MENÜ

Kültürel Miras

Kültürel Miras ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kültürel Miras haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.428 Kültürel Miras haberi bulunmuştur.

Kültürel Miras Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu görüntüler dünya kamuoyuna tesir edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu görüntüler dünya kamuoyuna tesir edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göbeklitepe Ören Yeri Resmi Açılış Töreni'nde katılımcılara hitap etti. Erdoğan, "Vatandaşlarımızın sahip çıkmadığı, devletin destek vermediği, özel sektörün de inisiyatif alıp elini taşın altına koymadığı bir çalışmanın başarıya ulaşma şansı çok zayıftır. Şu anda perdede gördüğümüz gibi bu görüntüler inanıyorum ki dünya kamuoyuna çok ama çok tesir edecek şekilde yansıyacaktır." dedi.

8.03.2019Gündem
İstinat duvarı yıkılınca ortaya çıktı: İnanamadım, bizi çok mutlu etti.

İstinat duvarı yıkılınca ortaya çıktı: İnanamadım, bizi çok mutlu etti.

Mardin Hükümet Meydanı'nda, çöken istinat duvarının altında tarihi Muhammed El Gazi Mescidi'nin kalıntısı bulundu. MAÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Emin Selçuk Taşar ‘İstinat duvar yıkılınca beden duvarını gördük. İnanamadım, bizi çok mutlu etti. Dolayısıyla bizim için heyecanlandırıcı bir şey oldu. Bu, meydanın asli bir unsurunun keşfi demektir’ dedi.

4.03.2019Gündem
Gaziantep’te her kesime ulaşacak projeler

Gaziantep’te her kesime ulaşacak projeler

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden aday gösterilen Fatma Şahin, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi seçim beyannamesini açıkladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘Yükselen Gaziantep Vizyon Projeleri’ altında toplanan ve kentin geleceğini doğrudan şekillendirecek projelerin, kentte yaşayan herkese dokunacağını söyledi.

22.02.2019Gündem
1 milyonu geçti O ülkeden Türkiyeye akın ettiler

1 milyonu geçti! O ülkeden Türkiye'ye akın ettiler

TÜROB Başkanı Timur Bayındır: "Hollandalı turist sayısı 2018'de önceki yıla göre yüzde 27 artışla bir milyon 13 bine ulaştı. Hollanda'dan gelen turist sayısı iki yıl aradan sonra yeniden bir milyonun üzerini gördü. Hollandalı turist sayısında bu yıl yüzde 20 artış bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

14.02.2019Ekonomi
UNESCO ile ünlenen Sağlık Müzesinin ziyaretçi sayısı arttı

UNESCO ile ünlenen Sağlık Müzesi'nin ziyaretçi sayısı arttı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan II. Bayezid Külliyesi içerisindeki Sağlık Müzesi'ni geçen yıl 270 bin 669 kişi ziyaret etti.

11.02.2019Seyahat
Türk kahvesi içerseniz Müslüman olur ve hiç kurtulamazsınız

Türk kahvesi içerseniz Müslüman olur ve hiç kurtulamazsınız!

Dr. Latif Çelik’in, 300 yıllık Almanya geçmişi olan Türk kahvesinin kültürel izlerine yönelik çalışması, kitap olarak yayınlandı. Türk kahvesinin Almanya yansımaları, Würzburg’da ilk defa denenmesi ve sevilmesi, şarap üreticilerinin kıskanması ve Alman toplumundaki yerinin resimli bilgilerle anlatıldığı ‘300, Türk Kahvesinin Üçyüz Yıllık Almanya Yolculuğu’ adlı kitapta, konunun uzmanı saygın bilim insanları tarafından kaleme alınan makaleler de yer alıyor.

9.02.2019Avrupa
Çatlaklar oluşan tarihi Uzunköprü için koruma talebi

Çatlaklar oluşan tarihi Uzunköprü için koruma talebi

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan, dünyanın en uzun taş köprülerinden Uzunköprü'nün kanatlarında ve tabanında çatlaklar oluştu. Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Mehmet Akbal, tarihi köprünün yıkılma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, "Köprünün yıkılmadan, tamamen yok olmadan, eski, orijinal haline getirilmesini ve kültür varlığı olarak korunmasını istiyoruz" dedi.

8.02.2019Gündem
Göbeklitepe Yılı Güneydoğu turizmini canlandıracak

'Göbeklitepe Yılı' Güneydoğu turizmini canlandıracak

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, 2019'un turizmde ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla altın yılını yaşaması bekleniyor. Köklü tarihi, doğal güzellikleri, gastronomideki ünü ve kültür turizmindeki potansiyeli sayesinde ziyaretçilerin gözde merkezlerinden olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, ‘Göbeklitepe Yılı’ sayesinde 2019'da altın yılını yaşayacağı öngörülüyor.

29.01.2019Seyahat
Avusturya’da ‘YTB Gençlik Buluşması’ etkinliği

Avusturya’da ‘YTB Gençlik Buluşması’ etkinliği

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Türklere ait sohbet, meddahlık gibi somut olmayan değerlerin UNESCO tarafından kültür mirası listesine alındığını belirterek, “Bizim bir kültür ve manevi dünya zenginliğimiz var, geçmişten bize kalan. Ancak bu zenginliğin farkında değiliz” dedi.

27.01.2019Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erzurumda önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erzurum'da önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da AK Parti Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında "şimdi size bir müjde veriyorum" diyerek Erzurum'a bin 200 yataklı şehir hastanesinin yapılacağını duyurdu.

25.01.2019Gündem
Sosyal Bağış Hareketi büyüyerek devam ediyor

'Sosyal Bağış Hareketi' büyüyerek devam ediyor

Türkiye’de sivil toplum ve bağış bilincini güçlendirme hedefiyle yola çıkan Sosyal Bağış Hareketi ikinci dönemine 25 sivil toplum kuruluşuyla devam ediyor. Yeni dönemin ilk bağış çağrısı ÇEKÜL’ün (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Bilgi Ağacı eğitimleri için yapılıyor. ÇEKÜL Vakfı, hazırladığı eğitim programları ve atölyelerle doğanın ve Anadolu’nun kadim bilgisini, doğal ve kültürel mirasımızın zenginliklerini yeni kuşaklarla buluşturmak için 14-20 Ocak 2019 tarihleri arasında desteklerinizi bekliyor.

13.01.2019Gündem
Turizmde fark yaratana ödül

Turizmde fark yaratana ödül

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) 20 Mart’ta 2019’da ‘Turizmde Fark Yaratanlar’ı ödüllendirecek.

12.01.2019Ekonomi
Çarşaflara bürünerek genç yaşlı sokağa çıktılar Edirnede şaşırtan görüntüler...

Çarşaflara bürünerek genç yaşlı sokağa çıktılar! Edirne'de şaşırtan görüntüler...

Edirne'nin Keşan ilçesindeki 950 nüfuslu Çamlıca köyünde, her yıl düzenlenen eski Balkan geleneği ‘Bocuk Gecesi’ etkinliği, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turist tarafından büyük ilgi görüyor. Kışın en soğuk gecesi olarak kutlanan ve gençlerin çarşaflara bürünerek komşularını "Bocuk geliyor’ diye korkuttuğu bu eğlenceli etkinliğe, bu yıl 30 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

4.01.2019Seyahat
Çocuklar bu projeyle kütüphaneleri sevecek

Çocuklar bu projeyle kütüphaneleri sevecek

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ‘Kütüphanede Hayat Var’ projesi, İcadiye İlkokulu'nda düzenlenen etkinlikle başladı.

29.12.2018Eğitim
Yaptırımlar İran ekonomisini sarstı

Yaptırımlar İran ekonomisini sarstı

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD yaptırımları nedeniyle İran ekonomisinde sarsılmalar meydana geldiğini belirtti.

24.12.2018Dünya
Dara Antik Kentinin eşi benzeri yok

Dara Antik Kenti'nin eşi benzeri yok

Mardin'e 30 kilometre uzaklıktaki Dara köyünde bulunan Dara Antik Kenti'nde, ‘Yeniden Diriliş’ inancıyla saklanan yaklaşık 3 bin kişiye ait kemiklerin antropolojik incelemeleri sonucunda, 1400 yıl öncesinde ortalama ömrün 45 yaş olduğu belirlendi. Dara'daki 'Galeri Mezar' olarak adlandırılan ünik mezarın, dünyada bir benzerinin olmadığı belirtildi.

24.12.2018Seyahat
Keşkek nasıl yapılır Keşkek tarifi

Keşkek nasıl yapılır? Keşkek tarifi

Keşkek, UNESCO’nun “somut olmayan kültürel miras” listesine bile girmiş, en muhteşem lezzetlerimizin başında geliyor. Peki Anadolu’nun farklı yerlerinde düğün yemeği olarak sık sık karşımıza çıkan keşkek nasıl yapılır? Kıvamıyla ve lezzetiyle herkesin ayakta alkışlayacağı bir keşkek yapmanın püf noktaları nelerdir? Siz de “Keşkek nasıl yapılır?” diye arama motorlarına danışanlardansanız, aradığınızı içeriğimizde bulabilirsiniz.

20.12.2018Mutfak Tüyoları
Ata topraklarında doğal et üretiyor

Ata topraklarında doğal et üretiyor

Nazlı Uyanık Yıldız, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni bitirdi, London School of Economics’de yüksek lisans yaptı, 10 yıl profesyonel hayatta bulunduktan sonra işinden ayrılıp kardeşi İbrahim Uyanık’la ata toprakları Samsun Bafra yaylalarında hayvancılığa başladı. Köylerde tamamen doğal hayvancılık yapan köylülerle yol alan kardeşler, 2014’te kurdukları Nebyan Doğal markasıyla şehirde doğal et satıyorlar.

15.12.2018İK/Yeni Ekonomi
Macahel halkı arısını, arı da Macahel’i korudu

Macahel halkı arısını, arı da Macahel’i korudu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin UNESCO tarafından ilan edilen ilk ve tek ‘Biyosfer Rezerv Alanı’ Macahel’deki Camili Regülatörü ve HES projesini iptal etti. Zaferi getirense insan-ağaç-arı dayanışması oldu.

9.12.2018Hürriyet Pazar
Ve ‘Çingene Kızı’ mozaiği törenle ziyarete açıldı

Ve ‘Çingene Kızı’ mozaiği törenle ziyarete açıldı

"Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

8.12.2018Gündem
Kültür harcamaları 2017 yılında arttı

Kültür harcamaları 2017 yılında arttı

Kültür harcamaları 2017 yılında yüzde 19,4 arttı.

7.12.2018Ekonomi
Dünyanın tüm renkleri bir olmak için Konya’ya geliyor

Dünyanın tüm renkleri bir olmak için Konya’ya geliyor

Her seyahat bir heyecan kaynağıdır bana ama aylardan aralık ve gideceğim yer ‘Konya’ ise bambaşka heyecan ve duygular yükler ruhuma. İşte yine bir aralık ayı ve ben Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a yürüdüğü gecenin (17 Aralık) anısına düzenlenen ‘Şeb-i Arus Haftası’na ve törenlerine katılmak üzere bavulumu hazırlıyorum. Bavula çok fazla bir şey koymama gerek yok aslında, zira bu seyahatte gerçek bavulum gönlüm olacak!

3.12.2018Seyahat
Eskişehirde UNESCO sevinci

Eskişehir'de UNESCO sevinci

Türk destanı Dede Korkut'un, UNESCO tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi"ne kabul edilmesi, Dede Korkut Parkı'nda destanı anlatan anıt duvara ev sahipliği yapan Eskişehir'de sevinçle karşılandı.

29.11.2018Gündem
Dede Korkut mirasına sahip çıkan Eskişehirde liste sevinci

Dede Korkut mirasına sahip çıkan Eskişehir'de 'liste' sevinci

Türk destanı Dede Korkut'un, UNESCO tarafından "Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi"ne kabul edilmesi, Dede Korkut Parkı'nda destanı anlatan anıt duvara ev sahipliği yapan Eskişehir'de sevinçle karşılandı.

29.11.2018Seyahat
Türkmenlerin yıllardır terk etmediği gelenek

Türkmenlerin yıllardır terk etmediği gelenek

İran'daki Türkmen kadınlarına özgü başörtüsü ‘yalık’ ve evliliğin simgesi olarak kullanılan ‘annak’ başlığı nesilden nesile aktarılarak kadim bir gelenek olarak yaşatılmaya devam ediyor.

26.11.2018Seyahat
Dünya Turizm Örgütünden İran açıklaması

Dünya Turizm Örgütü'nden İran açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, İran'ın ekoturizmini koruyacaklarını söyledi.

11.11.2018Ekonomi
Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

UNESCO, temmuz ayında dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’yi geçici listeden asil listeye alarak ‘Dünya Kültür Mirası’ seçmiş, Avrupa Birliği de 2018’i ‘Avrupa Kültürel Miras Yılı’ ilan etmişti. Bu iki önemli gelişme ışığında hız kazanan tanıtım faaliyetlerinin en kapsamlılarından biri ise önceki gün Belçika’da başladı.

7.11.2018Kitap Sanat
TESK Başkanı: Kültürel mirasımız turizmdeki en güçlü yanımız

TESK Başkanı: Kültürel mirasımız turizmdeki en güçlü yanımız

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK, KOSGEB, TOBB ve TÜBİTAK ortaklığında Brüksel'de kurulan TuR&Bo Ofisi’nin 2018 yılı faaliyeti kapsamında Göbeklitepe ve Türk mutfağını tanıtacaklarını söyledi.

4.11.2018Ekonomi
Görsel şölenin adresi: Kapadokya

Görsel şölenin adresi: Kapadokya

Kapadokya bölgesindeki peri bacaları, sonbaharda yaprakların sararmasıyla konuklarına görsel şölen yaşatıyor. Turistlere bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme imkanı sunan sıcak hava balonları, sonbaharın renkleriyle bütünleşerek güzel görüntü oluşturuyor.

26.10.2018Seyahat
Norveçte yerin altında Viking gemisi bulundu

Norveç'te yerin altında Viking gemisi bulundu

Norveç'te yerin sadece 50 santimetre altında Viking dönemine ait bir gemi bulundu.

16.10.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Amerika’da keşkek pişirdim

Bu yıl, Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Kurucu Direktörü Erkut Gömülü’nün organize ettiği Boston Türk Festivali’ne davet edildim. Hem keşkek pişirdim hem de Boston Üniversitesi Gastronomi bölümü öğrencilerine Türk mutfağı dersi verdim.

3.02.2019

Balibey’in dumanları

Turizm kenti, marka kent, spor kenti, termal kenti, ticaret kenti, sanayi kenti, eğitim kenti, tekstil kenti, mobilya kenti, fuar ve kongre kenti, sağlıklı kent, tarihi kent, tarım kenti, sanat ve sanatkâr şehri, bıçağın şehri, inanç turizmi kenti, vs vs kenti...

9.11.2018

Gaziantep’ten İstanbul’a Anadolu mutfağı

Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali’nin (GastroAntepFest) davetlisi olarak Gaziantep’e gittim. Dünyaca ünlü şeflerle bir araya gelmek ve yöresel lezzetlerimizin dünyaya açıldığını görmek beni çok heyecanlandırdı.

13.10.2018

Boğaziçi Üniversitesi'nde verimlilik kongresi

TÜRKİYE Verimlilik Vakfı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 13-14 Ekim tarihlerinde (yarın ve pazar günü) Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampusu’nda, ‘Kreatif Endüstrilerde Verimlilik Kongresi’ gerçekleştiriliyor.

11.10.2018