Bravo Bade

ÇAĞDAŞ Eğitim Vakfı çatısı altında, yönetim kurulu üyesi Berrin Yoleri’nin öncülüğünde kurulan ÇEV Sanat klasik müzik alanında üstün yetenekli genç sanatçıların eğitimlerini destekleyerek onları dünya sahnelerine kazandırıyor.

Haberin Devamı

Yoleri, destekledikleri gençlerden Bade Daştan’ı dünyanın en önemli müzik okullarından Amerika’daki Curtis Institute of Music’in, yüzlerce başvuru arasından yapılan elemeleri başarıyla geçen 3 sanatçı arasından birinci olarak okula tam burslu kabul edildiği müjdesini verdi.

Müzikal anlamda sanatsal üstün yetenek arayışı için sınav açan ve her yıl açtığı sınavda çeşitli enstrümanlardan toplam 10 öğrenciyi kabul eden Curtis Institute of Music, 2024 – 2025 eğitim yılında keman bölümü için açtığı ve sadece 3 kişinin kabul edildiği, Shmuel Ashkenazi, Benjamin Beilman, Pamela Frank Herbert R., Midori, Ida Kavafian, Nina von Maltzahn ve Erin Keefe’nin  jüri olarak yer aldığı 3 aşamalı sınavda tüm jüriden tam not alan tek aday olan Bade Daştan, birinci seçilerek büyük başarı sağladı.

Haberin Devamı

Sınav sonunda adaylar için jüri kendi arasında değerlendirme yaparken, Midori’nin ilk sözü “Kesinlikle Bade” olmuş.

2007 senesinde Ankara’da doğan Bade, müzik çalışmalarına 2012 senesinde keman ana sanat dalı öğrencisi olarak Bilkent Müzik Okulu’nda başladı. ÇEV Sanat ‘Genç Yetenekler’ Projesi kapsamında Brüksel - Musica Mundi Okulu’nda Prof. Leonid Kerbel ile keman eğitimine devam eden Bade, 2024 - 2025 yılında üniversite eğitimine Curtis Institute of Music’te devam edecek. Bade Daştan uluslararası alanda pek çok yarışmaya katılarak önemli dereceler elde etti.

Bravo Bade

BUGÜN BİR OYUN İZLEYİN

27 Mart Dünya Tiyatro Günü bütün sahnelerde kutlanıyor bugün. Siz de bu kutlamalara katılabilir ve bir oyun izleyebilirsiniz.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, bu yıl 62’ncisi kutlanacak olan Dünya Tiyatro Günü nedeniyle 13 yerleşik, 12 turne olmak üzere toplam 25 bölgede, 36 sahnede, 38 oyunu ücretsiz olarak sahneleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da kutlamaya 8 oyunla katılıyor.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ‘Hamlet’, Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde ‘Bir Halk Düşmanı’, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde ‘Cadı Kazanı’, Ümraniye Sahnesi’nde ‘Gidiş Dönüş Moskova’, Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde ‘Ay, Carmela!’, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde ‘Ben Medea Değilim’, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde ‘Yatak Odası Komedisi’, Müze Gazhane Meydan Sahne’de ‘Zehir’ adlı oyunlar ücretsiz sahne alacak.

Haberin Devamı

Bravo BadeİBB Şehir Tiyatroları, Hamlet

ÖZEL TİYATROLARIN TALEPLERİ

En parlak dönemini yaşayan özel tiyatrolar da sahneledikleri oyunlarla kutlamaya katılsalar da bu vesileyle sorunlarını bir kez daha dile getiriyorlar.

Özel tiyatroların ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi hedefiyle çalışmalarını sürdüren Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatrolar için başta yasal statü değişikliği olmak üzere devlet ve yerel yönetim desteklerinin artırılması ve özel tiyatroların adil ve şeffaf bir şekilde bu desteklerden yararlanması gerekliliğini savunuyor.

Özel tiyatroların taleplerinin başında kâr amacı gütmeyen işletme olarak tanımlanmaları, SGK teşviğinin sağlanması, KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi, bağış toplama yetkisine sahip olmaları, sponsorlukların kolaylaştırılması, yerel yönetimlerin elindeki salonların kendilerine açılması...

Yazarın Tüm Yazıları