"Buse Çapkınoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Buse Çapkınoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Buse Çapkınoğlu

Buse Çapkınoğlu

Üst göz kapağı estetiğiyle ilgili merak edilenler

19 Mayıs 2020

Sarkık göz kapağı görme alanını azaltır, kadınlarda makyaj yaparken konforsuzluğa neden olur, torbalanmayla beraber yüze yorgun ifade verir. Ayrıca bu hastalar görme alanını arttırmak için farkında olmadan kaşlarını yukarı kaldırma ihtiyacı duyarlar bu da alındaki kırışıklıkların artmasına sebep olur.

Üst göz kapağının torbalanmasının belli başlı sebepleri uyku düzensizliği, sigara tüketimi ve genetik faktörler olarak sayılabilir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Hastanın tercihine göre sedasyon da eklenebilir. Ortalama 45-60 dakika süren bir ameliyattır. Ameliyat esnasında üst göz kapağında torbalanmaya ve göz kapağı sarkıklığına sebep olan fazla cilt dokusu ve/veya yağ torbaları alınarak daha genç bir görünüm kazandırmak hedeflenir. Aynı operasyonda başka bir kesi yapmadan ihtiyaç varsa kaşlara da müdahale yapılabilir.

Ameliyat sonrası genellikle hastanede yatış gerekmez. İlk 2 gün morluk ve şişliklerin en yoğun olduğu günlerdir. Bu süre içinde buz uygulamanızı ve ağrı kesici, ödem giderici ilaç kullanmanızı önermiyoruz. Ödem ve morlukların büyük çoğunluğu 7 gün içinde gerilemektedir. Dikişleriniz de 5 ve 7. günlerde alınmaktadır. Günlük yaşamınıza dönmeniz için 1 hafta yeterlidir. 3. gün duşunuzu alabilir,7. günde makyaj yapabilirsiniz.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası iz kalır mı?

İzsiz ameliyat hiçbir şekilde mümkün değildir. Fakat estetik cerrahi olarak bizim hedefimiz en uygun teknikle mümkün olan en az izi bırakmak ve izi uygun yere saklamaktır. Üst göz kapağı ameliyatı sonrasında da izler kalmaktadır. Bu izler göz kapağı çizginizin içine yerleştirilmekte ve bu sebeple izler görünmemektedir.

 

Yazının devamı...
Buse Çapkınoğlu Kimdir?
Op.Dr.Buse Çapkınoğlu 1987 Adana doğumludur. Orta ve Lise eğitimini Adana Ticaret Odası Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra 2004 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanarak, 6 yıllık tıp eğitimini burada bitirmiştir. 2010 yılında TUS sınavında elde ettiği başarı ile İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nü kazanmıştır. 2016-2018 yılları arasında uzmanlık sonrası Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve Adana Şehir Hastanesi’nde görev yapmıştır. 2017 yılında Hollanda Yüz Estetiği Fellow(DAFPRS) programına girmeye hak kazanarak İtalya’da Villa Bella Klinik’te 3 ay boyunca Dr Giovanni Botti ve Dr Chiara Botti ile beraber birçok yüz germe ve estetik meme ameliyatlarına girmiştir. 2019 yılında Prof Dr Akın Yücel’den ileri estetik işlemler ile rekonstrüktif ve estetik meme cerrahisi alanlarında eğitim almıştır. Şu an Akın Yücel Klinik’te çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve 2 köpek annesidir.