Bahar geldi hoş geldi

Sağlıklı ve zinde, formda ve huzurlu bir hayatın önemli ayrıntılarından biri de “RUH VE ZİHİN SAĞLIĞI” yani “İÇSEL HUZUR”dur.

Haberin Devamı

Farklı nedenlerle hepimizin az ya da çok huzursuz günler geçirdiği dönemler olabiliyor, bu gibi dönemlerde de baharın en etkili “antihuzur ilaç”, kendini daha iyi hissetmenin en mucizevi anahtarı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Zira her bahar toprağı yine ve yeniden iyi ve güzel tohumlarla doldurma, bir başka deyişle toprağı yeni baştan tohumlama zamanıdır.

Nelson Mandela’ya ait olduğunu hatırladığım önemli bir cümle var: “Küskünlük bir zehri içmek ve bunun düşmanlarınızı öldüreceğini ummaktan farksızdır.

Sadece bu nedenle bile her bahar hüzünleri, kırgınlık ve kızgınlıkları geride bırakma, ruhu yeniden iyi ve güzel şeylerle besleyip yeni yolculuklara çıkma fırsatıdır.

Doğanın bizi kucaklarını kocaman kocaman açtığı, bu aydınlık, bu ılık, bu sevimli günlerde kendinizi doğayla daha çok baş başa bırakın, uyumlayın. Kediler gibi esneyip, karıncalar gibi koşmayı, gün ışığından, güneşten, rüzgârın, kuşların sesinden daha çok ve sık faydalanmayı unutmayın.

Haberin Devamı

Bırakabilme ve vazgeçebilme gücünüzden daha sık ve çok faydalanın. Kırgınlık ve küskünlüklerinizi kışta, kışın soğuk ve karanlık günlerinde bırakın. Baharın aydınlık fırsatlarını “affedebilme, eşle dostla daha sık görüşme, daha sık sosyalleşme ve başkalarına daha çok yardım edebilme fırsatı” yapın.

Unutmayın! Her bahar her birimiz için yine ve yeniden iyi ve güzel şeyler düşünme, yüzümüze çocukluğumuzdaki o harika, o saf, o temiz ve o samimi gülümsemeleri yeniden ekleyebilme fırsatıdır.

Ve bir bahar tazelenmesine hepimizin her zaman ihtiyacı vardır.

Bahar geldi hoş geldi

SİZ DE KESİP SAKLAYIN

INSTAGRAM’DAN SEÇMELER

Instagram’daki takipçilerimin sayısı 2 milyonu geçti. Instagram’ımda paylaştığım bana ait olmayan bazı tavsiyeleri sizlerle de paylaşma zamanı zannederim çoktan geldi. İşte onlardan bazıları...

OSHO: Hayat kısa, anların tadını çıkar. Kolay affet, yavaşça öp, kalpten sev, kahkahalara boğul... Ve yüzünü güldürmeyi başaran hiçbir şeye sırtını dönme.

Haberin Devamı

DÜŞÜNEN İNSAN 1: Sürekli başkalarının konuşulduğu ortamlarda bulunma. Çünkü oradan ayrıldığında yeni konu sen olursun.

DÜŞÜNEN İNSAN 2: Çok gülen bir insan uzun süre gülmeye devam ederse gözünden yaş gelir. Ağlayan bir insan bir süre sonra sinirden gülmeye başlar. Haddini aşan her duygu zıttına dönüşür. Bu yüzden kime ne kadar değer verdiğinize dikkat edin.

DÜŞÜNEN İNSAN 3: Bazı insanlar kara bulutlara benzerler, gittiklerinde hava güzelleşir.

NÂZIM HİKMET: Gözden her zaman gözyaşı düşmez. Kimi zaman da insan düşer.

SENECA: Kendini bil. Çünkü insan, tüm yolculuklarının sonunda yine kendisine varır.

ŞEMS-İ TEBRİZİ: Sadece niyet edin ve yolunuza devam edin. Kader niyete aşıktır. Çektiğin her zahmet bir gün rahmet olur.

Haberin Devamı

STEPHAN KING: Yetenek sofra tuzundan daha ucuzdur. Başarılı insanları, yetenekli insanlardan ayıran özellik çok çalışmalarıdır.

YEDİ GÜZEL ADAM: Her nasip, vaktine esirdir.

VICTOR HUGO: Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler dünün yarınları değil midir?

SAHİPSİZ: Üzüldüğünüzü anlamayan sizi mutlu edemez.

T.S. ELIOT: İnsanların iki yüzlü olması sizi hâlâ şaşırtabiliyorsa siz iyi bir insansınız demektir.

GIORGIO ARMANI: Zarafet göze batmak değil akılda kalmaktır.

ERICH FROMM: Hayatınıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. SAYGI hepsine SEVGİ layık olana verilir.

BERNARD SHAW: Hiçbir şeyini özel bir gün için saklama. Nefes alabildiğin, yaşadığın her gün özeldir. Her saniye kıymetlidir, çünkü zamanın telafisi yoktur.

Haberin Devamı

AUDREY HEPBURN: Hayat bana ne yaşatırsa yaşatsın, karşıma ne kadar kötü insan çıkarsa çıksın, canım ne kadar acırsa acısın, şu üç şeyden asla vazgeçmeyeceğim: KENDİM OLMAKTAN, İYİ OLMAKTAN, NEFES ALDIĞIM HER SANİYE İÇİN MUTLU OLMAYA ÇALIŞMAKTAN.

Bahar geldi hoş geldi

 

Yazarın Tüm Yazıları