim Kılıç'tan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar - anayasa mahkemesi
  Haşim Kılıç'tan AYM seçimi sonrası önemli açıklamalar10.02.2015
  Gündem13 Mart’ta görev süresi sona erecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM’de yapılan ve Zühtü Arslan’ın başkan seçildiği seçim sonrasında basın toplantısı yaptı.Kılıç, bugün itibariyle emeklilik kararı aldığını söyledi.
 • Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yeni başkanları belli oldu - anayasa mahkemesi
  Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yeni başkanları belli oldu10.02.2015
  GündemANAYASA Mahkemesi’nin yeni Başkanı bugün sabah yapılan seçimle AYM üyesi Zühtü Arslan oldu.
 • Yargıtay'ın yeni başkanı İsmail Rüştü Cirit - anayasa mahkemesi
  Yargıtay'ın yeni başkanı İsmail Rüştü Cirit10.02.2015
  GündemYaş haddinden emekliye ayrılan Ali Alkan'ın yerine, Yargıtay Başkanlığı'na İsmail Rüştü Cirit seçildi.
içinde

Anayasa Mahkemesi


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz