GeriDünya Felçli hastayı yürüttüler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Felçli hastayı yürüttüler

Felçli hastayı yürüttüler

ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim insanları 5 yıl önce geçirdiği bir kaza nedeniyle iki ayağı da felç olan ve bir daha asla yürüyemeyeceğini düşünen 28 yaşındaki bir adamın dizlerine elektrotlar yerleştirerek adım atmasını sağladı.

İNGİLİZ Nöro-mühendislik ve Rehabilitasyon dergisinde yayınlanan makaleye göre 28 yaşındaki Adam Fritz geçirdiği motosiklet kazası sonrasında ağır yaralandı, omuriliği hasar gördüğü için iki ayağı da felç oldu. Beş yıldan bu yana felçli olan genç adam, beyindeki elektriksel sinyalleri dizindeki elektrotlara iletebilen bir sistem sayesinde ayağa kalkıp dizlerini kontrol edebildi.
Üniversitenin Irvine iMove Laboratuvarı’ndaki deney sırasında Adam Fritz, kendisini tutan askıların da desteğiyle 3.6 metre adım atabildi. Projeyi yöneten Dr. Zoran Nenadic, İngiliz Independent gazetesine yaptığı açıklamada “Biz omurgasındaki bir problem nedeniyle ayakları tutmayan bir hastanın beyin tarafından kontrol edilen bir bacak simülatörü yardımıyla yeniden yürüyebileceğini göstermiş olduk. Bu proje sayesinde beyni teknoloji yardımıyla doğrudan kaslara bağlamanın mümkün olduğunu da kanıtladık” dedi. Araştırmanın yazarlarından Dr. An Do ise deneysel çalışmanın klinik uygulamalarının yıllar alabileceğini, daha fazla kişi üzerinde denenmesi gerektiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle