Macaristan hem dost hem akraba

Macaristan, Avrupa’nın ortasında bir coğrafyada yer alıyor, Ünlü Tuna Nehri başkent Budapeşte’nin tam ortasından geçiyor. Nüfusu 10 milyon, Türkiye’nin yaklaşık onda biri. Geçen yıl 14 milyon turist gelmiş; ortalama oda fiyatı 150 Euro. Ukrayna’ya gelenlerin sayısı 3 milyon, hükümet bu sayıyı yüksek buluyor.

Haberin Devamı

Galatasaray Kongre arifesine girerken, daha önce Galatasaray AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yapan iş insanı, Mülkiyeli Adnan Sezgin’le karşılaştım, haklı olarak “Galatasaray ne oluyor?” diye sordum. “Mevcut duruma çok üzülüyorum, ama ben ayrıldıktan sonra GS ile hiçbir yorum yapmadım. Şimdi de yapmayacağım, duygularımı kendime saklayacağım. Tabii ki, GS taraftarı olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Sonra konu konuyu açtı. İş, Türkiye-Macaristan ilişkilerine geldi. Şu anda kendisinin DEİK Türk-Macar İş Konseyi Başkanı olduğunu öğrendim. Dolayısıyla sohbet o yöne kaydı. Çok ilginç bilgilere ulaştım. Kendisinden önce üç dönem DEİK Türk-Macar İş Konseyi’nin başkanlığını yürüten Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat’a bu konuda kendisine yaptığı katkılardan dolayı şükran duyduğunu belirtti. Sezgin, üç yıl üst üste şampiyon olmuş, teknik direktörden sonra bu görevi üstlenmenin zorluğunu belirterek, bunun üstesinden gelmek ancak ekip çalışması ile oldu diye vurguladı özellikle.

Haberin Devamı

Koordinasyon ve iletişim kanallarını çalıştırarak başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi ve şunları ekledi:

“Siyasi, ekonomik, kültürel açıdan bizim Batıdaki en büyük dostumuz, arkadaşımız ve akrabamız Macaristan’dır.” Öğrendim ki kamuoyunda bildiğimizden daha güçlü bir ilişkisi varmış Türkiye ile Macaristan’ın. İki ülkenin ticaret hacmi 2001 yılı sonu itibariyle 4 milyar dolar olarak realize edilmiş, 2019 yılında ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Victor Orban tarafından 6 milyar dolara çıkması hedeflenmiş.

2024 TÜRK-MACAR YILI

Macaristan’da şu anda yatırımı olan birçok Türk şirketi bulunuyor. Başlıcaları; Polat Holding, Nurol Holding, Özaltın Holding, Otokoç, Çalık Holding, Metex, Snergy Grup, Yarış Kabini, Çelebi Grup ve birçok otel-restoran gibi bir çok turizm yatırımı var. Türk Telekom’u’ unutmayalım ve son olarak Şişe Cam’ın 2001 yılında 255 milyon Euro’luk yatırımı ile Macaristan’a yapılan en büyük üçüncü yatırım olduğunun altını çizelim.

Son zamanlarda Macaristan’a ilgi her alanda giderek artıyor. Bir diğer atılım ise ‘Go Africa’ Projesi’ ki buradaki amaç Macar ve Türk şirketlerini birlikte Afrika’ya yatırım yapmalarının sağlanması. Bu projenin finansmanı, Macar-Türk Eximbank ve Afrika Merkez Bankası tarafından sağlanıyor ve bu yatırımların sigorta sorunları da bu organizasyon tarafından gideriliyor. Dolayısıyla bu işbirliği ile finansman ve sigorta sorunu çözülmüş oluyor.

Haberin Devamı

Şu ana kadar biri 220 milyon dolarlık, diğeri de 120 milyon dolarlık iki proje gerçekleşmesi iki ülke tarafından ‘memnuniyet’ verici olarak nitelendiriliyor.  Ve bu alanda gösterilen ilgi, bu gibi projelerin büyüyerek süreceği sinyalini veriyor.

Adnan Sezgin’in bu ifadesi daha ilgi çekici:

“Bizler Afrika’ya geçmiştekilerin yaptığı gibi değil ‘bu proje sadece almaya değil hizmet götürmeyi amaçlayan bir proje.”

2024 yılının Türk -Macar Kültür Yılı ilan edildiğini de belirten Sezgin, bu kapsamda kültürel ve sportif anlamda birçok etkinliğin de yer alacağı anlatılıyor bize.

MİLLİ DÜĞÜMLER ÇÖZÜLÜYOR

BİZ hariç Atatürk yolunda yürüyen tek bir parti kalmadı. AKP milli düğümleri bir bir çözdü. Millet ittifakı da tam bir hayal kırıklığı oldu. Bizler dururken AKP eskileriyle iş tuttu ve kirli suyla çamaşır yıkamaya koyuldu. Samanlık yandı kaçan farelere kucak açtı. CHP’li seçmenin heyecanı ve umutları yerle yeksen oldu. Bizleri yüzde 1000 yerli ve milli bir 3. İttifakı kurmaya mecbur bıraktı. Üçüncü ittifak ve sürprizler yolda. Vecdet ÖZ

Haberin Devamı

ADAYLIKTA BİR İSİM; ABDÜLLATİF ŞENER

‘MİLLET İttifakı’nın veya altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

Bu soru uzun zamandır gündemi işgal ediyor. Kılıçdaroğlu aday mı oluyor? Veya kimlerin kazanma şansı olabilir?

Erzurum kökenli, eski bir bürokrat olan Mehmet Necati Güngör, bu konuları ANAP döneminin saygın bir il başkanı ile konuşmuş. Oran’daki bir pastanedeki sohbette ANAP döneminin başarılı ismi TÜPRAŞ Genel Müdürü Mehmet Savran da varmış. Eski dönemlerin başarılı siyaset adamlarını anmışlar. Siyaseti çok iyi okuyan eski il başkanı, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ilginç bir isim ortaya atmış. ‘Kesin kazanır’ fikrindeymiş. Demiş ki: “Aklıma gelen isim, Abdullatif Şener’dir. İyi bir ekonomist, dürüst bir kişilik, sevilen bir isim. Üstelik AKP tarafından harcanmış, CHP’de yerini almış. Her kesimden oy alabileceğini görüyorum. Kesin kazanacağına inanıyorum.”

Haberin Devamı

Ortaya attığı bu yeni isme ikimiz de itiraz etmedik. Doğru, temiz ve güzel bir isim, demişler.

O ara başka isimler de konuşulmuş ama, eski il başkanının ‘kesin kazanır’ dediği isim Abdüllatif Şener’den başkası olmamış. “Abdüllatif Şener ismini de bilerek ortaya atıyorum, her kesimden oy alır ve kesin kazanır” diyerek noktayı koymuş.

Hayırlısı, bakalım.

ABDÜLHAMİT’İ İYİ TANIMAK

1876 ile 1909 tarihleri arasında 33 yıllık saltanatında ‘bir karış toprak kaybetmedi’ denilen 16 eşli, 34. Osmanlı Padişahı Abdülhamid (1842-1913), Tunus, Girit, Mısır, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Niş, Teselya, Kıbrıs, Erzurum, Kars, Ardahan, Batum olmak üzere 1,5 milyon kilometrekare toprak kaybetmişti. En çok toprak kaybeden padişah olarak bilinen baskıcı Abdülhamid’i iyi tanımak gerekir.

Haberin Devamı

‘Emperyalistlerle mücadele eden’ Abdülhamid, hazinede para kalmayınca 1891 yılında, daha önceki padişahlar gibi ünlü Yahudi banker Rothschild’e başvurur. Rothschild %4 faizle, ödeme süresi 60 yıl olan, 6 milyon 316 bin 920 Sterlin borç verir. Hazine iyice boşalınca, tam takır olunca 1894 yılında Abdülhamid, yine Rothschild’e başvurur. Rothschild, %3,5 faizle, ödeme süresi 61 yıl olan 8 milyon 212 bin 340 Sterlin borç verir. Osmanlı Devleti, bu borcu yıllık 330 bin Sterlin taksitlerle ödemek üzere borç senetleri imzalar. Suay KARAMAN

BİLİYOR MUSUNUZ?
Bitlis’te ilk kitap fuarı

BİTLİS Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) tarafından düzenlenen Bitlis’te ilk kez düzenlenecek ve 29 Mayıs’a kadar beş gün sürecek olan ‘1. Bitlis Kitap Fuarı’nın bugün kapılarını kitapseverlere açacağını; 40’ı aşkın yazar, gazeteci, akademisyen ve sanatçı katılacağı Fuarda İnci Aral’ın Onur Konuğu olacağını...

ANA teması ‘Günümüz Sorunları ve Çağdaş Gençliğin Çözümleri’ olan 24. Türkan Saylan Gençlik Kurultayı’nın 25-28 Mayıs tarihlerinde ÇYDD Bolu Şubesi’nin ev sahipliğinde Hampton Otel’de gerçekleştirileceğini...

Yazarın Tüm Yazıları