MENÜ

California Üniversitesi

California Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika California Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün California Üniversitesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.345 California Üniversitesi haberi bulunmuştur.

California Üniversitesi Haberleri

ABD Kongresi’ne iki Türk aday

ABD Kongresi’ne iki Türk aday

ABD’de ‘Young Turks’ adlı programıyla Youtube’da haber programı yapan Cenk Uygur, 2020’de yapılacak ABD Kongresi seçimleri için aday adayı oldu. 5 milyon takipçisine yayın yapan Cenk Uygur (49), Kaliforniya’da geçen hafta istifa eden Demokrat Parti milletvekili Katie Hill’in yerine adaylığını açıkladı.

17.11.2019Dünya
Nerede olduğu keşfedilmişti Nuhun gemisi bu kez Ağrı Doğubayazıtta 3 boyutlu olarak görüntülendi

Nerede olduğu keşfedilmişti! Nuh'un gemisi bu kez Ağrı Doğubayazıt'ta 3 boyutlu olarak görüntülendi

Ağrı Doğubayazıt'ta olduğu konusunda rivayetler bulunan Nuh'un gemisi için ilk kez 3 boyutlu görüntüleme gerçekleştirildi. Kutsal kitaplarda da varlığından söz edilen ve 1959 yılında keşfedilen Nuh'un gemisi için 3 boyutlu görüntüler, bilim dünyasında da yeni bir kapının aralanmasına olanak sağladı. Görüntüler, jeofizikçi Larsen ile bilgisayar mühendisi ve arkeolog Jones tarafından kaydedildi.

14.11.2019Gündem
Nuhun Gemisi 3 boyutlu görüntülendi

'Nuh'un Gemisi' 3 boyutlu görüntülendi

Doğubeyazıt'ta 60 yıl önce keşfedilen gemi şeklindeki oluşum, jeofizikçi Larsen ile bilgisayar mühendisi ve arkeolog Jones tarafından ilk kez 3 boyutlu görüntülendi.

14.11.2019Teknoloji
Mümtaz Soysal kimdir Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysalın biyografisi

Mümtaz Soysal kimdir? Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın biyografisi

Hukuk alanındaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Mümtaz Soysal, 11 Kasım 2019 tarihinde hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca pek çok ödül alan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, UNESCO'nun İnsan Hakları Eğitimi Konusunda verdiği İlk Uluslararası ödülün de sahibiydi. İşte, 'Mümtaz Soysal kimdir?' sorusuna yanıt arayanlar için detaylı bilgi...

11.11.2019Gündem
Antibiyotiğe dirençli bakteri nedeniyle komaya giren hasta virüsle kurtarıldı

Antibiyotiğe dirençli bakteri nedeniyle komaya giren hasta virüsle kurtarıldı

Tom Patterson, Mısır'da tatildeyken kusmaya başladığında gıda zehirlenmesi olduğunu sanmıştı. Ama antibiyotiğe dirençli bir bakteri enfeksiyonu olduğu ortaya çıktığında ancak karısının kararlılığı ve yeni bir tedavi yöntemiyle kurtulabilecekti.

8.11.2019Teknoloji
Dinozorlar gitti  biz geldik,  biz gideriz  başkası gelir

Dinozorlar gitti biz geldik, biz gideriz başkası gelir

Raporlar, göstergeler, gerçekler… Gezegenimizin durumunun iyiye gitmediği ortada. Milyonlarca yılda olması gereken değişimler artık bir insan ömrüne sığar oldu. Bütün bu dönüşümün merkezindeyse denizler var. Dünyanın sayılı bilim insanlarından biri olan Türkiye’nin ilk sivil oşinografı (okyanusbilimcisi) Prof. Dr. Sargun Ali Tont’la yeni kitabı ‘Deniz Tutkusu’ vesilesiyle buluştuk, denizleri ve geleceğimizi konuştuk.

Pişmemiş sebze sindirime zararlı

Pişmemiş sebze sindirime zararlı

ABD’deki California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, pişirilmeden yenilen sebzelerin dolaşım ve sindirim sistemini güçlendiren bağırsak bakterisini azalttığı için zararlı olabileceği iddia edildi.

2.10.2019Dünya
Robo-not Fedor uzaya çıktı

Robo-not Fedor uzaya çıktı

Rusya, ilk ‘robo-not’unu (robot astronot) uzaya yolladı. Dün fırlatılan Soyuz MS-14 uzay aracında bulunan insansı robot ‘Fedor’ Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 10 gün kozmonotlara yardım edecek.

23.08.2019Dünya
Ay’da su ayısı var

Ay’da su ayısı var

İsrail’in nisan ayında Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce mikroskopik su ayısı olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en dayanıklı canlısı kabul edilen su ayılarının uzay koşullarında bile yaşayabileceği öne sürülüyor.

8.08.2019Dünya
Aya seyahat sahte diyen komplo teorileri nasıl çürütülüyor

"Ay'a seyahat sahte" diyen komplo teorileri nasıl çürütülüyor?

Temmuz 1969'da, Ay'a ilk iniş yayını dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlenmişti. Ancak hâlâ, insanların aslında Ay'a hiç ayak basmadığında ısrar edenler var.

12.07.2019Teknoloji
Matematik dersi kaç yaşına kadar alınmalı

Matematik dersi kaç yaşına kadar alınmalı?

ABD'de çocuklar ve gençler okulu bitirinceye dek matematik dersi alıyor. Ancak New York'ta sanat alanında öğrenim gören öğrenciler bu duruma isyan ediyor. Peki, matematik öğrenimi hangi yaşa kadar gerekli?

13.06.2019Teknoloji
Kişisel termosat

Kişisel termosat

ABD’deki California Üniversitesi araştırmacıları, vücudu ideal sıcaklığında tutacak bir kol bandı geliştirdi.

19.05.2019Dünya
Vadiye sağlık getiren Türk

'Vadi'ye sağlık getiren Türk!

ABD’deki sağlık sektörünü genç bir Türk girişimci değiştiriyor. Daha önce Udemy ile milyar dolarlık bir girişime imza atan Eren Bali, Carbon Health ile yeni bir maceraya atıldı. Bali’yi San Francisco’daki ofisinde ziyaret edip Carbon Health’i konuştuk.

14.05.2019Ekonomi
ABDdeki üniversitelerde rüşvet skandalı

ABD'deki üniversitelerde rüşvet skandalı

Kaliforniya'da bir veli, oğlunun Georgetown Üniversitesine sporcu statüsünde kabul edilmesi için, Gordon Ernst adlı tenis antrenörüne 400 bin dolar rüşvet ödediğini itiraf etti.

8.05.2019Dünya
Ünlü yönetmen Singleton hayatını kaybetti

Ünlü yönetmen Singleton hayatını kaybetti

"Artık Çocuk Değiller (Boyz N the Hood)" adlı yapımla Oscar'a aday gösterilen ilk siyahi yönetmen olan ABD'li John Singleton 51 yaşında hayatını kaybetti.

30.04.2019Keyif
Ünlü yönetmen Singleton hayatını kaybetti

Ünlü yönetmen Singleton hayatını kaybetti 

"Artık Çocuk Değiller (Boyz N the Hood)" adlı yapımla Oscar'a aday gösterilen ilk siyahi yönetmen olan ABD'li John Singleton 51 yaşında hayatını kaybetti.

29.04.2019Dünya
Kızlar okulu bıraktı, anne işsiz kaldı

Kızlar okulu bıraktı, anne işsiz kaldı

ABD’de ünlülerin çocuklarını rüşvet karşılığında üniversitelere yerleştirme skandalında başrolü oynayan oyuncu Lori Loughlin’in iki kızının, Southern California Üniversitesi’nden ayrıldıkları ortaya çıktı.

16.03.2019Dünya
ABDyi sarsan üniversiteye giriş skandalı

ABD'yi sarsan üniversiteye giriş skandalı

ABD, rüşvetle köklü üniversitelere giriş imkânı tanındığını ortaya koyan skandalla çalkalanıyor. Aralarında Hollywood ve iş dünyasından ünlü isimlerin de bulunduğu bazı ebeveynler, para karşılığında çocuklarını ABD’nin iyi üniversitelerine yerleştirdikleri suçlamasıyla karşı karşıya.

14.03.2019Dünya
Felce çare olacaklar

Felce çare olacaklar

Genetiği değiştirilmiş Çinli ikiz kız bebekler Nana ve Hulu’nun felç gibi rahatsızlıklarda hızlı iyileşeceği ve bilişsel yeteneklerinin artacağı iddia edildi.

24.02.2019Dünya
Göktaşı çarptı uydu oldu

Göktaşı çarptı uydu oldu

Neptün gezegeninin 34 kilometre çapındaki Hippocamp isimli uydusunun başka bir uydudan kopan bir parça olabileceği açıklandı.

22.02.2019Dünya
Neptünün yeni keşfedilen uydusu başka uydudan kopmuş olabilir

Neptün'ün yeni keşfedilen uydusu başka uydudan kopmuş olabilir

Mini uydu Hippocamp'in, bir gök taşının Neptün'ün büyük uydusu Proteus'a çarpması sonucu, uydudan koparak oluştuğu ileri sürüldü.

21.02.2019Teknoloji
ABDde gelir eşitsizliği artıyor

ABD'de gelir eşitsizliği artıyor

Dünyadaki Eşitsizlik Veritabanı raporunda, en zengin 400 Amerikalının mal varlığının, ülkenin yüzde 60’ına denk gelen en alt kesimindeki 150 milyon yetişkinin servetinden daha fazla olduğu belirtildi.

11.02.2019Ekonomi
Kemoterapinin yan etkileri süngerimsi cihazla azaltılabilir

Kemoterapinin yan etkileri süngerimsi cihazla azaltılabilir

Bilim insanları, kanser hastalarına uygulanan kemoterapinin vücut üzerindeki yan etkilerini azaltma konusunda umut verici bir gelişmeden söz ediyor.

11.01.2019Teknoloji
Meksika usulü ‘noir’

Meksika usulü ‘noir’

2000’lerde yazdığı üç romanıyla çağdaş Meksika edebiyatının önemli yazarları arasında gösterilen Yuri Herrera, ‘Bedenlerin Göçü’nde salgın hastalığın korku yaydığı bir şehirin ve iki mafya ailesi arasında arabuluculuk yapan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Dilin imkanlarını sonuna kadar kullananan, özellikle karanlık atmosferiyle çok etkileyici bir roman.

7.11.2018Kitap Sanat
Otizmli müzik dehasının ‘üniversite’ yolu açıldı

Otizmli müzik dehasının ‘üniversite’ yolu açıldı

Özel yetenek sınavının ikinci aşamasında DEÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne kabul edilmeyen otizmli Raci Demir'in öğrenci olmak için verdiği hukuk mücadelesi lehine sonuçlandı. Mozart, Beethoven ve Chopin gibi referanslara ihtiyaç duymadan sesleri notaya dökebilen Raci Demir'in okula alınmasını sağlayan ‘yürütmeyi durdurma’ kararı, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesince onandı.

3.11.2018Eğitim
Matematikciden aşkın formülü

Matematikciden aşkın formülü

Aşkın rastlantısal ve mantıktan bağımsız bir süreç olduğu düşünülse de, ABD’li matematikçi Ted Hill ‘yüzde 37’ kuralı sayesinde doğru aşkın bulunabileceğini iddia etti.

10.10.2018Dünya
Paul M. Romer kimdir

Paul M. Romer kimdir?

Paul Romer, Nobel Ekonomi ödülünü almasının ardından araştırılan isim oldu. Ekonomi alanında birçok çalışması bulunan Paul Romer, yine bir bilim adamı olan Roy Romer'in oğludur. Fizik bölümü mezunu olan Romer, doktora alanınındaki ilerlemesini ekonomi dalında gerçekleştirmiştir. Peki, Paul Romer kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

8.10.2018Dünya
Google bursiyeri Muratcan: Kendinizi küçük görmeyin

Google bursiyeri Muratcan: Kendinizi küçük görmeyin

Google'dan burs alan ‘ilk Türk engelli’ Muratcan Çiçek, memleketi Keşan'da öğrencilerle bir araya geldi. Çicek, "Öğrenciler kendilerini küçük görmesinler. İstedikleri zaman her şeyi başarabilirler. Ben öğrenciyken, ailemin maddi durumu nedeniyle 'büyük işler yapamam' diye düşünüyordum ancak çalıştım ve istedim. Öğrencilerin bu yolda engelleri olacaktır. Fakat çalışarak engeller aşılabilir" dedi.

26.09.2018Eğitim
Tehlike kapıda Sandığınızdan daha hızlı yaklaşıyor

Tehlike kapıda! Sandığınızdan daha hızlı yaklaşıyor

NASA ve California Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları gözlemlerde Grönland'daki buzulların küresel ısınma nedeniyle beklenenden çok daha hızlı bir şekilde eridiğini kaydettiler.

23.09.2018Ekonomi
Dünyanın en iyi startup fabrikası 50 üniversitesi

Dünyanın en iyi startup fabrikası 50 üniversitesi

Hangi üniversitenin mezunlarının kurduğu şirketler, milyar dolarlık yatırımları kaptı? Unicorn’lar hangi üniversitelerden çıkıyor? İşte en fazla yatırım çeken girişimcilerin mezun olduğu ilk 50 üniversite.

7.09.2018Kampüs
Kahvaltı bulamıyorsanız badem yiyin

Kahvaltı bulamıyorsanız badem yiyin

ABD’de, California Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, sabahları kahvaltıyı geçiştirmenin en iyi yolu badem atıştırmak.

25.08.2018Dünya
E-Beyin cihazında Türk imzası

E-Beyin cihazında Türk imzası

ABD’de California Üniversitesi’nde Türk Profesör Aydoğan Özcan’ın başında olduğu ekip, yapay zekâ tartışmalarını alevlendirecek türden bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz, insan beyni model alınarak, nesneleri ışık hızında tanıyabilen ve analiz edebilen bir yapay sinir ağı.

4.08.2018Dünya
Otizmli müzik dehası üniversitedeki ilk yılını tamamladı

Otizmli müzik dehası üniversitedeki ilk yılını tamamladı

Yetenek sınavını geçmesine rağmen ‘müzik öğretmenliği’ bölümüne kaydı yapılmadığı gerekçesiyle açtığı davayı kazanarak ikinci dönem üniversite eğitimine başlayan otizmli müzik dehası Raci Demir, ilk eğitim dönemini tamamladı. Ayrıca, ailesinden ayrılıp kendisine yeni bir hayat kurarak otizmlilerin yalnız yaşayamayacağı ön yargısını yıkmaya çalışıyor.

9.07.2018Eğitim
Yayın ve psikoloji dünyasının acı kaybı: İskender Savaşır vefat etti

Yayın ve psikoloji dünyasının acı kaybı: İskender Savaşır vefat etti

ŞAİR, yayıncı ve psikoterapist İskender Savaşır önceki gün 63 yaşında hayatını kaybetti. Savaşır, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. İskender Savaşır, son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde psikoloji ve kültür dersleri veriyordu. Savaşır bugün öğle namazını müteakkip Karaköy Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Camisi’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

18.06.2018Kitap Sanat
İskender Savaşır hayatını kaybetti

İskender Savaşır hayatını kaybetti

Şair, yayıncı ve psikoterapist İskender Savaşır 63 yaşında hayatını kaybetti. İskender Savaşır, son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde psikoloji ve kültür dersleri veriyordu.

18.06.2018Gündem
Öte gezegenlerin uydularında yaşam izi arayışı

Öte gezegenlerin uydularında yaşam izi arayışı

Bilim adamları, Güneş Sistemi dışındaki öte gezegenler arasında "gaz devi" özelliğindeki 121'nin yörüngesinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli uydular bulunabileceğini bildirdi.

17.06.2018Teknoloji
2’den sonrası ‘bizde’

2’den sonrası ‘bizde’

ABD’de California Üniversitesi’nde yapılan son araştırmaya göre, insan 2 yaşından sonra yaşadıklarını hatırlayabiliyor.

5.06.2018Dünya
İlk bakışta aşk gerçek bir yalan

İlk bakışta aşk gerçek bir yalan

CALIFORNIA Üniversitesi araştırmasına göre ilk görüşte aşk bir ‘efsane’.

16.05.2018Dünya
Hafıza nakli gerçek olabilir

Hafıza nakli gerçek olabilir

ABD’deki bir araştırmada, elektrik akımı verilen deniz salyangozlarından alınan RNA örneklerinin, akıma maruz kalmamış deniz salyangozlarına aktarıldığı anlaşıldı. Bu, ‘hafıza nakli’ konusunu yeniden gündeme getirdi.

15.05.2018Dünya
Salyangozlara anı nakli başarıyla yapıldı

Salyangozlara 'anı nakli' başarıyla yapıldı

Bilim kurgu filmlerinin her daim gözde konularından biri olan hafıza nakli, giderek bilimsel bir gerçeklik haline geliyor.

15.05.2018Teknoloji
RNA ile hafıza transferi yapıldı

RNA ile hafıza transferi yapıldı

Amerikalı bilim adamları, salyangozlarda Ribo Nükleik Asit (RNA) ile hafıza transferi yaptı ve yapay hafıza oluşturmayı başardı.

15.05.2018Teknoloji
Üniversiteliler NASAda yarışacak

Üniversiteliler NASA'da yarışacak

Mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi'nden yedi öğrenci, finale kaldıkları mini uydu projesiyle 8-11 Haziran'da ABD'nin Teksas eyaletinde Türkiye'yi temsil edecek. Geliştirdikleri iki ayrı mini uyduyla 40 proje arasına giren SwifTurk takımı, CanSat Competition'a katılmaları için NASA'dan davet aldı.

5.05.2018Eğitim
Bilim insanları kesik baştaki beyni 36 saat yaşattı

Bilim insanları kesik baştaki beyni 36 saat yaşattı

ABD'deki Yale Üniversitesi'nde bilim insanları kesik kafadaki bir beyni 36 saat boyunca canlı tutmayı başardı. Deney, bir domuz kafası üzerinde gerçekleştirildi.

27.04.2018Dünya
Osmanlı’da bir ‘ayrılığın’ tarihi

Osmanlı’da bir ‘ayrılığın’ tarihi

California Üniversitesi’nde görev yapan tarihçi Hasan Kayalı’nın ‘Jön Türkler ve Araplar’ı hem Araplarla ilişkiler hem de özellikle Jön Türkler dönemini ele alması bakımından öncü bir çalışma.

19.04.2018Kitap Sanat
Göz göre göre katliam... Öfke rektöre

Göz göre göre katliam... Öfke rektöre

Osmangazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın katlettiği 4 akademisyen için düzenlenen törende aileler, rektör Hasan Gönen’e sert tepki göstererek üzerine yürüdüler. Rektör, törendeki konuşmasını iptal ederken, birçok hoca Bayar’ın tehditlerine karşın işlem yapılmadığı iddialarını sürdürdü. Volkan Bayar'ın 'FETÖ'cü diye suçladığı isimlerden eski dekan Prof. Dr. Selahattin Turan, ''Birkaç arkadaşımızı ‘Sizi mermi manyağı yaparım’ diye kaç defa tehdit etti. Arkadaşlarımızla konuştum ifade vermeleri için ama herkes korkuyordu. Bir yıldır dekanı tehdit ediyordu. YÖK’e dilekçeler yazdık. Ama hiçbirine cevap verilmedi'' dedi.

6.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Fazıl’ın piyanosu neden bana Sakurayı hatırlattı

KAZDAĞLARI’ndaki piyano öyle bir yere konmuş ki, baktığımda kendimi bir sakura mevsiminde gibi hissettim.

20.08.2019

Umutsuz bir ev kadını ve okulda torpil hikayesi

“Umutsuz Ev Kadınları” dizisini hatırlayacaksınız...

11.04.2019