Emekli-emekçiye soğuk duş

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Emekliye ve asgari ücretliye temmuzda ek zam yok” açıklaması milyonlarca garibanda soğuk duş etkisi yarattı.

Haberin Devamı

Işıkhan’ın açıklaması ile patronların ardından hükümet de asgari ücrete ara zamma kapıyı şimdilik kapattı.  Bakanın açıklaması “Dört yıl seçim yok, ara zam da yok” olarak nitelendiriliyor.

Yılbaşında yüzde 49 artışla brüt 20 bin 2.50 TL, net 17 bin 2 TL’ye yükseltilen asgari ücret aradan geçen dört aylık süreçte azgın hayat pahalılığı karşısında hızla eridi. TÜİK’e göre yılın ilk üç ayında TÜFE oranı yüzde 15.06 oldu. Asgari ücretin satın alma gücü de bu oranda geriledi. Eğer temmuzda ara zam yapılmazsa 10 milyona yakın emekçi, yeni ücretin ele geçeceği önümüzdeki şubat ayına dek 17 bin TL ile yaşamaya çalışacak. Hükümetin de sık yakındığı can yakan hayat pahalılığı karşısında 9 ay daha bu para ile nasıl geçinebilir emekçi?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na emekçileri temsilen katılan Türk-İş’e temmuzda ara zam için büyük görev düşüyor. Patronlar kadar bu konuda inisiyatif alıp ek zam için gücünü kullanmalı, sessiz kalmamalı. En büyük konfederasyonun sorumluluğu ile tutum takınmalı.

Haberin Devamı

Hayal kırıklığı yaşayan bir diğer kitle emekli, dul ve yetim.  Bakan Işıkhan’ın açıklamasına göre 16 milyonu aşan dev orduya temmuzda salt 6 aylık TÜFE oranında zam verilecek. Ek artış yok. 5510 sayılı yasanın 55. maddesine göre emekliye 6 aylık enflasyon oranında artış yansıtmak zorunlu. Bir anlamda kaybedilen paranın telafisi. 9 milyon emekli, dul ve yetimin 10 bin TL ve altında aylık aldığı göz önünde bulundurulursa ek zam kaçınılmaz olarak kendini gösteriyor.

Temmuzda emekli, dul ve yetime yüzde 20-30 arası zam olası. 10 bin TL aylık alana bu oranda artışın hiçbir anlamı olur mu? Siyasi irade üzerinde düşünecektir; tasarruf başka harcamalardan yapılmalı.   Şükrü KARAMAN

GÜNÜN SÖZÜ

(Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84. Yıldönümü dolayısıyla)

“Hiç gördünüz mü? Köy Enstitüsü mezunu olup da zeki olmayanını, akıllı olmayanını? Yurdunu, toprağını sevmeyenini görmediniz değil mi? Çünkü onların düşünceleri evrensel; duyguları, davranışları insanlık içindir. Onların kimseye öfkeleri yoktu, borcu da. Hatta alacakları kaldı bu ülkede. Çünkü kurdukları okulları kapattılar.” Abdullah YÜKSEL - Eğitimci, yazar

Haberin Devamı

AV. GÜN: ‘STRAZBURG’DA ÖNERİLERİMİZ DİKKAT ÇEKTİ’

DAHA İyi Yargı Derneği heyeti, Fransa’da, Strazburg’daki Avrupa Konseyi’nde, Parlamenterler Meclisi üyelerine ve komisyonlara, yargıda daha nitelikli ve kaliteli hizmeti hedefleyen “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu” önerisini anlattı. Başkan Av. Mehmet Gün, Prof. Dr. Ali Murat Vural, Tuğçe Özbilen ve Beyza Berber’den oluşan heyet, Avrupa Konseyi’nden Stefan Schennach, George Foulkes, Richard Keen, Erliha Bicakcic dahil Eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve eski İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile bir araya geldi, Parlamenterler Meclisi’nde Liberaller ve Demokratlar Grubu delegasyonu ve Birleşik Krallık Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Sandy Moss ile görüştü.

Haberin Devamı

Av. Mehmet Gün, temasları ile ilgili şu bilgileri verdi: “10 yıl önce kurulmuş, siyaseten tarafsız bir sivil toplum kuruluşuyuz. Amacımız Türkiye’nin, uzlaşma kültürünün egemen olduğu, barış içinde yaşayan, üretken, uluslararası alanda rekabetçi ve müreffeh bir toplum haline gelmesine, yargının daha ilerletilmesi ve geliştirilmesi yolu ile katkıda bulunmak. Strazburg’daki görüşmelerimizde aldığımız olumlu tepkiler, uzmanlık alanlarımızda Avrupa kurumlarının çalışmalarına katkı sunabileceğimizi gösterdi. Yargıda reform önerilerimizi anlatmaya devam edeceğiz.”

GÜNÜN SÖZÜ

- KÖY Enstitüleri üzerine Türkiye’nin en önemli etkinlik dizisi olan “Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri” bu yıl dördüncüsüyle 19-21 Nisan’da yine Ayvalık’ta gerçekleştirilecek.

Haberin Devamı

ARŞİVLİK BİR MAKALE

- KÜRESEL jeopolitik güç dengelerinin hızla yeniden kurulmakta olduğu günümüzde, Amerika ve Çin’in ekonomik kalkınmaları hakkında www.globalresearch.ca sitesinde [Containing China’s Development: “U.S. Funds Wars, China Funds Development”] başlığıyla yayımlanan, önemli bilgiler içeren arşivlik makalenin internet çevirisini bilgi ve değerlendirmelerinize sunarım. Makalenin orijinal metnine https://www.globalresearch.ca/yellen-beg-china-face-saving-slowdown/5854359 linkinden ulaşabilirsiniz. Haluk DURAL-Milli Merkez Genel Sekreteri

SİYASET KULİSLERİ

SİYASETTE o kadar yazıp çiziyoruz, duyarsızlık alabildiğine sürüp gidiyor. Yolsuzluklar, torpiller, haksızlıklar, uğursuzluklara karşı parti ve belediye yönetiminden kimse kulak çekmeyi bırakın uyarı da yapmaz mı? Bizim gibi meslektaşlarımız da gündeme getiriyorlar öğrendiklerini. Sarıyer’de bir kayırmacılık; Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un eşi Filiz Coşkun Kültür İ?leri M?d?r? olarak atanm??. Kimsede utanma da kalmam?? art?k!şleri Müdürü olarak atanmış. Kimsede utanma da kalmamış artık!

Haberin Devamı

GENÇLERE SON SÖZ

Çok okuyun

Anlayın

Düşünün

Sorgulayın

Üretin

Yazarın Tüm Yazıları