"Pınar Yalçın Bahat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Pınar Yalçın Bahat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Pınar Yalçın Bahat

Pınar Yalçın Bahat

Doğuma destek gıdalar

30 Mayıs 2019

Doğum, her kadının birbirinden farklı heyecanlar ile beklediği bir süreçtir. Mutlu son yaklaştıkça anne adayları için zaman daha da yavaş ilerler. Bu süreci son günlerde hızlandırmak ve doğum sancılarını başlatıp, rahim ağzının gerekli olgunluğa ulaşmasını sağlamak için anne adayları bazı destekler alabilir.

Bilinen ve hakkında yapılmış bilimsel çalışma da olan hurma, ülkemizde oldukça sık kullanılan yiyeceklerin başında gelir. Benzer şekilde hurma sirkesi de aynı amaçla kullanılır. Doğum sonrasında da süt arttırıcı ve rahmin toparlanmasını kolaylaştırıcı etkisi nedeni ile kullanılmaya devam edilir. Benzer şekilde salatalarda kullanılan balzamik sirke de doğumu kolaylaştırıcı ve bağırsak hareketlerini arttırıcı etkisi nedeni ile kullanılır. Bunun yanında ahududunun kendisi ve çayı da doğumu başlatmak için kullanılır. Ananas, mango ve kivi tüketimi içeriğindeki ‘bromelain’ adlı enzim sayesinde doğumda rahmin kasılması ve rahim ağzının doğuma hazırlanmasında görevli olan ‘prostaglandin’ adlı maddelere etki eder. Tüm bu yiyecekler mutlaka bol su tüketimi ile desteklenmelidir.

Ülkemiz mutfağında yaygın kullanılmasa da özellikle İtalyan mutfağında patlıcan ve peynirli yemeklere kekik ve fesleğen eklenerek doğuma özel kolaylaştırıcı bir yemek hazırlanır. Burada asıl etkiyi fesleğen ve kekik sağlar. Aşırıya kaçmadan bizler de yemeklerimize bu baharatları son dönemlerde damak tadımıza göre ekleyebiliriz.

Acı biber baharat olarak yaygın kullanılır, içeriğindeki ‘kapsaisin’, endorfin salınımına neden olur ve ağrı yolaklarına etki eder. Ancak unutulmamalıdır ki aşırı tüketimi gebelerde reflüyü arttırmaktadır. Bu dönemde pek çok baharat ve yağ türevi, benzer şekilde doğumu kolaylaştırmak için kullanılır. Ancak bu besinler ve yağlar asıl etkisini bağırsaklar üzerine gösterir ve bağırsak hareketlerini arttırması nedeni ile zamanla rahimde dolaylı olarak kasılmalara yol açar. Artmış bağırsak hareketleri ile birlikte su kaybı da fazla olacağı ve gebenin hayat konforunu bozabileceği için tarafımızca önerilmemektedir.

Alacağımız besinler ne kadar doğal gıdalar olsa da her besinin pek çok etkisi olduğu göz önüne alınarak ve mutlaka takibimizi yapan hekime danışarak uygun miktarda tüketmeye özen göstermeliyiz. Doğum için olmazsa olmaz ise su ve yürüyüştür. Hamileler mümkün olduğunca gebelikleri boyunca su tüketmeye ve yürüyüş yapmaya özen göstermelidir. Tüm bu yiyeceklerin özellikle erken gebelik haftalarında aşırı tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Yazının devamı...
Pınar Yalçın Bahat Kimdir?
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2010 yılında mezun olan Dr. Bahat, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını tamamladı. Dr. Bahat, tamamlayıcı tıpile ilgili pek çok alanda( Nöralterapi, Akupunktur, Ozon, Mezoterapi, Fitoterapi, Manuelterapi, PRP-CGF) Türkiye, Almanya, Avusturya ve Amerika’da eğitim almış olup bunların jinekolojik alandahastalarına ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Dünyanın pek çok farklı Tamamlayıcı Tıp ve Jinekoloji kongrelerinde bu konuda konuşmalar yapmış ve özellikle ‘’PelvikAğrı ve Endometriozis te Nöralterapi’yi aktif olarak kullanmakta ve bu konuda eğitimler vermektedir.Dr Bahat’ın çeşitli kitap bölüm çeviri ve bölüm yazarlığı olmakla birlikte, pek çok kongreye katılımcı ve konuşmacı olarak iştirak etmiş, uluslararası ve ulusal dergilerde makaleleri bulunmaktadır. Dünyanınen büyük Tamamlayıcı Tıp kongrelerinden biri olan Baden- Baden Tamamlayıcı Tıp Haftasına Eğitmen ve konuşmacı olarak davet edilen ilk Türk Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olmuştur.Endometriozis & Adenomyozis Derneği2nde aktif olarak çalışmaktadır.2016 yılı başından beri İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde görevini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.