"Yasemin Soytürk Özseren" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yasemin Soytürk Özseren" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yasemin Soytürk Özseren

Yasemin Soytürk Özseren

Bel ağrıları ameliyatsız da tedavi edilebilir

3 Haziran 2020

Böyle şikayetler nedeniyle bazı insanların bu olumsuzluklardan hayatları da olumsuz etkilenmektedir. Hatta birçok kişi büyük bir oranla da ciddi tedavi ve operasyonlar geçirmek zorunda kalır.

Bel ağrılarının ciddi olanları için ameliyatlar söz konusu… Ancak bu yazıda ameliyat dışında uygulanacak tedavilerden bahsetmek istiyorum.

Manuel terapi: Ameliyatsız ağrı tedavilerinin en önemli basamağı olabilir. Bu yöntem uzman uygulayıcının ellerini kullanarak eklemler ve kaslar üzerinde kurallara bağlı kalarak uyguladığı hareketlerle yapılan tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Eller dışında bir malzemeye ihtiyaç yoktur. Eklemlere mobilizasyon ve manipülasyon uygulanır.

Manipülasyon: Etkin şekilde ağrıyı azaltmak, fonksiyonları kontrol etmek için anatomik olarak gerçekte olması gereken sınırda eklem ve çevresine uygulanan yüksek hızlı, pasif ve düşük genlikli itme uygulamasıdır.

Mobilizasyon: Ağrıyı azaltmak, en uygun hareket ve fonksiyonun tekrar kazanılmasını sağlamak için düşük genlik-yüksek hızda tedavi edici hareket içeren, değişken hız ve genliklerle uygulanan, eklem ve çevresine uygun pasif hareketlerin sürekliliğini sağlayan bir manuel terapi yöntemidir.

Nöral terapi: İyileşme mekanizmasını harekete geçiren bir enjeksiyon uygulamasıdır. Kronik ağrılar için etkin bir tedavidir. Farklı tamamlayıcı tıp uygulamaları ile birlikte de uygulanabilir ve uygulanan diğer tedavi yöntemlerinin etkinliğini arttırır. Çok ince iğnelerle ve özel bir ilaç kullanılarak yapılır.

Kuru iğneleme: Tetik noktasının tedavisi için çok ince bir iğnenin deriden itildiği bir tedavidir. Tamamlayıcı bir tedavi olan kuru iğne tedavisi tetik noktayla ilişkili olan ve geniş bir alana yayılan ağrıya sebep olan gergin kas bantlarının gevşemesi için kullanılır. Bazen bu tetik noktalar günlük işleri yapmayı zorlaştırır çünkü alana her dokunulduğunda ağrı olur ve ağrı vücudun yakın bölgelerine yayılır.

Ağrı bandı (Kinesiobant):

Yazının devamı...

Ankilozan Spondilit (Omurgayı etkileyen romatizma hastalığı) nedir ve belirtileri nelerdir?

27 Mayıs 2020

Omurga eklemlerinin iltihaplanması ile ağrı genellikle sırtın altında odaklanır. Ancak, Ankilozan Spondilit omurga ile sınırlı değildir. Vücudun diğer kısımlarını etkileyerek bazı şaşırtıcı semptomlara neden olabilir.

Ankilozan Spondilit’in vücutta oluşturabileceği etkilere bakarsak;

• Hasta kişilerin %30-40'ı en az bir kez iritis (Gözbebeği iltihabı) veya üveit (gözün iç kısmındaki iltihap) adı verilen bir göz komplikasyonuna yakalanır. Bir gözün ön kısmı kırmızılaştığında ve iltihaplandığında iritiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Ağrı, ışığa duyarlılık ve bulanık görme diğer yaygın semptomlarıdır. Bu belirtiler varsa, hemen bir göz doktoruna ulaşın. İritis'i, steroid göz damlaları ile tedavi etmek kolaydır.

• Hastalık, kaburgalarınız ile omurganız arasındaki ve göğsünüzün önündeki eklemleri şişirebilir. Bu bölgedeki olumsuzluklar, derin bir nefes almayı zorlaştırır. Akciğerlerde iltihaplanma ve yaralanmalara da neden olabilir. Göğüs gerginliği ve akciğerde yaralanmalar, özellikle egzersiz yaparken nefes darlığı ve öksürük gelişebilir.

Yazının devamı...

Kas sertliği neden olur?

20 Mayıs 2020

Kas sertliği ile kas ağrıları, kramp ve rahatsızlık hissi de olabilir. Kas sertliğinde hareket etmediğinizde bile kaslarınız sert kalır.

Kas sertliği genellikle kendiliğinden kaybolur. Düzenli şekilde egzersiz ve esneme hareketleri ile rahatlama hissi elde edilebilir.

Kas sertliği, farklı belirtilerde eşlik ediyorsa daha ciddi bir rahatsızlığı işaret edebilir.  

Kas sertliğinin genel nedenleri nelerdir?

Kas sertliği genellikle egzersiz, sert fiziksel çalışma veya ağırlık kaldırma gibi eylemlerle oluşur. Bunlarla beraber, uzun süre oturup kalkma, sabahları yataktan kalkma veya sandalyeden kalktığınızda da olabilir. Hareketsiz kalınan dönemlerden sonra sertlik hissi olabilir.

Burkulma en yaygın kas sertliği nedenidir. Burkulmayla beraber; ağrı, şişme, morluk ve hareket kısıtlılığı olabilir.

Böcek ısırması veya sokması, iltihabi durumlar, aşırı sıcak soğuk yaralanmaları, ameliyat için kullanılan ilaçlar kas sertliğinin nedeni olabilir.

Enfeksiyonla oluşabilecek kas sertliği örneğin tetanos neticesinde olabilir ve mide ağrısı, kramp, kan basıncında artma, yutma güçlüğü, hızlı kalp atışı görülebilir.

Yazının devamı...

Sizin için en uygun fiziksel egzersiz hangisi?

15 Mayıs 2020

Genel olarak önerilen egzersizler aerobik ve anaerobik egzersizlerin karışımı şeklindedir.

Aerobik egzersizlerini yürüyüş, bisiklete binme şeklinde hareketler olarak düşünebilirsiniz.

Anaerobik egzersizleri ise ağırlık kaldırma hareketleri gibi kuvvet içerikli çalışmaları içerir.

Bu egzersiz türlerinin vücuda nasıl etki ettiğini bilmek doğru bir egzersiz programı oluşturmada size yardımcı olacaktır.

Aerobik ve anaerobik egzersiz nedir?

Aerobik, “oksijene ihtiyaç duyar” anlamına gelir. Aerobik egzersiz, egzersiz sırasında sabit bir oksijen kaynağı sağlarken, enerji için hem yağ hem de karbonhidratları yakar. Kalp atış hızınızı artırır ve bu sebeple “kardiyo” olarak adlandırılır. Koşu, yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, dans, tenis, futbol ve basketbol aerobik egzersiz grubundadır. Aerobik egzersiz, kalp ve akciğerleri düzenleyerek genel zindeliğinizi artırmaya yardım eder. Düzenli yapılan aerobik egzersiz diyabet, kalp hastalığı ve inme gibi birçok ciddi sıkıntı riskini azaltabilir ve kilo yönetimini de destekleyebilir. Aynı zamanda dolaşım ve solunum sistemlerini de destekler ve vücudun sorunsuz çalışmasını sağlar. Bu yüzden genel kondisyon düzeyinizi ve dayanıklılığınızı artırmak için aerobik egzersiz yapabilirsiniz.

Anaerobik egzersizler ise ağırlık kaldırma benzeri kuvvet çalışmalarıdır. Anaerobik egzersiz, sadece enerji için karbonhidratları yakarken kısa bir yoğun hareket patlaması içerir. Oksijen gerektirmez. Şınav, mekik, kısa sprint koşuları anaerobik örneklerdir. Anaerobik kuvvet antrenmanı genel gücü artırabilir, kasları güçlendirebilir ve kemik yoğunluğunu artırabilir. Bacaklar, kalçalar, sırt, karın, göğüs, omuzlar ve kollar gibi büyük kas gruplarını güçlendirmek için kullanılabilir. Kilo vermeye yardımcı olabilir. Kas kütleniz çok olduğunda günlük aktivitelerle daha fazla kalori yakabilirsiniz. Kuvvet antrenmanı ile hedef alarak belirli vücut kısımlarından yağ yakamazsınız. Sadece güç ve kas yoğunluğunu artırabilirsiniz. Vücut geliştirme, yaşlanma ile görülen yağsız vücut kütlesi kaybını en aza indirmek için çok önemlidir.

Bu çalışmaların süresi ne kadar olmalıdır?

Yazının devamı...

Kas sistemini yakından tanıyalım

7 Mayıs 2020

Kas ve kas gruplarımız olmasaydı yaşamamız mümkün değildi, yani anlaşılacağı üzere kaslar hayati derecede önemli bir sistemin parçaları ve diğer organlarımız kadar kas sağlığımız da çok önemlidir.

Kaslarımızın öncelikli görevi iskelet sistemini ayakta tutmaktır. Kaslar ayrıca kalp ve organlarımızın çalışması için de önemlidir.

3 tipte kas dokusu mevcuttur. Bunlar;

Kas hareketleri, nörolojik sinyaller kas hücrelerinde elektriksel etkileşim oluşturduğu zaman meydana gelir. Bu elektriksel iletim esnasında kalsiyum hücrelere salınır ve kısa bir kas seğirmesi oluşturur. Hücreler arasındaki bağlantı ile ilgili problemler nöromüsküler (sinire bağlı kas hastalıkları) hastalıklara yol açabilir.

Kas ağrıları, aşırı kullanım ve zorlama gibi basit bir durum olsa da çok sayıda soruna işaret edebilen yaygın bir sorundur. Bazı kas bozuklukları ve kasları etkileyen durumlara bakalım: Morarma, kramp, Miyopati, Kas distrofisi, Parkinson, Fibromiyolji, Multiple Skleroz durumlarına işaret edebilir.

Düzenli beslenme ve egzersiz kas sağlığı için önemlidir.

Yazının devamı...

Osteoartrit (Kireçlenme) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

30 Nisan 2020

Osteoartrit genel olarak ileri yaş grubu kişilerde görülmesine rağmen her yaşta görülme ihtimali de vardır. Osteoartrit için dejeneratif (bozulma) eklem hastalığı ya da aşınma veya yıpranma artiriti (iltihabı) adı da kullanılır.

Osteoartrit nedenlerine bakacak olursak;

Eklem hasarından meydana geldiğini görürüz. Yaşa bağlı aşınmada artış görülür. Diğer nedenler ise kıkırdakta yırtık, eklem çıkıkları, bağ dokusu yaralanmaları karşımıza gelecektir. Obezite yani aşırı kilo durumu ile bu rahatsızlık tetiklenebilmektedir.

Ailede bu hastalığın yaşanmış olması da sizde de yaşanma ihtimali olduğunu gösterebilir.

Osteoartrit nerede olur?

Eller, parmaklar, dizler, kalça, boyun ve sırt başta olmak üzere eklem olan her bölgede meydana gelebilir.

Osteoartrit belirtileri

- Oluşma bölgesinde ağrı (Derecesiyle birlikte ağrı şikâyeti de artar.)

Yazının devamı...

Covid19’lu günlerde fiziksel ağrılarınız için masajdan faydalanın

23 Nisan 2020

Uzman kişilerin elleri ile uyguladığı manipülasyonu siz de basit şekilde uygulayabilir ve rahatlayabilirsiniz. Manipülasyon elleriniz ile vücutta belirli noktalara uygulanan baskı ve yoğurma tarzı temaslardır.

Covid-19 virüsünün etkisi altındaki dünyamızda stres nedeniyle oturduğumuz yerden fiziksel ağrılar hissedebiliriz. Bahsettiğimiz bu masajı kendinize uygulayarak ağrılarınızı dindirebiliriz ve hatta stresinizi azaltabilirsiniz.

Stres, kaygı, kas gerginlikleri, sindirim bozukluları, baş ağrısı ve kas ağrıları için kendinize masaj yaparak fayda sağlama imkanınız olabilir. Hatta öyle ki kapsamlı bir tedavi planının içeriği olarak kendi kendinize masaj uygulaması ile fibromiyalji ve artrit gibi kronik rahatsızlıkların çözümü içinde etki görebilirsiniz.

Bu tarz basit masajlar kısa zamanlı etki almak için önemlidir ancak kalıcı bir tedavi olarak düşünülmemelidir. Covid-19 virüsünün etkisi ortadan kalktığı zaman bir uzmana başvurularak kalıcı çözüm ve tedavi sağlanmalıdır.

Masaj yapabileceğiniz bölgeleri başınız, sırtınızın alt ve üst kısımları, karnınız, omuz ve çevresi, kalçalarınız ve bacaklarınız olarak düşünebilirsiniz.

Boyun ağrısı için boyun ve sırtınızı düzeltin, ağrılı bölgeyi bulup parmaklarınız ile uygun şekilde bastırabilirsiniz. Bu işleme 3 ile 5 dakika devam edebilirsiniz.

Baş ağrısı için omuzlar dik konumdayken kafatasının arka alt bölümüne işaret ve başparmaklarınızla yoğurarak masaj yapabilirsiniz. Küçük dairesel hareketlerle masaja devam edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Otururken diz ağrısı neden olur?

17 Nisan 2020

Uzun sürelerde oturmak diz ağrısına neden olabilir; Çalışma ortamı masa başı olanlar, yemek yerken uzun sürelerde oturanlar, çeşitli etkinlikler nedeniyle uzun süre oturmak zorunda kalanlar, bilgisayar ve televizyon karşısında normalden fazla oturup vakit geçirenler bu gruba dahildir. Uzun sürelerde oturmamak için yarım saatlik dönemlerde ara verilmeli ve ayağa kalkılıp hareket edilmelidir.

Oturma pozisyonunuzdan ayağa kalkarken ani hareketler ağrıya sebebiyet verebilir; Osteoartrit tarzı bir rahatsızlık nedeniyle bu ağrılı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Oturuş şekliniz ağrı kaynağı olabilir; Bacak bacak üstüne atmak ve bu tarz şekil bozukluğu yaratacak oturma pozisyonu bu durum için uygun bir örnektir. Bu tarz oturuş diz üzerine bir baskı yaratmaktadır. Uzun süre oturmak zorunda olan insanlar en ergonomik pozisyonu öğrenmeli ve ona göre oturmalıdır.

Oturduğunuz mobilya nedeniyle rahatsızlık hissedebilirsiniz; Örnek alarak, ofiste uzun süre oturursanız, sandalyeniz masanız gibi kullandığınız diğer mobilyalarla doğru şekilde tasarlanmalı ve doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Sandalyenin genellikle çok düşük pozisyonda olması daha çok rahatsızlığa neden olabilir.

Koşucu diz (PFP) gibi durumlar nedeniyle merdiven inip çıkarken ağrı hissedilebilir. Burada diz elemini gereğinden fazla kullanımı, diz ile kalça arasındaki uyumsuzluk, diz kapağı yaralanması durumları söz konusu olabilir.

Bu tarz ağrılar bazı durumlarda hiç dinmeyebilir.

Yazının devamı...
Yasemin Soytürk Özseren Kimdir?
1975 yılında Polatlı’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Polatlı’da tamamladıktan sonra 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) Bölümü’nü kazandı.Tıp eğitimini 2000 yılında tamamladıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ilk olarak Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nü kazandı. Buradaki 5 aylık deneyiminin ardından tekrar TUS sınavına girerek Gazi Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü kazandı. 2006 yılında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı oldu. Afyonkarahisar’a bağlı Sandıklı Devlet Hastanesi’nde 2 yıl mecburi hizmetini yaptıktan sonra Ankara’da özel merkezlerde çalıştı.2012 yılında lisansüstü eğitimlerine başladı. 2015 yılı itibariyle Dr.Wolfgang von Heymann başkanlığında yürütülen Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul ve Prof. Dr. Cihan Aksoy eğitimlerine katıldı. FIMM (Uluslararası Tıp Organizasyonu) tarafından verilen 300 saatlik teorik ve pratik manuel terapi eğitimini başarıyla tamamlayarak uluslararası geçerliliği olan ‘Manuel Terapist Uzman Doktor’ ünvanını almaya hak kazandı. Türkiye genelinde bu diplomaya sahip sayılı hekimden yalnızca birisidir. Dr. Yasemin Soytürk Özseren, evli ve 3 çocuk annesidir. Ankara’da Kendi özel muayenehanesinde çalışmaktadır.