Cildinize uygun parfüm nasıl seçilir

Kokular, hafızamızda çok önemli bir role sahiptir. O nedenle parfümlerimizi seçerken çok dikkat eder ve tenimize en uygun kokuyu bulmaya çalışırız.

Haberin Devamı

Çünkü seçtiğimiz parfümler, aynı zamanda kişiliğimizi de yansıtır. Kokuların duyular üzerindeki etkisini kesinlikle göz ardı edemeyiz. Bunun yanı sıra parfümümüz aslında giydiğimiz kıyafet, kullandığımız aksesuarlar kadar önemlidir. Çünkü kombinimizin en ince detayını tamamlarlar. Doğru bir parfüm ile günün yıldızı olabileceğiniz gibi yanlış bir seçimle ne kadar şık olursanız olun çekiciliğinize gölge düşürebilirsiniz. Bu nedenle sizi herkese hatırlatacak, teninize uygun kokuyu keşfetmeniz oldukça önemlidir. Günlük kombinimizin en cazibeli kısmını tamamlayan bir koku seçmek, oldukça önemli bir konudur. Çünkü kullanacağınız parfüm her daim sizi hatırlatacak, teninizle bütünleşip size özel bir koku haline gelecek. Peki, doğru parfüm seçimi nasıl yapılır? Size özgü olan kokuyu nasıl keşfedebilirsiniz? Gelin, bugün kokuların muhteşem dünyasına bir giriş yapalım ve parfümünüzü nasıl seçeceğiniz konusunda bir yol haritası çizelim. Unutmayın! Akılda kalıcılığın sırrı, teninize ve karakterinize uygun parfümü kullanmaktan geçer.

Haberin Devamı

Cildinize uygun parfüm nasıl seçilir
Cildinize uygun parfüm nasıl seçilir

PARFÜMLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Parfüm seçiminizi nasıl yapacağınız konusuna girmeden önce parfümlerin kaça ayrıldığını ve kokuların açılma kademelerinden biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü parfüm seçerken özellikle notalara çok dikkat etmek gerekiyor. Parfümler, içeriğinde bulunan konsantre ve esans oranlarına göre çeşitlendirildiği için Eau De Perfume (EDP) ve Eau Du Toilette (EDT) olmak üzere ikiye ayrılır. EDP, esans miktarı yüzde 18 ve üzeri olan parfümlerdir ve kokuları daha yoğun hissedilir. EDT ise esans miktarı yüzde 10 civarında olan parfümleri ifade eder ve daha hafif kokulardır.

Cildinize uygun parfüm nasıl seçilir

PARFÜM NOTALARI NEYİ İFADE EDER

Parfüm seçerken, notaları da atlamamak gerekir. Notalar, parfümü oluşturan esansların uçuculuklarına göre sınıflandırılmasını ifade ediyor. Parfümlerde üst, orta ve alt olmak üzere üç temel nota bulunuyor. Parfümün ilk sıkıldığı an duyulan koku üst notayı oluşturuyor ve en uçucu esanslardan oluştuğu için etkisi birkaç dakika sürüyor. Bu nedenle parfüm seçerken ilk aldığınız koku ile hemen karar vermemenizi öneririm. Parfümün gerçek kokusunun ortaya çıktığı orta nota ise oldukça önemli. Çünkü kokunun aslını gösteriyor ve etkisi bir saat kadar sürüyor. Bu nedenle parfümünüzü ikinci koku üzerinde tercih etmeniz gerekiyor. Dip nota olarak da bilinen alt nota da kokunun tene yerleşmesinin ve orta notanın etkisini yitirmesinden sonra çıkan kokudur. Bu nota, bir parfümün ne kadar kalıcı ve başarılı olduğunu gösterir.

Haberin Devamı

HER MEVSİMİN KOKUSU AYRIDIR

Parfümünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri de mevsimine göre koku tercih etmektir. İlkbahar aylarında kullanacağınız taze meyve ve çiçeksi kokular, sizi ve enerjinizi tamamlayacaktır. Yaz aylarında ise okyanus, magnolya, lavanta gibi çiçek ve narenciye esanslarının fresh kokusu tercih edilmelidir. Sonbahar ayları için uzun süre kalıcılık sağlayan kehribar, yasemin, sandal ağacı ve baharatlı kokular, doğru bir tercih olacaktır. Soğuk kış günlerinde ise kokusu daha keskin olan bergamot, amber, vanilya ve tarçın gibi baharatlı kokuları deneyebilirsiniz.

Cildinize uygun parfüm nasıl seçilir

CİLT TİPİNİZ PARFÜM SEÇİMİNİ ETKİLER

Parfüm seçiminde vücut kimyası oldukça önemlidir. Öyle ki vücut ısınız, cildinizdeki yağlar, ten renginiz, cildinizin kuru veya yağlı olması, kokunun nasıl yayıldığını etkiler. Mesela beyaz bir tene sahipseniz, çiçek notaları içeren kokuları tercih etmelisiniz. Koyu bir ten renginiz varsa da ağırlıklı olarak baharatlı kokular kullanmanız gerekir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler içinse oryantal, hafif çiçek ve narenciye kokuları idealdir. Misk, odunsu kokular veya aromatik notalar gibi daha güçlü esanslarla üretilmiş parfümler ise kuru ciltler uygundur.

Haberin Devamı

PARFÜMÜN KALICI OLMASI İÇİN NEREYE SIKILMALIDIR?

Parfümünüzü sıktıktan sonra çok kısa sürede etkisini kaybetmesinden mi şikâyet ediyorsunuz? O zaman şimdi anlatacağım kısım sizin için. Parfümünüzü vücudunuzun doğru yerlerine uyguladığınız zaman kokusu çok daha uzun süre kalabilir. Bu nedenle parfümünüzü her zaman bileklerinizin içi, kulak arkası, diz ve dirseklerinizin arkası gibi nabız noktalarına uygulamaya özen gösterin. Çünkü kan akışının hızlı olduğu yerlerde kokular, çok daha hızlı yayılır.

Yazarın Tüm Yazıları